Урізані соцвиплати та удар по децентралізації: що очікувати українцям від бюджету-2020

Минулого тижня Верховна Рада ухвалила в другому читанні і в цілому законопроект про державний бюджет України на 2020 рік.

Доходи бюджету планують зібрати у сумі 1093,7″ млрд грн, що на 8,6% більше, ніж у 2019 році. У порівнянні з 2019 роком, коли доходи були на 9,7% більше, ніж у 2018 році.

Замість 8% зростання за рік, уряд планує наростити економіку в 2020 році на скромні 3,7%, що вже суперечить заяві прем’єра Гончарука про 40% протягом 5 років.

Експерти вже назвали бюджет-2020 бюджетом невиконаних обіцянок, адже в ньому не передбачено обіцяного економічного зростання, немає підвищення пенсій, підвищення зарплати вчителям, коштів на добудову гуртожитків військовим.

У порівнянні з 1 читанням уряд» планує менше коштів отримати від митниці та від олігархів, які використовують надра, тобто видобувають руду, вугілля, нафту й газ:

– 7,4 млрд.грн. ПДВ з ввезених на митну територію України товарів.

– 3,3 млрд.грн. – рентну плату за користування надрами для видобування нафти, природного газу та» газового конденсату.

– 0,5 млрд.грн. – ввізне мито.

Обсяг платежів з погашення державного боргу на 2020 рік прогнозується у сумі 423,6 млрд грн, або 38,7% від обсягу доходів бюджету.

Аналізуючи кошторис країни, «фахівці зазначають, що у 2020 році Україна знову житиме в борг і буде залежна від зовнішніх та внутрішніх запозичень на астрономічну суму 342,5 млрд грн.

«Удар по децентралізації

У проекті держбюджету на 2020 рік йде наступ на децентралізацію, – успішну реформу часів Порошенка, що зменшила корупцію на рівні уряду і передала кошти та повноваження місцевим громадам. Те, що реально наблизило Україну до Європи.

Втрати місцевих бюджетів становлять майже 150 млрд грн:

– прямі втрати місцевих бюджетів від зменшення державної підтримки, скорочення джерел доходів – 13,1 млрд грн;

– не забезпечення делегованих повноважень (освіта та охорона здоров’я) – 78,6 млрд грн;

– втрати органів місцевого самоврядування, що виникли внаслідок рішень органів державної влади – 55,6 млрд грн.

«Гроші місцевих бюджетів відібрано з політичним розрахунком, щоб наступного року, коли будуть відбуватися вибори на місцевому рівні, громади були змушені звертатися за фінансування до уряду, звідки могли би диктувати кого підтримувати на виборах»,- наголошують економічні аналітики.

Скорочення бюджету оборони і безпеки

Рівень обороноздатності держави погіршиться у порівнянні з» 2019 роком. В абсолютних величинах обсяг зростання не змінився, але з урахуванням зростання цін погіршився.

Зростання видатків на національну безпеку і оборону по загальному фонду бюджету менше на 6 млрд. грн. ніж у 2019 році.

Бюджет Міноборони у порівнянні з минулим роком нібито зріс зі 102 млрд грн у 2019 році до 116 млрд грн в 2020 р, однак в цілому – це значно менше, ніж потреби на оборону та безпеку затверджені рішенням РНБО 25 квітня.

25 квітня 2019р. РНБО на чолі з Порошенком рекомендувала Уряду у бюджетній резолюції орієнтуватись на 368 млрд грн, але після приходу до влади Зеленського уряд Гончарука пропонує витратити на оборону і безпеку лише 245 млрд грн.

Грошові виплати для військовослужбовців ЗСУ залишаються практично без змін. У порівнянні з 2018 роком передбачається зростання лише на 9%.

«Соціальні програми та виплати будуть урізані

Наступного року погіршується фінансування важливих соціальних витрат:

– З 1 січня мінімальна заробітна плата складатиме» 4723 гривні – зростання лише на 550 грн. Для порівняння: за останні роки мінімальна заробітна плата зросла на 2573 грн.

– Прожитковий мінімум у порівнянні з бюджетом поданим на 1 читання не змінився. Тобто всі соціальні виплати, які прив’язані до параметрів прожиткового мінімуму, будуть заморожені.

– Підвищувати пенсії та здійснювати передбачену законом індексацію уряд у І півріччі 2020 року не збирається. Прожитковий мінімум для непрацездатних осіб, що формує мінімальну пенсію зросте у 2020 році на 8% лише починаючи» з липня 2020 року (до 1769 грн.).

– «13 пенсія» сплачена за ініціативи Петра Порошенка для найбідніших пенсіонерів скасована взагалі.

– Скорочується програма підтримки сільської медицини, яку патронував Порошенко.

– Зрізано гроші для Охматдита на відділення онкогематології – мінус 160 мільйонів гривень.

– Громадян чекає зменшення субсидій. Видатки на субсидії зменшено на 7 млрд.грн. – з 55 млрд.грн. у 2019 році до 47.6 млрд. грн. у 2020 році.

Окрім цього, передбачається масове звільнення державних службовців в обласних та районних адміністраціях. Враховуючи, що у деяких регіонах є брак робочих місць, висококваліфіковані кадри будуть вимушені реєструватися у службі зайнятості.

«З позитивного

Загалом картина бюджету-2020 виглядає доволі песимістично для українських громадян. Але є в документі і позитивні моменти. На 18,4 млн грн збільшено фінансування ДУС для санаторно-курортних закладів – замість їх приватизації, про яку говорили Слуги на виборах.

Також на 272,8 млн грн зростуть витрати на Верховний Суд, в той час коли за прийнятим законом його чисельність скорочується наполовину.

Значний внесок у поліпшення загальної картини вдалося домогтися опозиції – на вимогу фракції «Європейська Солідарність» у проекті бюджету до 2 читання збільшено фінансування:

– кримськотатарського телеканалу ATR – на 50,0″млн»грн;

– Національної комісії зі стандартів державної мови – 33,6″млн»грн;

– Уповноваженого із захисту державної мови – 17,5″млн»грн;

– поліпшення житлових умов ветеранам війни – на 7,6″млн»грн;

Источник: https://forpost.media/novost-dnja/strong-urizani-socviplati-ta-udar-po-decentralizacii-shho-ochikuvati-ukraincjam-vid-bjudzhetu-2020-strong.html

Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook

Share this post

нет
scroll to top