Я хотів би створити пам’ятник, який був би зрозумілий усім на всі часи. Ці слова належать скульптору Карлісу Зале, якому Латвія завдячує чи не найголовнішим своїм символом – монументом Свободи. Споруджений він як данина пам’яті тим, хто боровся за незалежність держави. Побудований у 1935 році за часів першої республіки. Відтоді Мілда, як називають монумент у народі, була свідком і злетів, і падінь Латвії на шляху до відновлення її незалежності.
Збудували пам’ятник завдяки численним пожертвам людей. Народ хотів увіковічити у камені незалежність, яку республіка проголосила 18 листопада 1918 року. Латвії вдалося утримати свободу впродовж понад двох десятиліть. У серпні 1940-го року країни Балтії були окуповані СРСР, і з незалежних держав перетворилися на радянські республіки. Попереду – 50 років панування тоталітарного режиму, чотири з них – під владою гітлерівської Німеччини. І лише з розпадом Союзу Латвія повернула омріяну незалежність.
Проте викорінити радянську спадщину виявилося не так легко. І це те, що дозволяє провести між Латвією та Україною історичні паралелі, аби зрозуміти: чому балтійським державам вдалося раніше стати на європейський шлях розвитку. Фахівці апелюють до головного фактора: 20 років незалежності не знищили історичну пам’ять.
Источник: https://tv5.zp.ua/news/latviya-uroki-nezalezhnosti/
Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook