У Запоріжжі розгортається дискусія навколо цифровізації громадського транспорту. На розгляд міської ради винесено проєкт рішення про підтримку електронної петиції № 133, яка вимагає впровадження безготівкової оплати у міських маршрутках. Петиція, зареєстрована в системі E-DEM, стрімко набрала 751 голос, що зобов’язало владу взяти її в роботу.
Проте Управління з питань транспортного забезпечення та зв’язку на чолі з Михайлом Скороходовим виступило з категоричним запереченням та закликало депутатів не підтримувати цей проєкт. Основний аргумент чиновників — колосальне фінансове навантаження на міський бюджет.
Головні проблеми впровадження «безготівки» за версією Управління транспорту:
- Потрійні витрати на пільговиків: За попередніми розрахунками, обсяг видатків з бюджету на компенсації за перевезення пільгових категорій населення зросте майже втричі. Для порівняння: комунальний «Запоріжелектротранс» (73 автобуси, 25 трамваїв, 20 тролейбусів) лише за один місяць отримує понад 3 500 000 грн за перевезення осіб пільгових категорій. Для порівняння — автопарк приватних перевізників складає 387 автобусів.
- Витрати на обладнання: Закупівля та обслуговування валідаторів ляже на плечі перевізників або бюджету, що викличе хвилю нових витрат на кожен автобус.
- Криза кадрів та обстріли: Транспортна сфера міста перебуває у важкому стані через воєнний стан. Головними проблемами є мобілізація водійського складу та пошкодження техніки під час ворожих ударів.
Економічний колапс та реальна вартість проїзду
Транспортники також оприлюднили шокуючі цифри реальної собівартості пасажирських перевезень у Запоріжжі, які стрімко зростають через здорожчання пального та запчастин (через курс долара).
Статистика зростання витрат (2025 проти 2026 року):
- Дизельне паливо: зросло з 55,28 грн до 78,67 грн за літр (а у квітні 2026 року сягнуло 90,00 грн).
- Електроенергія для транспорту: підскочила з 11,11 грн до 13,14 грн/кВт.
- Мінімальна зарплата: зросла з 8 000 до 8 647 грн.
Через це розрахунковий (економічно обґрунтований) тариф у приватних перевізників станом на березень 2026 року склав 34,42 грн, а з урахуванням квітневого стрибка цін на пальне — 39,56 грн. Натомість розрахунковий тариф на проїзд в комунальному транспорті з безготівковою оплатою наразі становить 23,8 грн.
В Управлінні наголошують, що підвищення вартості проїзду є вимушеним кроком для порятунку маршрутів, але при цьому вартість проїзду в комунальному транспорті при безготівковій оплаті поки що залишається незмінною.
Читайте також: Маршрутка №9 у Запоріжжі: коли вирушають останні автобуси з кінцевих зупинок
The post У Запоріжжі міськрада підтримала петицію про безготівкову оплату в маршрутках, але Управління транспорту проти first appeared on Портал Акцент.

