Окупанти зруйнували старовинну школу в Гуляйполі
23 жовтня окупанти зруйнували Гуляйпільську загальноосвітню школу №2. Ще одну архітектурну та історичну памʼятку Запорізької області втрачено внаслідок ракетного терору.
Історію створення школи розповіли на сторінці Запорізького туристичного центру в Інстаграмі.
Школу було збудовано 1903 року згідно з рішенням Гуляйпільського земства. Ось що про школу згадує Приходько Таїсія Іванівна — вчителька молодших класів:
«Вербівську середню школу я знаю з 1925 року, тоді вона була початковою і називалась «Третьою трудовою школою», шкільне приміщення складалось з 2 класних кімнат, 2 коридорів і невеликої учительської, в школі було 4 класи, з них 1 і 3 класи вчилися в першу зміну, а 2 і 4 – в другу.
Шкільне подвір’я і приміщення завжди були чистими й привітними, влітку на шкільному подвір’ї завжди проходили збори селян, а взимку – у великій класній кімнаті, а також у великій класній кімнаті велось навчання дорослого населення, в ті часи працювали хоровий та драматичний гуртки…»
У 1940 році силами місцевих колгоспів було зведено новий двоповерховий корпус, а школу — реорганізовано у середню. Але 1943 року будівлю підпалили німецькі війська. Частину шкільного майна вдалося врятувати від пожежі силами місцевих жителів і якраз Таїсії Іванівни. Відновлення школи відбулося вже у 1950-х роках.
У наступні роки школа була семирічною, а згодом — десятирічною. Зʼявлялися нові кабінети, спортзал, був розширений штат учителів. Відкривалися гуртки юних фізиків, техніків, радистів, працювала майстерня з обробки дерева та металу. І це далеко не всі оновлення.
Сьогодні замість красивої будівлі — велика груда цеглин і розтрощених речей. Окупанти знищують архітектурний та культурний спадок України. Але наша нація набагато сильніша за них. І має набагато кращу памʼять. Ми прекрасно знаємо, що треба буде після Перемоги відбудовувати чи відреставровувати.
Раніше ми писали, що в Запоріжжі 21 жовтня, ворожі ракети уцілили в один з будинків на проспекті Соборному в Запоріжжі. У квітні 2017 року ця будівля була занесена до Державного реєстру нерухомих пам’яток країни – як пам’ятка архітектури та містобудування місцевого значення.
Будинок був збудований ще до Другої світової війни – у 1930-ті роки. Відомий, як один з так званих «Будинків Орлова» – парної композиції з будівель, які стоять напроти одна одної. Архітектори – Петро Сталін (Рукосуєв) та Георгій Орлов.
Ці будинки – один з найбільш видатних зразків вітчизняної архітектурної спадщини 30-х років минулого століття. Невід’ємна частина відомого своєю архітектурою Шостого селища, або запорізького Соцміста.
Також у Запорізькій області окупанти зруйнували історичний будинок відомого писаря. Мова йде про житловий будинок родини Волосович у Гуляйполі. Він знаходиться у центральній частині міста на вулиці 1-го Травня. Належить до історичного ареалу міста.
Будинок був зведений у кінці ХІХ століття спадковим почесним громадянином, гуляйпільським волосним писарем Тимофієм Михайловичем Волосовичем. Він був сином псаломщика Хрестовоздвиженської церкви міста.
Читайте також: Знайшлося старе фото з будівництва дому на запорізькому проспекті, який розбомбили рашисти
Сообщение В місті Запорізької області окупанти зруйнували 119-річну школу — фото появились сначала на Індустріалка — новини Запоріжжя.
Источник: http://iz.com.ua/zaporoje/v-misti-zaporizkoyi-oblasti-okupanti-zruynuvali-119-richnu-shkolu-foto
Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook