У Запоріжжі медиків центру, який хочуть оптимізувати, просто поставили перед фактом

У Запоріжжі влада хоче оптимізувати Центри первинної медико-санітарної допомоги

На черговій сесії Запорізької міської ради, яка була запланована на останній день серпня, депутати повинні були розглянути і питання оптимізації медичних закладів міста. Але сесія не відбулася — її проведенню завадили слідчі дії, які проводилися у будівлі міськради напередодні.

ЦПМСД №1

За словами секретаря Запорізької міськради Анатолія Куртєва, для розгляду питань, які виносяться на пленарне засідання, не змогли зібратися постійні комісії, тому сесію вирішили перенести.

Варто зазначити, що питання реформування медичної галузі, яке проводить міська влада, викликали значний суспільний резонанс як серед медперсоналу, так і серед мешканців обласного центру, які звертаються в медустанови за допомогою.

Серед тих, кого не оминула сумна доля бути оптимізованим — КНП «Запорізький центр первинної медико-санітарної допомоги №1», який планується приєднати до КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 10». Перший знаходиться в Олександрівському районі і обслуговує  близько 55000 мешканців, другий — у Вознесенівському.

Новину про приєднання їх центру медперсоналу повідомили практично за тиждень до сесії, на якій повинна була вирішуватися доля їх закладу. Тобто, думкою ні керівництва центру, ні колективу влада не цікавилася.

Шмиріна

— Нас повідомили, що було засідання постійної комісії з питань охорони здоров”я та соцзахисту населення, — розповідає медичний директор ЦПМСД №1 Надія Шмиріна. — І було прийнято рішення про реорганізацію. На засідання комісії нас не запрошували.

— Тобто, рішення про реорганізацію вашого центру приймали без урахування думки вашого колективу?

— На засіданні була присутня представниця другого центру — №8, до якого два роки тому приєднали інший центр. Вона поділилася своїми викладками по економії, яка відбулася у результаті скорочення. Ну і всі депутати вирішили, що це дуже хороший приклад. І нас ні про що не запитували.

— А якби запитали вашу думку про реорганізацію, що б ви їм розповіли?

— На сьогоднішній день економії для місцевого бюджету від приєднання нашого центру до ЦПМСД №10 і, відповідно, скорочення працівників, немає.

Справа в тому, що місцевий бюджет виділяє кошти лише на компенсацію оплати комунальних платежів та енергоносіїв. Ми від здачі в аренду корпусу заробляємо на рік більше і тому могли б самі оплачувати комунальні платежі. Але цього ніхто нам не запропонував.

Колектив закладу, який працює в постійному складі дуже довго, та доклав немалих зусиль в формуванні дієздатного, самодостатнього та функціонального закладу, насправді не розуміє цих нових викликів часу.

Тим паче в умовах воєнного часу, коли постійно зростає потреба в медичній допомозі тимчасово переміщеним особам, існує високий ризик виникнення надзвичайних ситуацій військового характеру, в умовах зростання ризику особливо небезпечних інфекцій (холера, COVID-19, віспа мавп).

Саме на роботу в цих напрямках повинні витрачатись основні зусилля медиків, а не на процес нераціональної та недочасної оптимізації, що зменшить доступність первинної медико-санітарної допомоги та погіршить якість надання медичної допомоги хворим.

ЦПМСД №1

— Як вважаєте, чому вирішили приєднати ваш Центр до Центру №10, а не навпаки?

— На основі того, що у нас менше декларацій, ніж в 10-й. На наше запитання, чому не навпаки, нам сказали, що “буде краще”. Хто так вирішив і чому так буде краще, нам не пояснили.

У Олександрівському районі вже є приклад реорганізації пологового будинку №1. Там спочатку закрили стаціонар, потім їх виселили з приміщення жіночої консультації. Зрештою з нашого району пологовий будинок переселили в Шевченківський.

В результаті жіноче населення Олександрівського району залишилося без безкоштовної гінекологічної допомоги. Жінки вимушені їздити в інший район або звертатися в приватні клініки.

— Надіє Іванівно, що передбачає реорганізація вашого Центру?

— Зі слів представників влади, реорганізація передбачає тільки скорочення адміністративного персоналу. Але в перспективі не виключаємо, що наш центр закриють. І в районі залишиться лише Клініка святого Миколая.

На відміну від приватних клінік ми обслуговуємо усе населення, в тому числі і нетранспортабельне, і людей з інвалідністю, до яких наші спеціалісти приїжджають додому. Приватні клініки таких пацієнтів не беруть. У них безкоштовні тільки послуги сімейних лікарів. Решта — зокрема, аналізи — усе платно.

Тому наше населення, яке зараз знаходиться у важкій ситуації, опиниться в ще більш тяжкому становищі. Вважаю, мова йде про порушення прав населення.

Не кажучи вже про медиків, на яких місто точно нічого не зекономить. У нас заключені договори з НСЗУ, яке виділяє кошти навіть не на медиків, а на пацієнтів. І ми самі вправі вирішувати, скільки спеціалістів нам потрібно. Таке право надає закон про автомізацію.

Але, повторю, нашої думки ніхто не запитував. Нас просто поставили перед фактом, що буде сесія, на яку винесуть питання про нашу реорганізацію.

Коли ми почали звертатися до депутатів міськради, більшість сказала, що вони не “в темі”, і що так глибоко питання не вивчали. Але постійна комісія вже прийняла рішення.

ЦПМСД №1

Дізнавшись про майбутню реорганізацію, адміністрація ЦПМСД №1 зібрала колектив і озвучила плани міської влади. Як розповіла Надія Шмиріна, колектив одноголосно проголосував за те, що треба подавати колективне звернення та боротися за Центр.

На сьогодні в Центрі первинної медико-санітарної допомоги №1 по штату 155 працівників — лікарі, медсестри, санітарки, реєстратори. У результаті “оптимізації” планується скоротити 22 особи — адмістративний персонал, працівників бухгалтерії.

— Незрозуміло, навіщо це робити, якщо ми не потребуємо дотацій від міста,- ділиться медичний директор. — Ми знаходимось на своїй площі, це наше приміщення. Зекономити на приміщенні? Значить, його треба закрити. Якщо треба зекономити на комунальних платежах, то як у будівлі залишити лікарів? Питань більше ніж відповідей.

Колектив ЦПМСД №1 написав звернення до кожного депутата міськради, а також народного депутата Сергія Штепи. І продовжує боротися за свій Центр.

Колектив інформує пацієнтів

Натепер вирішується доля підприємства. Колектив КНП ЗЦПМСД 1 інформує своїх пацієнтів, що міською владою заплановано його реорганізацію. З метою економії коштів міського бюджету.

Насправді це не відповідає дійсності, так як заклад фінансується з державного бюджету та має власний дохід. Єдина стаття фінансування за кошти міста, це компенсація енергопостачання та комунальних платежів. Яка складає 1,7 млн на рік. Таким чином економія цих витрат = закриття будівель лікарні.

В Олександрівському районі вже стоять декілька примар закритих лікарень: Студентська поліклініка, Пологовий будинок №1 з жіночою консультацією, дермато-венерологічний диспансер. Всі вони зачинились також в рамках оптимвізації.

чи стало пацієнтам, мешканцям міста від цього зручніше? На фоні цього, як гриби зростають приватні клініки…таким чином, зовсім скоро в Олександрівському районі хворим зовсім не залишиться вибору, крім дороги в приватні установи.

Кому та задля чого в такі скрутні часи знадобилося знищити фінансово спроможний заклад? Залишивши без роботи частину персоналу, а пацієнтів — зручних та безкоштовних медичних послуг. Зрозуміти цей крок влади нам дуже складно.

Тому колектив закладу звернувся до народних обранців м.Запоріжжя з надією на взвішені об’єктивні рішення влади на користь пацієнтів та працівників Підприємства. Просимо для економії міського бюджету знайти інші ресурси.

До речі, наш заклад — спадкоємець першої в м. Запоріжжя лікарні, заснованої в 1908 році. Він має саму давню та багату історію. В наступному році йому мало виповнитись 115 років…”

ЦПМСД №1

Фінансування: цифри та факти

Згідно державній програмі медичних гарантій Підприємство отримує кошти за надані медичні послуги від Національної служби здоров’я України відповідно до кількості укладених декларацій з пацієнтами.

Весь комплекс надання медичної допомоги за пакетами медичних послуг, ведення господарської діяльності підприємства здійснюється виключно за кошти, отримані за медичні послуги від НСЗУ та власні кошти. Разом з тим у закладу є достатньо резервів.

КНП «Запорізький центр первинної медико-санітарної допомоги № 1», який відноситься до закладів первинного рівня надання медичної допомоги, жодним чином не залежить від фінансування з боку міського бюджету.

Кошти, що надходять з місцевого бюджету, мають цільове призначення та спрямовані тільки за програмними заходами для забезпечення населення, не використовуються для утримання персоналу та здійснення господарської діяльності закладу. В разі об’єднання центрів, всі вище перелічені витрати залишаться, тому, що їх розмір розраховується в залежності від категорії населення та спроможності місцевого бюджету.

КНП «Запорізький центр первинної медико-санітарної допомоги №1» отримує основні види надходжень:

1. За договорами з Національною службою здоров’я України. Питома вага надходжень від НСЗУ становить 78,7% від загального обсягу надходжень. Договори укладені за такими пакетами медичних послуг: «Первинна медична допомога населенню», «Вакцинація від гострої респіраторної хвороби COVID -19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», «Супровід і лікування дорослих і дітей, хворих на туберкульоз», «Забезпечення кадрового потенціалу системи охорони здоров’я шляхом організації надання медичної допомоги із залученням лікарів-інтернів».

2. Кошти за програмами, що фінансуються з місцевого бюджету, що становить 15,8% від загального обсягу надходжень.

Напрямок використання бюджетних коштів — «Забезпечення населення міста лікарськими засобами, спеціальним харчуванням, виробами медичного призначення та іншими заходами при окремих захворюваннях і станах, проведення ранньої діагностики соціально небезпечних хвороб».

Такі кошти спрямовані виключно за програмними заходами для забезпечення населення, не використовуються для утримання персоналу та здійснення господарської діяльності закладу.

З основних витрат Підприємства з міського бюджету компенсуються лише оплата комунальних послуг та енергоносіїв — 1 735,4 тис. грн.

При цьому площа приміщень в КНП «ЗЦПМСД № 1» використовується дуже щільно та економно.

3. Крім того, Підприємство має власні доходи: надходження від надання в оренду приміщень та компенсація за використані орендарями енергоносії, що становить 5,5% від загального обсягу надходжень.

Крім того, треба підкреслити спроможність забезпечити рівень оплати праці персоналу та виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 12.01.2022 №2 «Деякі питання оплати праці медичних працівників закладів охорони здоров’я», що передбачає оплату праці медичних працівників в розмірах: не менше 20 000 гривень лікарям; не менше 13 500 гривень для посад молодших спеціалістів з медичною освітою; диференціацію заробітної плати медичних працівників.

Середньомісячна заробітна плата працівників підприємства за січень-червень 2022 року склала — 16453 грн., в тому числі середня зарплата лікарів — 25986 грн., середнього медичного персоналу — 16219 грн., молодшого медичного персоналу — 7727 грн.; заробітна плата спеціалістів — 14734 грн., іншого персоналу — 8075 грн.

Відповідно до умов колективного договору співробітники навіть в умовах воєнного часу продовжують отримувати інші заохочувальні виплати, такі як матеріальна допомога на оздоровлення. Заклад не мав жодного разу будь-якої заборгованості з виплати заробітної плати.

Позиція міської влади

Секретар Запорізької міськради Анатолій Куртєв оголосив як чергове досягнення місцевої влади нову реорганізацію медичної галузі у нашому обласному центрі. Зокрема, у своєму телеграм-каналі він розповів про реорганізацію міських Центрів первинної медико-санітарної допомоги.

«Зараз у Запоріжжі нараховується сім таких Центрів. У результаті оптимізації їх буде чотири. Центр №4 приєднається до Центру №2, Центр №5 — до Центру №9, а центр №1 — до Центру №10. Після цього Центр первинної медико-санітарної допомоги №10 буде обслуговувати мешканців Вознесенівського та Олександрівського районів, Центр №2 – Шевченківського та Заводського, Центр №9 буде закріплено за Хортицьким та Дніпровським районами, а Центр первинної медико-санітарної допомоги №6 – за Комунарським районом», — написав виконуючий обов’язки очільника міста.

Медики сподіваються на виважене рішення депутатів Запорізької міської ради.

Читайте також: Збільшилась кількість громад Запорізької області, жителі яких мають право на виплати

Читайте наші новини на сайті  zprz. city

Сообщение У Запоріжжі медиків центру, який хочуть оптимізувати, просто поставили перед фактом появились сначала на Індустріалка — новини Запоріжжя.

Источник: http://iz.com.ua/zaporoje/u-zaporizhzhi-medikiv-tsentru-yakiy-hochut-optimizuvati-prosto-postavili-pered-faktom

Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook

Share this post

нет
scroll to top