Актеры разыграли среди зрителей книги с сценарием фильма
Украинский художественный фильм «Крути 1918» собрал в шести городах, в том числе Запорожье, аншлаги. В киноконцертном зале им. Довженко актеры Андрей Фединчик и Виталий Салий рассказали зрителям о творческом процессе.
В Украине впервые экранизировали бой под Крутами
Творческий тандем дополнил известный запорожский историк Федор Турченко, который рассказал на пресс-конференции об исторических фактах боя на железнодорожной станции. Он не считает «Крути 1918» историческим фильмом, но говорит о его художественной ценности.
Фильм режиссера Алексея Шапарева, снятый за реальными событиями при поддержке государственного агенства Украины по вопросам кино, вышел в прокат 7 февраля.
В ленте на фоне судьбоносных событий два брата Андрей (Евгений Ламах) и Алексей Савицкие (Андрей Фединчик) влюбляются в прекрасную Софию (Надежда Коверская). Большевики подходят в Киев, столица наполнена «красными» агентами. Правительство УНР бросает на борьбу с врагом все боеспособные части армии, включая юнкеров и студентов.
Четыре сотни юношей, среди которых Андрей и Алексей, становятся против четырехтысячного хорошо вооруженного войска. Виталий Салий – актер театра драмы и комедии – убедительно сыграл главного врага – генерала Михаила Муравьева, военного деятеля советской России.
«Юні бійці стали за незалежність нашої держави»
– Кіно залишається одним із важливих, найбільш експресивних методів впливу на людину, – говорить Федір Турченко. – Про ті події залишилися історичні факти і архіви. Але про них не усі пам’ятали чи знали. Інформація стала загальнодоступною з 1991 року, коли Україна здобула незалежність.
Ми почали згадувати своїх героїв, свою історію. Вважаю, що бій під Крутами не мав стратегічного значення. Він не зупинив ні війну, ні навалу ворогів. Після цього війська Червоної армії ввійшли до Києва і організували погром, винищили декілька тисяч людей. Україна не була готова до війни чи опору. І почалася радянська вакханалія.
Чим важливий вчинок цих людей? Молоді бійці, в основному старшокласники і студенти, не були підготовлені. Вони не мали ні воєнної підготовки, ні відповідної освіти, що могло зробити їх кваліфікованими військовими. Але хлопці були за незалежність України.
Згодом люди побачили, якщо вони особисто не стануть до лав війська, то ніхто не стане. І все це відбувалося на фоні деморалізації і гібридної (неоголошеної) війни проти України. Частина суспільства хотіла, щоб ті події пройшли повз них. При цьому багато громадян віддали своє життя, щоб Україна стала незалежною.
Подвиг юних бійців увійшов у історію. Це був учинок, який зберіг національну честь і гідність нашого народу у той час. Це описано і показано у фільмі «Крути 1918». Однозначно, це не історичний фільм. Проте, я хочу звернути увагу не на точність історичних фактів, а на творчу частину.
Образ юних борців за незалежність – те, що залишиться у спогадах глядачів надовго. Я завжди казав, що історичні факти тоді стають досягненням людей і певним чином моделюють їх поведінку, якщо вони проходять через художні образи – поезію, прозу чи кіно.
Важливо, що поразка під Крутами перевернула уяву людей на їх місце і роль в історії, і обернулася майбутніми перемогами. Якщо ми вистояли на Майдані у 2013-2014 роках, то завдяки тому, що ті люди ще сто років тому поклали своє життя за Україну.
«Мы хотели сделать патриотическое кино»
Андрей Фединчик рассказал о творческом процессе, о сьемках на протяжении трех суровых зимних месяцев прошлого года. Ставилась цель сделать патриотическое кино.
– Моя роль у фільмі запам’яталася масштабним боєм зі зброєю в руках, коли проти нас виступила багатотисячна піхота супротивника, – говорить Андрій Федінчік. – Я ніби потрапив до іншої реальності. Але не треба засуджувати героїв. Ті хлопці у 1918 році навіть раніше зброю в руках не тримали. З іншого боку, ми – актори, а не військові. Хтось воює, знімає кіно, пече хліб. Ми всі – українці і якісно робимо свою справу.
Сьогоднішні захисники державності, дійсно, гідні бути нащадками наших славних пращурів. Чомусь з давніх часів сусідські держави зазіхають на Україну. І в будь-який час знаходяться герої, що не дають померти нашій державі, зберігають її недоторканність. Ми намагаємося наших дідів-прадідів не підвести і пам’ятаємо свою історію.
«В кинотеатрах везде аншлаги»
Виталий Салий, в рамках презентации фильма, вместе с коллегой посетил шесть городов за шесть дней. И везде в кинотеатрах были аншлаги. В Запорожье приехал впервые, хотя у него много друзей отсюда родом.
По его словам, фильм эмоционально тяжелый. В организации съемок – задействованны около тысячи артистов – помогали солдаты Нацгвардии Украины.
Также он рассказал о своем герое. Согласно историческим данням, генерал Муравьев принимал морфий, который считается медицинским препаратом, потому что имел более пяти травм головы.
– Є данні, що генерал Муравйов приймав ще й героїн, – розповідає Віталій Салій. – Тому мій герой завжди «трошки в угарі». Це такий образ монстра, що живе війною. Вважаю акторською вдачою грати як добрих, так і поганих героїв. В цьому є своя особиста наснага. Ми відчуваємо співчуття до подій, що відбувалися під Крутами, Якщо була би змога, то низько поклонився і подякував б тим хлопцям-захисникам. Якщо ми не будемо пам’ятати історію, не буде кому воювати. А оцінку нашій роботі та фільму хай дають глядачі.
Книга от актеров за лучший вопрос
Было очень приятно видеть полный зал зрителей, аплодисменты стоя после показа в течение пяти минут и чувствовать тепло человеческих сердец. Зрители ждали выхода актеров на сцену. Однако после фильма Андрей Фединчик и Виталий Салий дали автографы всем желающим в холле.
Также прошел розыгрыш трех книг «Крути 1918» с сценарием киноленты за лучший вопрос от зрителей актерам. Запорожцы благодарили создателей фильма, актеров, вложивших частичку себя в развитие украинского кинематографа. Нужно и нам помнить уроки истории.
Автор: Виктория Кириленко, фото автора
Читайте также: Запорожский скульптор рассказал о работе над барельефом выдающегося земляка
Источник: http://iz.com.ua/zaporoje/v-zaporozhe-proshla-prezentatsiya-istoricheskogo-ekshena-kruti-1918
Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook