Донедавна в Україні діяв перелік з кількома сотнями професій, в яких не могли працювати жінки. На щастя, цю рудиментарну дискримінаційну норму законодавства вже відправили на звалище історії. Але досі існують професії, в яких без жодних заборон жінка викликає подив. Зокрема мова йде про професію електрика. Попри розповсюдження використання фемінітивів, до слова “електрик” його не одразу і підбереш — настільки рідко зустрінеш жінку в цій професії. Але чи є для цього хоч якісь підстави, окрім упередження? Про це напередодні Міжнародного дня жінок ми вирішили поговорити з електрикинею керуючої компанії “Місто для людей” Наталією Мосіяш.
Розкажіть, як Ви прийшли в цю професію, з чого все почалось?
Я вступила в Криворізьке училище у 16 років, там і отримала фах електрика. Мені була цікава ця робота, завжди подобалась фізика, вона мені давалась напрочуд легко. В школі дуже любила на фізиці експерименти. Можна сказати, що цікавилася електроенергією з дитинства і мала хист до точних наук.
Але мушу зізнатись, що була ще одна причина, чому обрала саме це училище. Я все життя любила танці, а в училищі тоді був чудовий танцювальний колектив. Коли дізналась про це, жодних сумнівів не залишилось. І не прогадала. Я не лише професію отримала, але і багато танцювала у вільний час. В 72 році навіть на конкурс до Польщі їздила.
Коли отримала диплом почала працювати за фахом в 9 домні на Криворожсталі. З того часу я професію не змінювала. Лише раз, через стан здоров’я була вимушена змінити діяльність. Але як тільки з’явилась можливість, одразу повернулась до своєї справи, бо дуже люблю свою професію. З кінця 2017 року я працюю в керуючій компанії “Місто для людей”. Тут я — старший електрик. Керую роботою цілої бригади фахівців.
Як ваші найближчі люди поставились до вашого вибору?
Батьки підтримали вибір, бачили, що у мене є хист до цього. Мати так мені і сказала: “Доню, твоя професія — це твій вибір”. Мій чоловік підтримує мене. Він також працює в сфері ЖКГ. До речі, на роботі ми з ним і познайомились. Мій робочий колектив — теж близькі мені люди. Ми дуже дружні, як сім’я.
Робота бригади під керівництвом Наталі Мосіяш (Соборний, 29)
Чи не доводилось колись стикатися з упередженнями?
Я працюю вже багато років і вже заслужила репутацию професіонала. А от на початку кар’єри бували іноді неприємні моменти, коли хтось не сприймав мене як фахівця, мовляв, “що ця дівчинка може вміти”. Але я ніколи не звертала на це увагу. Ви знаєте, у нас в групі в основному були одні дівчата. Жінці в такій роботі часто доводиться робити своє діло не просто добре, а на вищому рівні. Я впевнена, що мої колеги, керівництво, люди, з ким я працюю, не сумніваються в моїй компетентності. Мешканці, з ким взаємодіє бригада під час роботи, завжди дуже привітні і вдячні нам за працю. Це, до речі, ще одна причина, чому я люблю свою роботу — тут завжди відчуваєш, що твоя праця дуже потрібна людям і якісно впливає на їхнє життя і комфорт.
Як проходить Ваш робочий день?
Робота бригади під керівництвом Наталі Мосіяш (Соборний, 110б)
Зранку я перевіряю нові заявки. Коли читаю опис, що сталось, вже на 90% впевнена, якого характеру поломка, ще до того, як побачила своїми очима. Тож визначаю, якого фахівця треба направити, які матеріали треба брати. Визначаю, куди треба їхати в першу чергу, а де звичайна планова робота, яка може почекати пару годин, поки бригада усуватиме серйозну поломку. У мене в бригаді 4 електрика. В середньому за день ми виконуємо роботи на 12 будинках. Але робота непередбачувана, іноді буває набагато більше термінових заявок. Втомлюємось, але в той же час “заряджаємось” від того, що зробили корисну справу для людей.
Робота бригади під керівництвом Наталі Мосіяш (Олександрівська, 32а)
Пані Наталіє, що ви скажете людям, які зараз обирають свій професійний шлях? Дасте їм поради?
Коли ви обираєте справу вашого життя, не важливо, хто ви — чоловік чи жінка. Не слухайте, що ви начебто повинні пасувати чиїмось уявленням. Слухайте, що ваше серце підкаже. Ви не маєте займатись справою, яка вам не подобається через те, що у когось фантазія обмежена. Вони розповідатимуть вам, що ви “за природою” через вашу стать до чогось начебто здатні, чи не здатні. А ви — махніть рукою, якщо відчуваєте в собі хист до вашої улюбленої справи. Зараз вже 2021 рік на дворі, вже пора забути фразу “не жіноча професія”. У мене особисто навчались на практиці немало талановитих, здібних дівчат, які вже на сьогодні фахівчині і прекрасно справляються зі своєю роботою, і я пишаюсь ними.
Робота бригади під керівництвом Наталі Мосіяш (Соборний, 29) Источник: https://zp.vgorode.ua/news/sobytyia/a1153894-zabudte-nareshti-pro-visliv-ne-zhinocha-profesija-rozmova-z-elektrikineju-iz-sorokarichnim-stazhem-
Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook