Після довготривалого відносного послаблення атак «шахедами», окупанти знову почали активно тероризувати Україну цими БПЛА. За інформацією українського військового аналітика Олександра Коваленка, пояснення просте: вранці 21 травня у Москві приземлився вантажний літак Іл-76 військово-повітряних сил Ірану. На борту літака, імовірно, була чергова партія дронів-камікадзе. В ту ніч з півдня і півночі вороги запустили на територію нашої країни 20 Shahed 136. Та, вірогідно, Іран не єдина країна, що підтримує агресора. «Китай не продавав і не планує продавати зброю росії», — таку офіційну позицію вже неодноразово озвучували в міністерстві закордонних справ Піднебесної. Насправді ж китайські підприємства-виробники і досі безперешкодно продають росії двигуни, які можуть використовуватись у виробництві дронів. І мова йде не тільки про штучні закупівлі комплектуючих на численних торгових платформах на кшталт Aliexpress. Форпост з»ясував: у грудні 2022 року росіяни безперешкодно закупили у китайської компанії Xiamen Limbach Aircraft Engine Co., Ltd. гуртову партію двигунів Limbach. Ними, до прикладу, комплектують іранські дрони-камікадзе Shahed 136, або ж їхній російський аналог Герань-2.
Що таке Shahed 136
Перший дрон іранського виробництва Shahed 136 військові ЗСУ збили в Україні під Куп”янськом ще 12 вересня минулого року. З того часу безпілотники майже не щодня тероризують і вбивають мирних українців. За півроку постійних нападів БПЛА ми навчились з ними боротися: тільки за офіційною інформацією військові зараз збивають більше 90% пристроїв. Втім, навіть незначна кількість із запущених ворогом безпілотників, що таки долітають до своєї цілі, може коштувати дуже дорого — понівеченої інфраструктури українських міст і людських життів. За даними українського ГУР, росіяни вже отримали з Ірану кілька партій дронів Shahed 136. Окрім того, для своїх терористичних цілей окупанти застосовують і повний аналог цього іранського БПЛА під російською назвою Герань-2.
В Україні ці безпілотники прозвали “мопедами” через те, що їхній політ можна почути за кілометри. Всьому виною гучний двигун MD 550, яким за офіційною версією зараз оснащують Shahed 136. Цей двигун є іранським або ж китайським клоном німецького авіаційного двигуна Limbach L550E, що був розроблений компанією Limbach Flugmotoren з Кенігсвінтера (Німеччина).
Довідка
у 1987 році двигун Limbach L550E розроблявся для доволі вузької ніші мотопланерів і надлегких літаків типу AMF Chevvron 2-32 або Fisher Horizon. З появою дронів він став чи не найпопулярнішим двигуном у своєму масогабаритному класі через дуже низьку вагу на 1 КВт потужності. Двигун дозволяє дронам розміром кілька метрів і вагою близько 100 кг розвивати швидкість 150—180 км/год і долати близько 2000 км з однієї заправки.
Заборонені товари з онлайн-магазину
Офіційно німецькі двигуни Limbach L550E та їхні китайські клони не є суто військовими комплектуючими, а відносяться до категорії так званого “подвійного призначення”, тобто таких, що можуть бути використані як в цивільному, так і у військовому машинобудуванні. Втім, вони мають бути зараз практично недоступними для агресивних вояк, адже всі цивілізовані країни світу ще у 2014-му, після анексії українського Криму, заборонили експортувати в росію товари подвійного призначення, а для Тегерану такі заборони діють вже понад 40 років. Як тоді пояснити, що ці комплектуючі таки стоять на іранських чи російських дронах? Виявляється, дуже просто: по-перше, оригінальними німецькими запчастинами — двигунами Limbach L550E — сьогодні безперешкодно торгують одразу на кількох китайських онлайн-платформах.
Ось скрін з китайського магазинчику Made-in-China, там оригінальний двигун можна придбати за майже 18 тисяч американських доларів.
Аналогічну пропозицію ми відшукали ще в одному китайському онлайн-шопі EveryChina. Щоправда, про ціну комплектуючих там треба домовлятись окремо.
На обидвох китайських платформах двигуни продає компанія Xiamen Limbach Aircraft Engine Co., Ltd., зареєстрована у китайській провінції Фуцзянь. За інформацією самих продавців, їхня компанія заснована в 2012 році в місті Сямень (Китай) і є дочірньою компанією німецької фірми Limbach Flugmotoren. На даний момент на китайському заводі введено в експлуатацію конвеєр і випробувальний цех, а також розпочато серійне виробництво двигунів серій L275 і L550.
