У Запорізькому міському ботсаду відкрили притулок для рослин містян, які виїжджають в евакуацію
Перед від’їздом з міста в евакуацію на невідомий термін багато запоріжців хочуть віддати квіти, які вирощували та дбайливо доглядали, у хороші руки. Тому що якщо хтось вкладав своє серце і душу в рослини, то йому не хочеться, щоб квіти пропали.
Такими “добрими руками” для багатьох став Запорізький міський ботанічний сад, який з початком війни організував у себе притулок для домашніх квітів.
— Ми обов’язково запитуємо людей — ви залишаєте квіти тимчасово чи назавжди? — розповідає “Індустріалці” директор ПНЗ “Дитячий парк “Запорізький міський ботанічний сад” Тамара Єрьоміна. — До сьогоднішнього дня ні одна людина не сказала, що забере. Всі кажуть: “Віддали вам, тому що впевнені, що ви їх збережете”.
Людям важко викидати квіти чи віддавати тому, хто їх не любить і, відповідно, не буде доглядати за ними з любов’ю. А квіти це відчувають.
За словами Тамари Іванівни, запоріжці залишають і кілька десятків горщиків з доглянутими квітами (одного разу привезли їх біля 30), і кілька штук. Рослини обов’язково проходять карантин. Тому що якщо рослина чимось хворіє, то заразить і рослини ботанічного саду.
Тому фахівці закладу уважно оглядають нових мешканців, обробляють їх препаратами, потім пересаджують, черенкують, якщо рослину неможливо врятувати.
— Тамаро Іванівно, які квіти вам приносять?
— Як правило, це звичайні рослини, не екзотика. Але люди в них закохані. Вони не можуть допустити, щоб квіти пропали. Тому що купували їх, доглядали, вкладали душу. Якщо ти виростив рослину, то у тебе рука не підніметься її викинути через те, що від’їжджаєш.
У ботанічному саду ведуть облік рослин, які прибули з початком війни у ботсад — записують, хто дав квітку, координати людини, яка її передала.
— У нас в планах — після перемоги біля кожної переданої рослини розмістити табличку, хто її подарував, — поділилась Тамара Єрьоміна.
У зв’язку з воєнним станом Запорізький міський ботанічний сад зачинений для відвідувачів.
Нагадаю, 16 березня о 5:12 сюди прилетіла ракета. Тамара Іванівна і охоронці ботсаду народилися в сорочках — ракета не розірвалась. Бог пожалів рослини на території і в теплицях. А ще — нову величезну теплицю для тропічних рослин, яку не дає відкрити то ковід, то війна.
— Вже третій рік поспіль весною красу люди, які люблять приїздити в ботсад, не бачать, — каже Тамара Іванівна. — Ми показуємо все, що у нас розквітає, на сторінці ботсаду у Фейсбуці. Так нас постійно запитують: “Ну коли ви вже відкриєтесь? Ми вже так скучили”.
Два роки підряд ботсад перші два місяці весни був зачинений для відвідувачів через ковід. Але кожного року ми відкривалися 11 травня.
В цьому році я сказала співробітникам: “Перемога буде 11 травня. 12-го ми відкриємось”. Але Господь не почув мої молитви. Ми не відкрились. Перемогу чекаємо, вона обов’язково буде. Я в цьому на 100 відсотків впевнена.
Хочу сказати, що у ботанічному саду в будь-яку пору гарно. Взимку вічнозелений рай в теплицях, весною, влітку і восени радують своїм цвітінням рослини на території.
У цьому році, як ніколи, дуже красиво і рясно квітли сакури. Також вперше спостерігався величезний приріст вічнозелених рослин. До речі, усі, хто їх вирощує на дачі чи у дворі, візначають те ж саме.
Рясно квітли магнолії, церцис, яблуні Недзельського, павловнія. Це екзотичні рослини, які ростуть в Єгипті, Криму тощо. Ми їх адаптували, щоб вони росли у Запоріжжі.
У ботсаду буяв тюльпановий рай — їх більше 6000 рослин. В цьому році кількість сортів тюльпанів збільшилась. Так, два роки поспіль в ботсаду квітли тюльпани “айс-крим” (дуже гарна квітка біло-рожевого кольору нагадує морозиво).
В цьому році додався ще один вид — “Ваніль”. Рослина невисока — 12-15 см, жовтого кольору. А ще купили тюльпан “Банан”. Теж жовтого кольору, тільки ніжка висока, до 60 см.
“Краса — не передати словами”, — каже директорка ботсаду.
У цьому році вперше розквітнув болотний піон жовтого кольору. Раніше були білого та бузкового кольорів.
Зараз у ботсаду також красиво. Зокрема, у двох розаріях квітнуть троянди різних сортів та кольорів, різноманітні польові квіти, починають розквітати лілейні.
З екзотики у розарії зацвіли різнокольорові еремуруси.
— Коли я 24 роки тому прийшла працювати у ботсад, вперше побачила цю квітку, — розповідає Тамара Єрьоміна. — Вона — з ріст людини, квітконос більш ніж півметра. У позаминулому році закупили багато еремурусів різних кольорів і висадили. Зараз там дуже красиво!
А на альпійській гірці квітнуть опунції, кніпхофія ягідна, трошки далі — юкка. Екзотичні квіти на території нам показала методист Дар’я Ковальова.
— На альпійській гірці у нас зібрані кактусові, сукулентні рослини, — розповідає Даша. — У кніпхофії пік цвітіння. Опунція — це кактус, який зараз покритий квітками, під якими формуються плоди — зелені бочечки. Вони потім почервоніють і будуть їстівними. Це фрукт.
У червні вони цвітуть, плодоносять. А взимку зморщуються, втрачають усю вологу и таким чином зимують. А весною набирають вологу з землі і починають цвісти.
Цей вид опунції — морозостійкий, тому вона росте на вулиці. Решта опунцій не витримує заморозків, тому вони знаходяться у теплиці сукулентних рослин.
Цей екземпляр у нас єдиний, він себе гарно почуває у кам’янистій почві, йому добре серед сукулентів.
Директор ботсаду Тамара Єрьоміна з початком війни переїхала жити на роботу. Мінімум двічі на день обходить територію ботанічного саду.
— І кожного разу ловлю себе на думці, що стала б і не відходила від дерев та квітів — так у нас гарно, — каже Тамара Єрьоміна. — Мені все подобається у нашому ботанічному саду.
Фото Олександра Прилепи
Читайте також: У Запоріжжі працює хостел для тварин, чиї господарі виїжджають в евакуацію
Читайте наші новини на сайті zprz. city.
Сообщение У Запорізькому ботсаду випустив яскраві квіти кактус, плоди якого можна їсти появились сначала на Індустріалка — новини Запоріжжя.
Источник: http://iz.com.ua/zaporoje/u-zaporizkomu-botsadu-vipustiv-yaskravi-kviti-kaktus-plodi-yakogo-mozhna-yisti
Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook