Генії радянської кінокомедії

Комедії Гайдая

Комедійних акторів було багато, а ось режисерів, яким виявився підвладний цей важкий жанр, — одиниці. І безсумнівним лідером у створенні комедій був Леонід Гайдай, який зняв такі фільми, як:

«Кавказька полонянка»;«Операція «И» та інші пригоди Шурика»;«Діамантова рука»;«Іван Васильович змінює професію».

Гайдай створив і найзнаменитішу Трійцю в радянському кіно: Боягуз, Бовдур і Бувалий. Вперше вони з’явилися у фільмі «Пес Барбос і незвичайний крос». На роль Боягуза режисер відразу вибрав Георгія Віцина. Той знайшов Бовдура, коли побачив виступ нереально смішного клоуна Юрія Нікуліна. З Бувалим, Євгеном Моргуновим, режисера познайомив директор «Мосфільму». Роль четвертого героя вміло продемонстрував пес Брех. Він «попив немало крові» артистам, вперто не бажаючи реалізовувати в кадрі задумки режисера. Моргунов, що не відрізняється м’яким характером, пообіцяв після зйомок придушити шкідливу псину. Тямуща тварина в наступному ж дублі вчепилася акторові в ногу.

Насправді знаменита трійця в житті була не така дружна, як на екрані. Людина-свято Нікулін, скромний сором’язливий Віцин і різкий скандальний Моргунов насилу уживалися навіть на знімальному майданчику.

Актриси, що знімалися у Гайдая, ставали знаменитими і відразу ж отримували почесні звання. Відмінниця, комсомолка, спортсменка. Мрія і муза всіх студентів шістдесятих — хороша дівчинка Ліда. І, нарешті, підступна спокусниця: «Не винувата я! Він сам прийшов!». Навіть гострохарактерні актриси у фільмах Гайдая ставали королевами. Королевами комедії. А деяким акторам їх популярність в гайдаївських комедіях зіпсувала подальшу кар’єру.

Комедії Рязанова

Іншим генієм комедії став Ельдар Рязанов. Він відкривав своїх акторів, першим побачив комедійний талант Юрія Яковлєва. Ролі в рязановських фільмах зробили його народним улюбленцем. Іноді кінематограф підкидав сюрпризи: ролі в комедіях, після яких актори повинні були прокинутися знаменитими, діставалися не тим, кого спочатку припускав режисер. Зараз просто неможливо уявити, що знаменитий Іполіт з «Іронії долі» міг виглядати інакше. Цю роль повинен був виконувати Олег Басилашвілі, але у нього сталося нещастя — помер батько, і він не зміг брати участь в зйомках.

Ще один улюблений актор Ельдара Рязанова — Андрій Мягков. Артисти завжди прагнуть зніматися у Ельдара Рязанова, оскільки режисер їх по-справжньому любить і допомагає розкривати кращі акторські якості.

У фільмі «Бережись автомобіля» Ельдар Рязанов спочатку збирався знімати своїх улюблених акторів: роль слідчого призначалася Юрію Яковлєву, Юрій Нікулін повинен був грати роль Дєточкіна. Але ті з різних причин не могли зніматися, і Рязанов пішов просити допомоги в Держкіно. Кінорежисер не міг навіть припустити, чим закінчиться цей візит. Чиновник оголосив, що сценарій поганий і що в разі виходу фільму всі почнуть масово викрадати автомобілі. Картину закрили. І тільки через три роки Рязанову вдалося почати зйомки, але вже з іншими акторами. Замість Нікуліна у фільмі знявся Інокентій Смоктуновський, замість Яковлєва — Олег Єфремов. За словами Ельдара Рязанова, «Смоктуновський і Єфремов допомогли зробити картину не тільки смішною і веселою, але і сумною, серйозною».

В радянських комедіях тих років блищали Марина Ладиніна, Людмила Целіковська, Валентина Сєрова. І, звичайно ж, легендарна Фаїна Раневська. А ще одну актрису радянського кіно навіть називали Чарлі Чапліном у спідниці. Це Надія Румянцева.

Кінець сімдесятих – початок вісімдесятих — час ліричних комедій, які завершують радянський період кіномистецтва. Простий завзятий гумор поступається місцем сумній іронії. Комедія перетворюється на трагікомедію. На сцені з’являється інший майстер — режисер Георгій Данелія, який зняв такі фільми, як «Осінній марафон», «Кін-дза-дза». Але це вже зовсім інша історія.

Источник: https://tv5.zp.ua/news/genii-radjanskoi-kinokomedii/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=genii-radjanskoi-kinokomedii

Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook

Share this post

нет
scroll to top