У Запоріжжі дискутують про майбутнє Хортиці: безбар’єрна інфраструктура, оглядовий майданчик та збережена природа

У Запоріжжі продовжується обговорення масштабного оновлення острова Хортиця

У Запоріжжі сьогодні презентували широкому колу громадськості концепцію оновлень на острові Хортиця. Втілення першого етапу проєкту, що передбачає реставрацію Музею історії запорозького козацтва та кургану, обговорили під час другого етапу всеукраїнської дискусійної платформи «Хортиця: видатна історія — велике майбутнє».

На думку директора Національного заповідника Хортиця Максима Остапенка, курган та музейна площа давно потребують сучасного оновлення.

— Хортиця може та повинна зажити сучасним життям, — переконаний Максим Остапенко. — Насправді те що, всі називають курганом, це штучний пагорб, яким став місцем для найвищого флагштоку України. Саме звідси починається знайомство з островом. Це така знакова точка, місце тяжіння. Дуже багато людей намагається туди потрапити, але наразі це майже неможливо. І воно має бути доступним та безпечним для кожного відвідувача.

http://iz.com.ua/zaporoje/u-zaporizhzhi-diskutuyut-pro-maybutnye-hortitsi-bezbar-yerna-infrastruktura-oglyadoviy-maydanchik-ta-zberezhena-priroda

Втілювати масштабні перетворення на легендарному запорізькому острові допоможе партнер національного проєкту компанія Метінвест. Як повідомляла «Индустриалка», 23 квітня Міністерство культури та інформаційної політики України, Запорізька облдержадміністрація та комбінат «Запоріжсталь» підписали Меморандум щодо консолідації зусиль у відродженні острову Хортиця.

Фінансова директорка «Запоріжсталі» Наталія Михайська акцентувала увагу учасників дискусії на необхідності пошуку моделі управління проєктом.

— Наше спільне завдання — на принципах довіри та відкритості втілювати проєкт у життя. І з огляду на всю складність проєкту, його багатогранність, стоїть завдання організувати грамотне та публічне управління. І ми усвідомлюємо, що з таким об’ємним проєктом заповіднику самотужки не впоратись, — сказала Наталія Михайська. — Наприклад, в Європі часто вдаються до створення проєктних офісів, який впорядковує процеси всередині проєкту, забезпечує та контролює виконання. Звичайно зі свого боку комбінат «Запоріжсталь» та компанія Метінвест готові допомагати своїм досвідом реалізації масштабних соціальних проєктів, оскільки розуміємо повноту спільної відповідальності за кінцевий результат.

У Запоріжжі продовжується обговорення масштабного оновлення острова Хортиця

Консалтингова компанія «Big City Lab» залучила до розробки концепції розвитку Хортиці колектив авторів. Створення локації нового формату біля Музею стало справжнім професійним викликом, кажуть фахівці, які працювали над проєктом.

— Ідея — зробити це знакове місце з оглядовим майданчиком доступним та зрозумілим, — пояснила керівник компанії «Big City Lab» Вікторія Тітова. — Ми вирішили дати можливість кожному піднятися на нього. Стежка на вершину кургану — це не лише оглядовий майданчик, а повноцінний публічний простір із місцями відпочинку, артоб’єктами, доступом до флори пагорбу. Важливо створити не просто доріжку нагору, а цікавий досвід підйому, який зможе подолати будь-яка людина. Наприклад, на кріслі колісному, або з маленькою дитиною, або з дитиною в колясці. Тому стежка нагору охоплює пагорб з різних боків, з яких відкриваються яскраві краєвиди. Нам важливо було зробити це живою локацією.

За її словами, центром публічного простору має стати музейна площа. Продовженням музейної площі стане Амфітеатр, де відвідувачі зможуть спілкуватися та відпочивати, а у вечірній час тут можна організовувати перегляди кіно або вистав.

Водночас ще на етапі розробки концепту, автори урахували максимально дбайливе ставлення до флори та фауни заповідника.

— Під час будівництва ми рекомендуємо акуратно знімати верхній шар ґрунту та зберігати його вологим, щоб по завершенні земельних робіт покрити пошкоджені ділянки. Таким чином ми зможемо максимально зберегти існуючу флору, — додала Вікторія Тітова. — З часом рослини, що ростуть на околицях та місцях, де не будуть проводитись земельні роботи, розростуться. Курган стане частиною екосистеми острову.

У Запоріжжі продовжується обговорення масштабного оновлення острова Хортиця

Концепція перетворень вже отримала схвальні відгуки профільного Міністерства. Учасник обговорень, заступниця міністра культури та інформаційної політики Світлана Фоменко наголосила на комплексності проєкту, що передбачає збереження історичної спадщини.

— В цій концепції вдалий баланс природних рішень, зручностей та безбар’єрності. Тут все органічно вписується в загальне розуміння острову Хортиця. Найважливіше те, що концепт жодним чином не заважає пам’яткам історії, не втручається в археологію, в питання, пов’язані з охороною культурної спадщини. Ця концепція не може не подобатись, — наголосила Світлана Фоменко.

У Запоріжжі продовжується обговорення масштабного оновлення острова Хортиця

Більшість учасників обговорення, які висловили свою думку, позитивно оцінили концепцію перетворень на легендарному острові. Відомий запорізький вчений, доктор історичних наук Георгій Шаповалов впевнений, що саме цей проєкт є найбільш доречним для Хортиці.

— Слава Богу такі події зараз відбуваються в Запоріжжі навколо багатостраждального заповідника Хортиці. Бо дійсно соромно за той занепад. Проєкт суперовий безумовно, — підкреслив Георгій Шаповалов. — Що стосується пагорбу, насправді створюється надзвичайно важлива річ – людина легко підіймається майже на висоту дрону, це будуть неймовірні враження. Чудова ідея, яка має чудово реалізуватися. Це ідея єдності людей, це має бути пагорб єдності. Хочеться побажати не просто отримати туристичну цукерку, а триматися надалі таких компаній, як Метівенст, бо на Хортиці ще дуже багато об’єктів, яким потрібне оновлення на європейському рівні.

Участь в обговореннях також взяли кураторка культурних проєктів Вероніка Селега, засновник архітектурного бюро РUPA, радник мера Вільнюса, викладач урбаністики у Вільнюському Технічному Університеті Тадас Йонаускіс, доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри новітньої історії України Запорізького національного університету Федір Турченко, акторка театру та кіно, заслужена артистка України Ірма Вітовська-Ванца та інші.

Другий етап публічних обговорень щодо майбутнього острова в рамках всеукраїнської дискусійної платформи «Хортиця: видатна історія — велике майбутнє» відбувся на базі громадської організації «Запоріжжя. Платформа спільних дій», яка стала партнером обговорень.

В рамках дискусії заплановане проведення низки презентацій цієї концепції. Після урахування усіх побажань та пропозицій, проєкт буде опубліковано на сайтах Запорізької облдержадміністрації, Національного заповідника Хортиця, компанії Метінвест.

http://iz.com.ua/zaporoje/u-zaporizhzhi-diskutuyut-pro-maybutnye-hortitsi-bezbar-yerna-infrastruktura-oglyadoviy-maydanchik-ta-zberezhena-priroda

Як повідомляла «Индустриалка», перший етап дискусійної платформи відбувся 16 квітня. Дискусійний майданчик розгорнуто на базі хабу громадської організації «Запоріжжя. Платформа Спільних Дій».

Всеукраїнське обговорення долі легендарного острова Хортиця ініційовано Запорізькою обласною державною адміністрацією. Участь у широкомасштабній дискусії беруть фахівці різних сфер: історичної, культурної, туристичної, освітньої, творчої, рекреаційної, бізнес-індустрії. Свої пропозиції та проєкти щодо подальшого розвитку Хортиці можуть надати всі охочі.

Варто зазначити, що цього року розпочнеться реалізація програми «Магніти України», до якої входять дві точки у Запорізькій області — Національний заповідник «Хортиця» та Національний історико-археологічний заповідник «Кам’яна Могила».

В рамках реалізації президентської програми «Велика реставрація» на острові Хортиця вже цього року планують побудувати новий музей, оновити парк, облаштувати спортивні об’єкти і т.д. На фінансування програми «Велика реставрація» передбачено близько 2 млрд грн.

Читайте также: В Запорожье подписали меморандум о консолидации усилий в возрождении Хортицы

Сообщение У Запоріжжі дискутують про майбутнє Хортиці: безбар’єрна інфраструктура, оглядовий майданчик та збережена природа появились сначала на Индустриалка — новости Запорожья.

Источник: http://iz.com.ua/zaporoje/u-zaporizhzhi-diskutuyut-pro-maybutnye-hortitsi-bezbar-yerna-infrastruktura-oglyadoviy-maydanchik-ta-zberezhena-priroda

Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook

Share this post

нет
scroll to top