Обласна влада працює над захистом архітектурних пам’яток
У Запорізькій області існує багато будівель, які мають історичне значення та мають бути захищені від руйнувань, зносу чи видозміни. Одним з таких об’єктів є водонапірна башта часів Другої Катерининської залізниці.
Водонапірна вежа з комплексом споруд стала частиною вузлової вантажно-пасажирської станції Олександрівськ-II на Другій Катерининській залізниці, яку відкрили у 1904 р. Сама вежа розташовувалась за 500 м від станції на землях залізниці.
Після Другої світової війни башта не використовувалася за призначенням та фактично була частково зруйнована, наприкінці 1990-х роках земельна ділянка з баштою була передана у міську власність, у 2018 р. – у приватну власність.
З метою порятунку об’єкта на засіданні Консультативної ради з питань охорони культурної спадщини у 2019 році було розглянуто питання щодо «Водонапірної башти Другої Катерининської залізниці».
Під час голосування абсолютною більшістю голосів було прийнято рішення звернутися до Міністерства культури з пропозицією щодо занесення цього об’єкту до Державного реєстру нерухомих пам’яток України. Задля збереження об’єкта від загрози руйнування, обласна влада наказом надала вежі статусу щойно виявленого об’єкта архітектури.
— В той час, коли ворог цинічно нищить наш історико-культурну спадщину, ми разом з громадськістю докладаємо всіх зусиль аби зберегти все надбання.
Завдяки оперативній подачі документів та невпинному відстоюванню частини історії Запорізького краю, департамент культури та інформаційної політики разом з управлінням містобудування та архітектури ЗОВА, нарешті досягли мети. Ми можемо пишатися тим, що історична будівля отримала відповідний до її важливості статус та буде збережена для наступних поколінь.
Саме за це воюють наші герої на фронті, аби відстояти від варварів наші цінності, в тому числі культурні, — цитує директора департаменту культури та інформаційної політики Владислава Мороко сайт ЗОВА.
Нагадаємо: у грудні 2018 року одна зі знакових споруд міста опинилася під загрозою знесення. Небайдужі запоріжці стали на захист старовинної водонапірної вежі. У травні 2019 року вони могли спокійно видихнути: загроза знесення вежі минула.
На координаційній раді при обласному департаменті культури, туризму та релігій ухвалили визнати цю будову нововиявленим об’єктом культурної спадщини та внести її до відповідного списку.
Запорізький краєзнавець Роман Акбаш пояснював, що об’єкт насправді унікальний.
— Вважають, що ця водонапірна вежа збудована у 1913 році, але насправді в 1904-му, — розказавував три роки тому відомий гід, а також активіст, який боровся за збереження вежі. — Це один із найстаріших об’єктів 1900-х років у Запоріжжі, який належить до другої Катерининської залізниці. Його висота – близько 20 метрів.
Вежа мала забезпечити водою залізничну станцію Олександрівськ-II (нині Запоріжжя-II), Центральні залізничні майстерні другої Катерининської залізниці, в яких працювало понад 600 робітників, кілька житлових будинків і лазню.
Роман Акбаш зазначив, що у грудні 2018 року депутати міськради передали ділянку, на якій стоїть вежа, в оренду приватній фірмі-забудовнику, яка мала намір знести місцеву пам’ятку та збудувати на її місці торговий центр. Вже табличка була розміщена, яким він буде.
Тоді ж і з’ясувалося, що старовинна будівля зникла з міського списку об’єктів культурної спадщини, а до обласної так і не була внесена.
Містяни написали петицію, яка за тиждень зібрала необхідну для розгляду кількість голосів. Також у рекордні терміни, всього за кілька годин, зібрали близько 3500 гривень, щоб оформити потрібні документи.
У квітні 2019 року Шевченківський районний суд Запоріжжя наклав на неї арешт. Отже, підприємству-забудовнику заборонено проводити будь-які будівельні роботи, у тому числі підготовчі. Забудовник присягався, що вежу вони зносити не планують. Однак жодних документів, що підтверджують, не надав.
Тим часом, за словами краєзнавця, вежа справді могла б стати фішкою, яку інвестор міг би обіграти у рамках запланованого будівництва.
Експерти ж зазначають, що споруда у відмінному стані, хоча їй понад сто років.
За словами начальника управління містобудування та архітектури Запорізької ОДА Олександра Білима, після внесення вежі до списку культурної спадщини ні про яке її знесення і мови не може бути, а будь-які дії забудовника дозволені лише після розробки науково-проектної документації та її узгодження.
І ось тепер наказом Міністерства культури та інформаційної політики України від 05.09.2022 № 317 башту занесено до Державного реєстру нерухомих пам’яток України за видом пам’ятки архітектури та категорією місцевого значення «Водонапірна башта Другої Катерининської залізниці», охоронний № 5019-Зп.
Читайте також: У Запоріжжі старійший фестиваль провели у новому форматі
Сообщение Запорізька башта визнана пам’яткою України появились сначала на Індустріалка — новини Запоріжжя.
Источник: http://iz.com.ua/zaporoje/zaporizka-bashta-viznana-pam-yatkoyu-ukrayini
Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook