Нові правила: коли запоріжцям можна викликати швидку

Мешканці Запоріжжя та області нерідко нарікають на роботу служби швидкої допомоги та скаржаться на те, що бригади медиків на виклики просто не приїжджають. Про те, коли і яку саме допомогу потрібно викликати, ведучим Ранку з TV5 розповів Костянтин Малашенко, директор Обласного центру екстреної медичної допомоги медицини катастроф.

Гість студії наголосив на тому, що невідкладна допомога та екстрена швидка медична допомога – це різні поняття. Екстрена медична допомога передбачає надання допомоги в ситуаціях, коли є безпосередня загроза життю. Тож, екстрену допомогу, слід викликати лише тоді, коли в потерпілого, щоб вберегтись від негативних наслідків та навіть смерті, є 10-15 хвилин. Здебільшого саме екстрена допомога приймає виклики з травмами, отруєнням, тощо.

В першу чергу екстрена допомога обслуговує ті виклики, які надходять із суспільних міст, де пацієнт залишається сам на сам, і йому точно ніхто не допоможе. За таких обставин потерпілого забирають до лікарня.

Невідкладна допомога — це коли потерпілий потребує медичної допомоги, однак ця допомога може бути надана протягом певного часу -1, 1,5 години, 2. Повний перелік викликів швидкої та їх розподіл за «терміновістю» опублікований на сайті Міністерства охорони здоров’я, де кожен може ознайомитись детально про те, на які саме виклики який вид допомоги необхідний – екстрена, чи невідкладна.

Екстрена медична допомога існує за єдиним номером 103. Тут працюють диспетчери, які також є медиками та мають досвід роботи на виїздах. Кваліфіковані диспетчери можуть запропонувати заявнику 3 шляхи вирішення його проблем. Перший – відправлення до потерпілого бригаду екстреної допомоги. На такі міри диспетчери підуть за умов того, що стан пацієнта – критичний, і він дійсно потребує екстреної допомоги.

Другий – передати отриманий виклик на службу 1503. Ця служба працює 24/7. І в ній мешканці Запоріжжя і міста можуть отримати онлайн консультацію. Працюючі тут лікарі можуть надати допомогу заявникам без виїзду на дім.

Третій спосіб – диспетчер може передати виклик в поліклініку, до місцевого сімейного лікаря чи до центру первинної медико-санітарної допомоги. Такі міри диспетчери приймають тоді, коли пацієнту непотрібна термінова невідкладна допомога, і він може зачекати, доки звільниться бригада. В такому випадку швидка, або сімейний лікар приїдуть до заявника, однак зроблять це протягом 2-3 годин.

Такий розподіл ввели через те, що відправлення бригади екстреної допомоги — це дуже дорого. Малашенко наголосив, що на сьогоднішній день один виклик швидкої коштує понад 800 гривень. Тож щоразу відправляти швидку на виклик, де потрібно заміряти тиск, немає можливості.

-Обласний центр екстреної допомоги існує на кошти обласного бюджету, на кошти платників податків. І від того, як працює наша служба, багато в чому залежить стан здоров’я населення. Тому я звертаюсь до мешканців нашого міста із проханням. Якщо є потреба, однак ви не розумієте свого стану – зверніться на службу 103, і диспетчер надасть вам кваліфіковану допомогу. Якщо людина може самостійно звернутись до свого сімейного лікаря з раптовим захворюванням, то вона повинна дзвонити саме до нього. Якщо вже сімейний лікар не зможе надати допомогу, тоді вже можна дзвонити на 103, — розповів Костянтин Малашенко.

Дивіться у актуальному інтерв’ю гостя Ранку з TV5:

-яку допомогу викликати, якщо потерпілий — маленька дитина?

-в яких випадках медики екстреної допомоги мають право відмовитись від виїзду?

-які послуги можуть отримати люди, що звернулись на номер 103?

Источник: https://tv5.zp.ua/news/koli-zaporizhtsyam-mozhna-viklikati-shvidku-novi-pravila/

Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook

Share this post

нет
scroll to top