Плями історії
Варто зазначити, що німецька компанія з багаторічною історією Limbach Flugmotoren у минулому вже не раз потрапляла у гучні скандали через поставку своїх моторів Ірану в обхід санкціям. У 2010-2011 роках компанія перебувала під розслідуванням німецької влади за несанкціонований експорт 61 авіаційного двигуна для іранських дронів. В результаті німецьке Федеральне експортне відомство обмежило експортування двигунів Limbach Flugmotoren. В компанії заговорили про закриття виробництва через нерентабельність: буцімто, 65% прибутків підприємство отримує якраз з продажів двигунів для дронів. Але компанію тоді не закрили: власник Limbach Flugmotoren Петер Лімбах продав її китайцю Чен Шуйде, який на той час вже понад 20 років проживав у німецькому Бонні.
Повторно Limbach Flugmotoren заплямувала себе у підсанкційній торгівлі двигунами у 2020-му: спецслужби Німеччини повідомили, що в безпілотниках, які використовували повстанці-хусити в Ємені, були знайдені двигуни, продані компанією Limbach Flugmotoren в Іран. Після цього спецслужби ФРН остаточно заборонили компанії експортувати свій двигун. Збіг чи ні, але у 2021 році, якраз після повторного скандалу з нелегальними поставками двигунів в Іран, Limbach Flugmotoren GmbH знову змінює власника. Пан Чен Шуйде залишається керівником компанії, але фірму віддає організації Fujian Delong Luftfartinvestitionen GmbH (англомовне написання — Fujian Delong Aviation Technology Co., Ltd.), що зареєстрована у китайському місті Сямень.
А от зв»язок між двома китайськими відгалуженнями німецької компанії Limbach підтверджують вже китайські ЗМІ: в інтернет-виданні iMedia нещодавно було надруковано фахову статтю про літаки, в якій серед іншого зазначається: «ще в 2011 році компанія Fujian Delong Aviation Technology Co., Ltd. повністю придбала німецький авіаційний двигун Limbach (Limbach) і заснувала дочірню компанію Xiamen Limbach Aero Engine Co., Ltd., яка повністю належить їй».
І тепер китайська компанія продає двигуни для бойових дронів у звичайних онлайн-магазинах. Купити їх на цих платформах сьогодні теоретично може будь-хто. У тому числі, й покупці із росії. І нажаль, мова йде не тільки про штучні закупівлі обладнання. Журналісти Форпосту знайшли докази того, що Xiamen Limbach Aero Engine Co., Ltd. робить і гуртові поставки двигунів напряму до росії.
Двигуни Limbach на службі росії
У грудні 2022 року китайські підприємці провели пряму торгову оборудку з росіянами. Про це свідчать данні з китайської платформи Great Export Import, що аналізує митні накладні про імпорт та експорт товарів. Згідно документів, 8 грудня 2022-го Xiamen Limbach Aero Engine Co., Ltd продала партію своїх двигунів російській компанії «ООО НПО Промет».
Офіційно підприємство «ООО НПО Промет» виробляє броньовані сейфи і двері, а також металеві меблі. Втім, з 2015 року підприємство почало працювати на оборонну промисловість рф. Наприклад, ми знайшли у російських ЗМІ кілька згадувань про те, як керівництво Тульської області допомогло «НПО Промет» знайти контакти з міноборони росії та стати їхнім постійним постачальником. Губернатором Тульської області на той час був особистий охоронець путіна Олексій Дюмін. Колишнього бодігарта, до речі, на посаду губернатора призначили після його участі у захопленні українського Криму. Отож, у 2015 у межах холдінгу «ООО НПО Промет» було створено нове підприємство «ПРОМЕТ-специальные технологии» (або ООО «СПЕЦТЕХМЕТ», ИНН 5003090354 ), яке підписало договір з міноборони, стало отримувати держоборнзамовлення та офіційно називатись підприємством оборонно-промислового комплексу росії. А у витягах із російських державних реєстрів серед дозволених видів діяльності для підприємства, окрім виготовлення броньованих сейфів, стоїть дозвіл на діяльність з забезпечення військової безпеки. Для цього профільне міністерство навіть видало ООО «СПЕЦТЕХМЕТ» ліцензію на «розробку, виробництво, монтаж, техобслуговування та ремонт озброєння і військової техніки».
Таким чином, митна документація доводить: китайська фірма Xiamen Limbach Aero Engine Co., Ltd у розпал війни постачала свої двигуни російському ВПК. І це — незважаючи ні на економічні санкції, застосовані світом до росії, ні на обіцянки від офіційної пекінської влади не надавати агресору військову допомогу. На яке обладнання були в подальшому вмонтовані закуплені росіянами двигуни Limbach — питання риторичне. Не виключено, що ними було оснащено чергову партію іранських дронів-камікадзе Shahed 136, або ж їхній російський аналоговнєт Герань-2. Принаймні, ще кілька місяців тому у ЗМІ курсувала інформація, нібито росія налагоджує потужності для збирання іранських безпілотників на своїй території. Але підтвердити чи спростувати цю версію китайсько-російської співпраці — то вже завдання інших служб України та світової спільноти.
Автор — Вікторія Бутко
Источник: https://forpost.media/novosti/khto-dopomahaie-rosii-teroryzuvaty-ukrainu-shakhedamy.html
Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook