БізнесЦензор розповідає про найбільший інвестиційний проект в Україні, і про те, як він вплине на галузь країни. За даними Держслужби статистики, в першій половині 2021 року капітальні вкладення в Україні зросли на 4,2% і склали 191,1 млрд грн. У тому числі 34 млрд грн – це інвестиції гірничо-металургійного сектора.
“За останні 10 років українські металурги інвестували 54-81% зароблених грошей (операційний грошовий потік). У той же час витратили на дивіденди українські металурги від 15% -24% операційного грошового потоку”, – говорить інвестиційний аналітик Concorde Capital Дмитро Хорошун.
Зараз Український ГМК активно інвестує в два напрямки: Перше – підвищення якості продукції та випуск продуктів з більш високою доданою вартістю. Друге – екологічні проекти в рамках декарбонізації і переходу до зеленої металургії.
Найбільшим проектом на даному етапі є будівництво нового прокатного цеху в Маріуполі, який почала у вересні гірничо-металургійна група “Метінвест” на майданчику Маріупольському металургійному комбінаті імені Ілліча (ММКІ). Це масштабний проект будівництва з нуля цеху з виробництва холоднокатаного прокату, оцинкованого і пофарбованого рулону. Загальний обсяг інвестицій в проект перевищить $ 1 млрд. Найбільша інвестиція в нове виробництво за історію незалежності України. За весь період група Метінвест вклала в роботу своїх підприємств $ 10 млрд
Активна фаза будівництва нового цеху на ММКІ запланована на 2022 – 2024 роки. Інвестиції в перший етап, який, як очікується, буде завершено до кінця 2024 року перевищать $ 800 млн. Зараз йде підготовка майданчика для будівництва нової будівлі цеху холодної прокатки, де будуть розміщені основні агрегати. В 2025 році, після завершення першого етапу проекту, комбінат буде випускати близько 1,2 мільйона тонн на рік високоякісного холоднокатаного і оцинкованого прокату, а також прокату з полімерним покриттям. У металургії ця продукція класифікується як продукт з високою доданою вартістю. Повністю будівництво планується завершити в 2028 році.
Навіщо Метінвесту цех за $ 1 млрд
Холоднокатаний і оцинкований прокат, а також прокат з полімерним покриттям – це продукт з високою доданою вартістю. Прокат з покриттям (оцинкований і пофарбований рулон) – це преміальна продукція, яка використовується в будівництві та машинобудуванні. До того ж сьогодні пофарбований рулон не представлений в продуктовій лінійці Метінвесту. Наявність сучасного виробництва холоднокатаної продукції, яка є однією з найбільш затребуваних продуктів на українському ринку, забезпечить довгострокову конкурентну перевагу на внутрішньому ринку України і на експортних цільових ринках. Але в першу чергу в Україні.
Як повідомили БізнесЦензору в Метінвесті, продукція нового цеху призначена в основному для українського ринку. Сьогодні левову частку в Україні займає неякісний імпортний рулон з покриттям. Крім того, буде експортуватися в країни СНД і Європи. Це дозволить українському бізнесу продовжувати бути конкурентним на світовому ринку сталі, де ведеться боротьба за якість і вартість виробництва.
Чому нове виробництво будується на майданчику ММКІ
На даний момент Метінвест реалізує в Маріуполі масштабний проект по перетворенню міста в центр компетенцій по металургії і перспективних технологій. Наприклад, в місті група розпочала реалізацію створення нового університету “Метінвест Політехніка”. У свою чергу будівництво цеху на майданчику ММКІ – це продовження масштабної програми модернізації виробництва прокату на метпідприємстві. Весь технологічний ланцюжок, включаючи машину безперервного лиття заготовки і реконструйований стан 1700, буде новою. Таким чином, Метінвест на всіх етапах – від напівфабрикатів до прокату з покриттям – буде випускати продукцію світового рівня якості.
Що буде “під капотом” в новому цеху
Проектовані габарити основного цеху – близько 750 метрів в довжину і до 140 метрів в ширину. Додатково будуть побудовані об’єкти водного господарства, газоочищення, установка регенерації соляної кислоти, високовольтна підстанція, склади пально-мастильних матеріалів, виконана транспортна розв’язка.
Цех на ММКІ буде оснащений:
– лінією травлення поєднаної зі станом холодної прокатки,
– лінією для виробництва оцинкованих рулонів і комбінованої лінією для виробництва оцинкованих рулонів і рулонів з полімерним покриттям,
– обладнанням для забезпечення функціонування даного комплексу в тому числі установкою регенерації соляної кислоти, вальцешліфувальної майстерні, лабораторії, випробувальним комплексом, комплексом водопідготовки і очищення стічних вод.
Це технології нового покоління з високим ступенем автоматизації. Для управління таким обладнанням знадобляться знання і досвід роботи не тільки в металургії, а й в системах автоматизації. У новому цеху, імовірно, буде створено понад 230 нових робочих місць.
Вплив на екологію
У новому цеху буде встановлено високоефективне газоочисне обладнання, яке відповідає екологічним стандартам України та Європи. В результаті, викиди шкідливих речовин будуть в 1,5-3 рази нижче гранично допустимих норм, а споживання палива знизиться на 20%. Крім того буде замінена лінія травлення заліза.
Сьогодні на ММКІ працює лінія сірчанокислотного травлення прокату. Травлення – це чистка металу від окалини шляхом занурення в ванну з кислотою або подачею на лінію розчину під напором. Але метод травлення металу сірчаною кислотою вимагає більшої кількості кислоти, до того ж при його використанні відбувається велика втрата металу, а саму кислоту неможливо регенірувати. Тому існуюча лінія буде модернізована в лінію соляно-кислотного травлення з установкою регенерації кислоти, що дозволяє повертати її назад у виробництво. Втрати металу при соляно-кислотному травленні на 25% менше, ніж при травленні в сірчаній кислоти. Крім того травлення в соляній кислоті приводить до отримання більш чистої поверхні, ніж при травленні в сірчаної кислоти.
Що далі?
Метінвест вивчає можливість будівництва проекту зеленої металургії в найближчі 10 років. Новий електросталеплавильний комплекс буде включати два модуля прямого відновлення заліза (DRI), дві електропечі і дві МБЛЗ. Вартість $ 3,5-4 млрд. Він може з’явиться на майданчику ММКІ або біля “Запоріжсталі”. Метінвест вже випускає на Центральному ГЗК необхідну сировину – DRI-окатиші.
Після закінчення будівництва флотаційного комплексу для збагачення залізорудного концентрату і нової обпалювальної машини, аналогічна сировина буде виготовлятися і на Північному ГЗК. Для виробництва електросталі за технологією DRI використовується природний газ. У перспективі його можна замінити на водень і звести таким чином викиди парникових газів до нуля
Источник: https://tv5.zp.ua/news/shho-metinvest-ahmetova-buduie-v-mariupoli-za-1-mlrd/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=shho-metinvest-ahmetova-buduie-v-mariupoli-za-1-mlrd
Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook