На думку підводного археолога, музей судноплавства в Запоріжжі потрібно було будувати ще позавчора
Хортиця — це унікальний пам’ятник в історії не тільки України, але Європи, і всього людства. Про це керівник відділу реставрації Національного заповідника «Хортиця», підводний археолог Валерій Нефьодов нагадав під час програми «День. Тема» на TV5.
На жаль, стан заповідника залишає бажати кращого. Але нещодавно ситуація почала змінюватися на краще — цього року Національний заповідник «Хортиця» потрапив до списку Державної програми «Велика Реставрація». Острів хочуть перетворити й зробити максимально цікавим і комфортним для туристів. У Запоріжжі був підписаний меморандум між Міністерством культури та інформаційної політики України, Запорізькою обласною державною адміністрацією та групою Метінвест про консолідацію зусиль у відродженні Хортиці. Планують реконструювати Курган єднання України, музей історії запорізького козацтва та»Козацьке коло». Реконструкція розпочалася 10 червня.
— Реконструкція музею історії запорізького козацтва — це дуже важливо, — каже Валерій Нефьодов. — На жаль, через поганий стан будівлі ми змушені були демонтувати експозицію музею. І понад шість років ми не могли надати доступ до найцікавіших об’єктів заповідника, до культурної спадщини. Зараз розробляються підходи щодо створення експозиції. Сподіваюся, що реконструкція, крім розв’язання проблеми, відкриє нові перспективи, які дозволять показати окремі цікаві періоди історії. А також, сподіваюся, реконструкція поліпшить і саму будівлю музею, і навколишню територію.
Зараз ведуть роботи на кургані. Там планується зробити зручний оглядовий майданчик. Думаю, це буде залучати туристів. З кургану відкривається чудовий вид. А поруч відбувалися цікаві історичні події — битва князя Святослава, в якій він загинув, в 972 році. Вище від Хортиці починалися знамениті Дніпровські пороги, які, на жаль, зараз затоплені. Нижче острова починався знаменитий літописний Великий Луг — Лукомор’я. Запоріжжя — це історично і духовно насичена місцевість.
— Чи не зашкодить будівництва автентичності Хортиці?
— Тут треба підходити дуже відповідально, з розумом. Тому що Хортиця цінна сама по собі — її історичні ландшафти, пам’ятники. І наше завдання — мінімізувати втручання в історично-ландшафтне середовище острова.
— Ви багато років займаєтеся підводною археологією…
— Варто сказати, що саме в Запоріжжі — найстарша експедиція підводних археологічних робіт, вона почала свою діяльність в 1967 році. І за цей час знайдено, піднято і зберігається велика кількість різних артефактів, які представляють майже весь період існування людства.
— Ви й ваші однодумці виступаєте за створення музею судноплавства, адже поки є тільки реставраційний ангар.
— Ця думка виникла ще раніше, до підйому таких визначних пам’яток, як Бригантина, козацька чайка, лафет. В Україні ніде більше немає такої території, де настільки потужний історичний потенціал. На жаль, час іде, а музей треба було створювати не сьогодні, не вчора, а позавчора. На жаль, в проєктах підйому кораблів, які у нас були, держава допомагала мало. Допомагала громадськість — підприємства, підприємці, звичайні люди. Але ж це наша спільна історія. І ставиться до цього треба відповідально. На жаль і проблем у нас поки багато.
— Які, на вашу думку, головні проблеми Хортиці?
— Безвідповідальне байдуже ставлення до Хортиці, що призводить до поганих наслідків, як, наприклад, забудова історичних ландшафтів.
Пам’ятка повинна гармонійна вписуватися в ландшафт навколишнього середовища. На жаль, це не виконаються. Наприклад, Правобережжя є невід’ємною ландшафтною частиною Хортиці. Поки такого розуміння немає.
— А що для вас означає Хортиця?
— Це — моє життя.
Добре, що нарешті, на Хортицю звернули увагу, вважає Валерій Нефьодов. Вона заслуговує того, щоб стати культурною перлиною України.
Читайте також: Стартовал прием креативных идей по преображению Хортицы от студентов запорожского вуза.
Фото автора
Сообщение У Запоріжжі облаштовують місце важливої історичної події появились сначала на Индустриалка — новости Запорожья.
Источник: http://iz.com.ua/zaporoje/u-zaporizhzhi-oblashtovuyut-mistse-vazhlivoyi-istorichnoyi-podiyi
Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook