За півтора роки війни запорізькі чиновники витратили майже 280 мільйонів гривень на озеленення прифронтового міста. Згідно оприлюднених угод, цю космічну суму влада витрачає виключно на догляд за вже існуючим господарством: на обрізування та кронування дерев, догляд та полив рослин чи викошування газонів. У цей же кошторис входить чищення доріжок або сміттєвих урн. До речі, тільки на очищення останніх чиновники планують цього року витратити близько півмільйона гривен. І справа не стільки в тому, що це недоречні витрати: навіть під час війни запоріжці гідні жити у чистоті та охайності. Справа у тому, наскільки адекватні витрачені із бюджету суми, і у чий гаманець врешті-решт вони потрапляють. Форпост розбирався, хто насправді «косить зелень» на озелененні Запоріжжя
Велике господарство
Журналісти «Форпосту» проаналізували тендерні процедури, які запорізька влада провела через систему електронних закупівель Prozorro за півтора роки війни. Виокремили тільки ті угоди, що стосуються озеленення міста: покосу трави, обрізування дерев і вивезення опалого листя та гілля. За цей час відповідні аукціони оголошували міський департамент інфраструктури та благоустрою, управління з питань екологічної безпеки, комунальні підприємства «Запоріжремсервіс» і «Зеленбуд», запорізький міськвиконком та районні адміністрації міста.
Виявилось, що беззаперечним лідером у отриманні бюджетних коштів на озеленення міста є КП «Зеленбуд». З початку війни через його рахунки пройшло майже 90 мільйонів гривень. Найприбутковішу угоду, на майже 57 мільйонів, комунальники уклали у березні цього року з міським управлінням екологічної безпеки. Всі виграні «Зеленбудом» тендери стосуються прибирання та догляду за зеленим насадженням у загальнодоступних зонах. А це – понад 600 гектарів землі, в тому числі 8 парків та 65 міських скверів. Одним із завдань КП «Зеленбуд» є регулярне викошування трави на запорізьких газонах. Втім, комунальники чи то не хочуть, чи то не можуть цим займатись. За останні роки в Запоріжжі, вочевидь, викарбувався неписаний закон: викосом трави займаються винятково приватні підприємці. От і зараз КП «Зеленбуд» для цього шукає субпідрядника, якому готовий за покіс трави заплатити 4,3 мільйони гривень. Відповідні торги через Prozorro мають пройти на початку червня. Поки ж ім‘я переможця не відомо. Хоча, згідно даних з тієї ж самої системи Prozorro у місцевих чиновників є всього десяток підприємців-улюбленців, які останні півтора року виграють практично всі аукціони з покосу трави, кронування дерев та вивозу опалого листя.
Справа смотрящего жива
Перший номер у рейтингу – запорізький підприємець Дмитро Лобода, який з початку війни і до сьогодні накосив зелені майже на 74 мільйони гривень. Саме стільки за покіс трави було виплачено з міського бюджету дев‘ятьом його фірмам. Причому, підприємець одноосібно обслуговує Вознесенівський та Дніпровський райони міста. Фірми, що знаходяться поза сферою інтересів пана Лободи, до озеленення цих територій, вочевидь, не допускаються.
До відома
Дмитро Лобода значиться засновником у фірмах ТОВ «Грін світ», ТОВ «Авагрупп», ТОВ «Еко вік плюс», ТОВ «Екопланета 2021», ТОВ «Благоустрій Запоріжжя», ТОВ «Запоріжжя комунальне», ТОВ «Екосервіс інвест», ТОВ «Нова ера 20», ТОВ «Мегапроект інвест». Підприємства наразі займаються озелененням Вознесенівського, Дніпровського та Шевченківського районів міста.
Відомо, що Дмитро Лобода володіє мережею ювелірних магазинів та ломбардів «Мідас», а у 2016 році його повний тезка значився помічником нинішнього голови Запорізької районної державної адміністрації, а тоді депутата облради від Оппоблоку Олега Буряка. Втім, підприємницький успіх пану Лободі, імовірно приніс зв‘язок із екс-смотрящим Запоріжжя Євгеном Анісімовим. Принаймні місцеві ЗМІ неодноразово припускали, що через низку пов‘язаних між собою фірм, бізнес Лободи входить до орбіти інтересів Анісімова. Судячи з усього, навіть після затримання та арешту екс-смотрящего, чиновники продовжують враховувати його бізнес-інтерес у Запоріжжі. Принаймні підприємцю, ймовірно із його сфери впливу, місцева влада віддала чверть бюджету, запланованого на озеленення міста.
А там, де пан Лобода сам не виграє, перемагають у тендерах фірми, що можуть входити до кола його інтересів. Наприклад, у Заводському районі міста озелененням зараз займається ТОВ «Запоріжпроектбуд», власником якого є Артем Тумарченко. Бізнесмен заснував свою фірму наприкінці 2020 року і одразу почав брати участь у конкурсних закупівлях від місцевих райадміністрацій. Цікаво, що в тендерній документації пан Тумарченко зазначав: раніше він вже працював на озелененні міста, будучи субпідрядником ТОВ «Благоустрій Запоріжжя». Це підприємство належить Дмитру Лободі.
А в Олександрівському та Шевченківському районах цього року кілька відповідних тендерів виграли фірми ТОВ «Клінтаунсервіс», ТОВ «Клінекспертсервіс плюс» та ТОВ «Д-Брюк». Всі ці фірми належать жителю Запоріжжя Володимиру Лобачу. До речі, за номером телефона, який вказує підприємець, дізнаємося, що принаймні ще донедавна він працював фотографом. А у 2010 році людина з таким же ПІБ як мажоритарщик балотувалась до міської ради. Одну із фірм — ТОВ «Клінтаунсервіс» — пан Лобач зареєстрував у 2020 році і компанія одразу виграла два тендери, оголошені чиновниками адміністрації Олександрівського району. Цікаво, але в обох випадках конкурентом виступало ТОВ «Мегапроект інвест» Дмитра Лободи і в обох випадках пропонувало ціну на 10 тисяч вищу, ніж «Клінтаунсервіс». Не виключено, що таким чином фірма пана Лободи виступала на тендері «технічним» кандидатом. Сумарно фірми Артема Тумарченка та Володимира Лобача з початку війни заробили майже 29 мільйонів бюджетних гривень.
Колишніх чиновників не буває
Ще одним постійним «озеленювачем» Запоріжжя можна назвати ТОВ «Компанія «Торгуніверсал». Фірма виграє передусім конкурси, що оголошують чиновники Заводського та Хортицького районів міста. За півтора роки компанія «натендерила» вже більше 20 мільйонів гривень. Згідно державних реєстрів, власником ТОВ «Компанія «Торгуніверсал» є Дмитро Першин. Цей чоловік свого часу вказував себе довіреною особою ТОВ «Дніпроторг Україна». Товариством володіє Тетяна Воскресенська, а керівником значиться Олександр Давиденко, який дуже ймовірно є тестем Дмитра Першина. Пан Давиденко разом з Світланою Давиденко та Тетяною і Віталієм Воскресенськими у різних комбінаціях володіють низкою фірм, які до 2015 року дуже активно вигравали тендери із організації харчування у школах та дитсадках міста. А Дмитро Першин до того ж є одним із бенефіціарів ТОВ «Комбінат харчування «Школярик». Ця фірма відзначилась тим, що у період 2011-2015 років теж брала участь у тендерах міського департаменту освіти для забезпечення харчуванням шкіл міста. Причому «Школярик» виступав постійним і єдиним конкурентом підприємниці Світлани Шаповалової, яка незмінно вигравала ці конкурси. Можна припустити, що «Школярик» був «технічним» кандидатом, а дивне везіння пані Шаповалової пояснюється тим, що вона є донькою тодішньої керівниці департаменту освіти Раїси Чухрай. На цій посаді пані Чухрай запам»яталась гучним корупційним скандалом: у 2014 році правоохоронці відкрили кримінальне провадження з намірами знайти порушення у тендерних закупівлях. Втім, беззаперечних доказів не знайшли і кримінальну справу так і не порушили. Після цього пані Чухрай пішла депутатом в облраду від підконтрольної В’ячеславу Богуслаєву політичної сили «Нова політика».
Імовірно, у колі інтересів бізнес-партнерів Давиденко-Воскресенських є ще один «озеленювач» Запоріжжя – ТОВ «Профівіт». З початку війни на тендерах від чиновників адміністрації Заводського району підприємство вже заробило 7,5 мільйонів гривень. Зараз фірму перереєстровано у Київській області. Втім, до квітня цього року засновником і бенефіціаром компанії був Олександр Шурига. Він донедавна значився співробітником ТОВ «Акватранс системи», яким володів Олександр Давиденко, а керував Віталій Воскресенський.
У списку улюбленців чиновників Комунарського та Хортицького району можна знайти ТОВ «Екостройсервіс» та ТОВ «Мегагрінсервіс». Спільне у цих фірм – ім’я директора Кирила Скворцова. Його повний тезка є співзасновником іншого підприємства ТОВ «НТЦ Нова хвиля». Через цю фірму бізнес-партнером пана Скворцова є Руслан Кизим, імовірно батько колишнього заступника начальника Державної екологічної інспекції в Запорізькій області Артема Кизима. Сумарно дві фірми під керівництвом пана Скворцова виграли тендерів на озеленення міста майже на 11 мільйонів гривень.
Хто ще в «улюбленцях»
Одним із постійних учасників та переможців конкурсів із бюджетних закупівель в Комунарському районі міста є і ТОВ «Аркон компані». З початку війни компанія вже заробила на озелененні більше 6 мільйонів гривень. Бенефіціаром фірми є Валентина Писанко, але в одному із матеріалів видання «Наші гроші. Запоріжжя» журналісти припускають зв’язок фірми із підконтрольною Богуслаєву політсилою «Нова політика». Збіг чи ні, але нинішній керівник райадміністрації Олександр Кузьмін також входив до складу цієї фракції.
А от чиновники адміністрації Шевченківського району міста віддають перевагу в озелененні території приватному підприємцю Геннадію Ярошенко. З початку війни він заробив на озелененні майже 6 мільйонів бюджетних гривень. Із відкритих джерел про підприємця відомо не багато: у 2015 році він, імовірно, балотувався в міськраду від партії Олега Ляшка, наразі володіє кількома фірмами. До речі, згідно державних реєстрів, повний його тезка Геннадій Дмитрович Ярошенко є бізнес-партнером місцевого колаборанта і зрадника України Володимира Рогова. Вони разом володіють зареєстрованим у Запоріжжі ТОВ «Агарський мис», що займається обробкою спиртних напоїв. Володимир Рогов є не просто прихильником «руського миру», з 2014 року він втік на росію і був там постійним учасником пропагандистських програм росіян. А після окупації частини Запорізької області рашисти призначили Рогова членом так званої «головної ради військово-цивільної адміністрації». Зараз колаборант сам себе називає мером окупованого Мелітополя.
Нескладні підрахунки
Журналісти Форпосту підрахували: більше двох третин бюджетних коштів на озеленення міста потрапляють у кишені приватних підприємців. І як бачимо, зайвих чи чужих фірм у переліку тендерних переможців немає. Та виявляється, місцеві чиновники витрачають кошти на озеленення прифронтового міста майже у європейських обсягах. Наприклад, у Німеччині нещодавно озвучили дуже умовну середню вартість послуг тамтешніх комунальників: один квадратний метр озеленення території коштує 1,78 євро. А тепер порахуємо запорізькі бюджетні кошти. За півтора роки війни міська влада витратила на догляд та озеленення міста 280 мільйонів гривень. Трохи менше половини з них – освоєно за повний 2022 рік. Згідно офіційних документів, складених чиновниками райадміністрацій, у Запоріжжі потребують обслуговування та утримання 600 гектарів зелених насаджень. А це означає, що умовна середня вартість послуг місцевих комунальників та приватних «озеленювачів» складає близько 60 центів за квадратний метр. Всього утричі дешевше, ніж в одній з найбагатших країн Європи! А якщо виставлена ціна справедлива, то і реальні затрати місцевих підприємців мають бути всього утричі меншими, ніж у німецьких колег. Згідно кошторису КП «Зеленбуд», чверть вартості їхніх послуг складає зарплатня працівників. Тож порівняємо справедливість виставлених тарифів по цій складовій: в Україні мінімальна зарплата зараз складає 6700 гривень, а у Німеччині, після вирахування усіх податків, найбідніші робітники отримують на руки 1500 євро, або більше 60 тисяч гривень. Тільки на одному із пунктів кошторису видно: реальні затрати «озеленювачів» не втричі, а в дев’ять разів нижчі, ніж у європейських колег. Отже, заявлені розцінки місцевих підприємців на благоустрій міста можуть бути, м’яко кажучи, завищеними. І чому це не хвилює місцевих чиновників, особливо під час війни і за величезного браку коштів на армію – питання риторичне.
Автор Вікторія Бутко
Источник: https://forpost.media/novosti/zaporizka-vlada-pid-chas-viyny-kosyt-hazony-na-sotni-milyoniv-hryven.html
Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook