Начальник ГУНП розповів все про ситуацію зі злочинністю та роботою поліції на Запоріжжі (РЕПОРТАЖ)

Повномасштабне вторгнення РФ в Україну серйозно вплинуло на всі сфери життя українського суспільства, у тому числі — на роботу правоохоронних органів та боротьбу зі злочинністю.

Так, 17 серпня, у Запоріжжі відбувся брифінг «Результати роботи запорізької поліції за напрямками службової діяльності в умовах воєнного стану», на якому начальник Головного управління Національної поліції в Запорізькій області Артем Кисько зустрівся з представникам засобів масової інформації.

Про те, як змінилася ситуація з криміногенною обстановкою за час повномасштабної війни, про діяльність поліції та боротьбу з різними видами злочинності, роботу блокпостів та патрулів, фіксацію воєнних злочинів, евакуацію населення та боротьбу з колаборантами — детально в репортажі Акцента.

Чи зменшилася криміногенна обстановка у Запоріжжі?

За словами начальника ГУНП, у регіоні наразі зменшилася кількість майнових злочинів:

«Якщо переходити до повсякденної поліцейської роботи, то хочу сказати, що з моменту великої війни дійсно криміногенна ситуація змінилася і кількість злочинів на території регіону — ми порівнюємо, нажаль, зараз тільки місто Запоріжжя, тому що більша частина регіону зараз поки що окупована. Ми бачимо, що кількість майнових злочинів значно знизилась».


Начальник Головного управління Національної поліції в Запорізькій області
Артем Кисько. Фото: Акцент. Боротьба з організованою злочинністю: скільки викрито ОЗГ на Запоріжжі?

Як зазначив Артем Кисько, у Запорізькій області наразі до суду направлено 14 організованих злочинних груп економічної і майнової спрямованості:

«По перше, це і режимні заходи наші профілактичні, які ми проводимо, частина населення — вона виїхала з регіону, а що стосується організованої злочинності, то також — когось за рішенням РНБО було видворено, когось було притягнуто до кримінальної відповідальності, що також вплинуло на загальну криміногенну ситуацію. Наразі ми продовжуємо цю роботу: спочатку року (…) ми задокоментували та направили до суду 14 організованих злочинних груп — це і економічної, і майнової спрямованості. Я думаю, що про це потрібно казати і це знаково. Якщо про це йде мова, то Російська Федерація завжди використовувала і продовжує використовувати організовану злочинність — так званий «інститут «ворів в законі» (…) вони від початку війни, з 2014-року, використовували «ворів в законі» для того, щоб впливати на соціальну та криміногенну ситуацію».

Яка ситуація з наркозлочинністю на Запоріжжі?

Голова ГУНП також детально розповів про поточну обстановку з наркозлочинністю у Запорізькому регіоні:

«На сьогодні 67 наркозбувачів задокументовано з початку року, також — чотири інтернет-магазини та 13 наркопритонів. Була також резонансна реалізація: була затримана організована група наркозлочинців Управлінням з боротьби з наркозлочинністю і нарколабораторія, яка діяла на території сусідньої області — в Нікополі: було вилучено 35 кілограм PVP-солей, десь 200 кілограмів вже майже готової сировини і тона рекурсора — це ті наркотики, які повинні були йти в наш регіон, а безпосередньо ця група діяла на території нашого регіону».

Водночас, наразі Управління боротьби з наркозлочинністю підпорядкували в ГУНП у Запорізькій області:

«Якщо казати про реформи, з чого я почав, також потрібно зазначити, що керівництвом Нацполіції, якщо раніше Управління боротьби з наркозлочинністю було раніше підпорядковано безпосередньо на Київ, то з минулого місяця знову підпорядкували в ГУНП і це дійсно вже приносить свої результати, бо вже в комплексі працюємо, більш такий вже обмін інформації і зараз вже буде ряд затримань, про які ми будемо, звісно, суспільству казати».

Вулична та майнова злочинність: яка обстановка у Запоріжжі?

Наразі у місті та області спостерігається зменшення майнової злочинності — у порівнянні з минулими двома роками вона знизилася втричі, а пограбування та розбій — вдвічи:

«Що стосується вуличної злочинності, майнової злочинності, квартирних крадіжок — майже втричі їх менше, ніж у минулому та позаминулому «мирному» році для Запорізької області. Пограбування та розбійні напади — їх вдвічі менше і всі розкриті на сьогодняшній день. (…) Поліція буде працювати таким чином, щоб не допускати ці злочини — перш за все не над розкриттям, а над тим, щоб вони не скоювалися. Це саме про вуличну злочинність і всі інші напрямки.

Як повномасштабна війна вплинула на криміногенну ситуацію у Запоріжжі

Важливу функцію в тому числі у Запоріжжі та області за час повномасштабного вторгнення стали відігравати блокпости та патрулювання міста — щодня обласний центр патрулюють півтисячи правоохоронців:

«Що нове? По-перше, те, що нам принесла війна — це блок-пости, і вони свою профілактичну функцію також відіграють, а друге — це патрулювання міста: щодня у нас майже 500 поліцейських, які заступають на патрулювання міста. В жодному регіоні нашої країни такої насиченості нарядів на вулицях немає, як в місті Запоріжжя. Ну і з цим ми бачимо результати — що всі вуличні злочини розкриваються.

Якщо щось скоєно — на ранок у нас вже скандал: чому допутили, хто допустив. Ми детально розбираємо цю ситуацію, тому що навіть якщо ми розкриємо, я завжди кажу поліцейським, що ніхто не поверне емоційну складову: коли людина перенервувала, ми розуміємо який це стрес, якщо там зірвали ланцюжок, зірвали сумку, залізли до квартири. А якщо це переселенці, які виїхали з окупованих територій і останні гроші… (…)».

Для чого потрібні блокпости на Запоріжжі?

За його словами, наразі громадяни звикли до блокпостів та стали більш дисциплінованими. Місцерозташування самих блокпостів визначає керівництво Збройних сил, але старшими на них є саме поліцейські, які «організовують несення служби, знають, що потрібно робити, як потрібно робити»:

«У нас є відповідні бази, щоб виявляти як злочинців, так і осіб, які можуть бути причетними до диверсійної роботи. І це найголовніше в роботі блокпостів — упередження диверсійної роботи ворога, тому інколи буває так, що і незручності, і пробки, але також ми постійно вдосконалюємось. Мета тих, хто у нас займається організацією роботи блокпостів — це найбільш зручніше створювати умови перевірки на блокпостах. Ми постійно змінюємо і облаштування блокпостів: вони стають більш цивільними. Заходи безпеки: долучаємо управління Патрульної поліції, щоб вони також пропрацьовували — де знаки поставити, де світлові моменти облаштувати (…)».

Начальник ГУНП додав, що з початку року було перевірено 326 транспортних засобів:

виявили 251 одиницю авто та затримали 588 осіб, які знаходилися у розшуку;виявили майже 3,5 кілограмів наркотичних засобів;вилучили 11 одиниць вогнепальної зброї;12 вибухових пристроїв;742 літрів спирту;15 тон тютюна. Фото: Акцент. Ситуація з «наливайками» у Запоріжжі

За словами Артема Кисько, на сьогодні закрито вже близько 183 «наливайок». Наразі також поліція працює разом з міською владою над тим, щоб прибирати незаконні МАФи.

Шахрайство у Запоріжжі та області: яка ситуація з діями аферистів

За словами Артема Кисько, шахрайство наразі є основним видом злочинів, а їх розкриття є вкрай складним процесом, який потребує багато часу та зусиль. Кількість злочинності, пов’язаної з шахрайством, зросла за останній час. Втім, порівняно з минулим роком, поліція розкриває такі злочини «втричі більше по кількості»:

«Також, дуже часто те, що непокоє — це шахрайство. В структурі злочинності — на сьогодняшній день займає основну масу: це і телефонне шахрайство, і фішінгові посилання. Ми намагаємося це розповідати людям всіма доступними засобами. (…) Нажаль, так відбувається і найбільша кількість (злочинів — ред.) на сьогодняшній день — це саме шахрайство, тому що їх можна скоювати як з території нашої країни, так і інших, використовуючи для цього ресурси, платформи тощо. На сьогодні їх кількість зросла, але і розкриваємо ми їх втричі більше по кількості, ніж у минулому році (…).

Розкриття таких злочинів дуже складне і займає не один місяць: отримання і ухвалення суду, виїмка в банках, виїмка в операторів мобільного зв’язку — і в інших регіонів. Для того, щоб дійти до злочинця, потрібно декілька таких кроків зробити, а кожний крок — це місяць: і поїздка до Київа, і вилучення, і аналіз, знову отримання ухвали в суді, знову поїздка до Київа або Дніпра, знову аналіз, і так по кроку, щоб дійти до злочинця. (…) І це все, щоб розкрити один злочин.

Тому, ми напрацювали вже — і окремі бази створили, і механізм взаємодії з іншими регіонами нашої країни — з прокуратурою, з Департаментом кіберзлочинності, для того, щоб більш ефективно ми могли все ж таки працювати у цьому напрямку. І от на сьогодняшній день втричі більше ми розкриваємо».

На брифінгу була також присутня начальник відділу комунікації ГУНП в Запорізькій області капітан поліції Анна Ткаченко. Раніше, як інформував Акцент, на брифінгу щодо протидії шахрайству та потенційних ризиків в умовах воєнного стану вона зазначала, що наразі проводиться активне інформування жителів Запоріжжя та області про активізацію шахраїв та ризики, які несуть дії аферистів.

«Щодня майже наші дільничні офіцери поліції, ПОГівці, тобто всі знають — це наша служба, це місцеві «шерифи» — поліцейські громад, яким довіряє населення, які безпосередньо щодня працюють з будь-якими категоріями мешканців населених пунктів, які вони обслуговують: вони їм (місцевим жителям — ред.) розносять листівки, проводять інформаційно-роз’яснювальні бесіди — і це тільки маленька така частина роботи, яку ми щодня проводимо, результат є», — зазначала Анна Ткаченко. 


Начальник відділу комунікації ГУНП в Запорізькій області капітан поліції
Анна Ткаченко. Фото: Акцент. Контрдиверсійні заходи: ситуація з безпекою на Запоріжжі

Начальник Нацполіції області наголошує, що на сьогодняшній день «ситуацію вдалося втримати»: жодного теракту на території регіону не було завдяки роботі поліції — блокпостам, патрулям, відпрацювання разом з СБУ населених пунктів — мікрорайонів, районів.

Евакуація з прифронтових населених пунктів на Запоріжжі

За словами Артема Кисько, з початку повномасштабного вторгнення поліцейські займаються також евакуацією громадян:

«Ви знаєте, що в містах Оріхів та Гуляйполе функціонують наші підрозділи поліції, ми також відряджаємо з міста Запоріжжя поліцейських туди. Для того, щоб евакуювати дітей, ми створили окремі групи. (…) В першу чергу — діти та маломобільні люди. Нажаль, не всі батьки розуміють… (…)».

Він додав, що часто виникають складнощі з вмовлянням громадян евакуюватися з небезпечних територій, а поліцейські ризикують життям, здійснюючи щоденні виїзди, які «приносять поранення та втрати»: якщо не брати дані щодо інших регіонів, на сьогодняшній день під час несення служби, за даними начальника ГУНП, загинуло троє правоохоронців, 72 — поранено.

Як додали на сайті Запорізької ОВА, на брифінгу було зазначено, що у восьми громадах Запорізької області, де ведуться бойові дії, перебувають 937 родин, в яких виховується 1516 дітей, з них близько 200 — живуть поблизу лінії фронту.

«З потенційно небезпечних населених пунктів евакуйовано 115 родин, на вихованні яких перебуває 196 дітей. З них безпосередньо за допомогою евакуаційних груп – 44 родини, у яких на вихованні 92 дитини», — написали там.

Що стосується питання примусової евакуації, то за словами голови ГУНП, Кабміном винесена інструкція, але юридична відповідальність за невиконання відсутня. Наразі, порушено питання щодо того, щоб «рада оборони винесла питання щодо Запорізького регіону про примосову евакацію».

Фото: Акцент. Документування військових злочинів на Запоріжжі: як працює поліція

За словами начальника ГУ Нацполіції, додаткова функція поліції — документування військових злочинів: саме ці статті Кримінального кодексу більше повинні розслідувати слідчі СБУ, втім, кількості співробітників недостатньо.

«На сьогодняшній день, з початку великого вторгнення, 4420 кримінальних проваджень було відкрито слідчими Національної поліції нашого регіону, після цього, якщо вже казати по документуванню, то це, безпосередньо слідчими Нацполіції або за нашим супроводом повідомлено про підозру тим, хто займає певні владні пости: наприклад, поліцейськими було задокуметовано окупаційного мера Бердянська. З цікавих затримань — також окупаційний поліцейський з міста Мелітополь (…), якого було вираховано та затримано на Київщині, де він переховувався (…)», — зазначив він.

Також, за словами голови ГУНП, майже щодня надходять звернення від громадян про правопорушення на тимчасово окупованих територіях, а для цього був зроблений окремий канал. Найбільш поширеними — у 95% випадків — це:

незаконне заволодіння транспортом;пошкодження майна;незаконне заселення окупаційних військ в будинки;викрадення людей;безвісти зниклі громадяни. Фото: Акцент. Безвісти зниклі українці на Запоріжжі: що відомо

Як розповів Артем Кисько, з моменту повномасштабного вторгнення кількість безвісти зниклих осіб, за офіційними даними, складає 4353 громадяна, а наразі з усієї кількості залишилася невстановлена доля 1373 громадянина. Наприклад, щоб встановити долю особи, яка виїхала з окупованих територій області за кордон, треба проводити масштабгу роботу.

«На окупованих територіях ми використовуємо наші оперативні можливості, але з тих 1373 громадянина ми розуміємо, що буде певна кількість, нажаль, тих, хто загинув, тих, хто закатовані, захоронені. Тому ми встановлюємо родичів, які на підконтрольній території, та відбираємо ДНК. На сьогодняшній день, майже у 90 відсотків родичів ми встановили і відібрали ДНК. (…) зараз йдемо по процедурі, аде це дуже велике навантаження і щоб знайти родичів…інколи вони за кордоном. (…)», — пояснив він.

Про зрадників серед поліцейських

Як зазначив очільник ГУНП, наразі офіційно Державним бюро розслідувань (ДБР) повідомлено про підозру 110 колишнім поліцейським у Запорізькій області.

Так, більшій частині зрадників було повідомлено про підозру за ініціативою поліції, а збиранням доказів займалися слідчі. У відсотковому співвідношенні, за словами Артема Кисько, зрадників, які пішли на співпрацю з російськими окупантами, «не дуже багато«.

Некомлект кадрів у поліції: яким він є наразі

За словами Артема Кисько, на сьогодні некомплект кадрів складає 29% по Запорізькій області, але «ті поліцейські, які залишилися і зараз служать — їх достатньо для того, щоб поліція виконувала свої обов’язки».

«Ми до цього питання підходимо виважено. Саме спіціалісти, які нам потрібні — намає кінолога, або вибухотехніка, тому що наших вибухотехніків-поліцейських — вони дуже потрібні, і вибухотехніків ДСНС — їх небагато: у нас всього 22 вибухотехніка — на такий регіон їх недостатньо (…)», — зазначив він.

Удар РФ по Оріхову: який стан постраждалих правоохоронців

Як зазначив голова ГУНП, один поліцейський загинув, ще троє наразі знаходяться в лікарні, а їх стан стабільний:

«Нажаль, один хлопець (загинув — ред.)… лікарі до останнього боролися, зробили три операції і в ніч вони розказували про його стан і ми бачимо, що вони зробили все (…). Ще троє знаходиться в лікарні: один легкий, контузія, двом зробили операції. Стан стабільний, але треба буде відновлювати і кістки, і сухожилля… Вчора, нажаль, ще один був поранений спецпризначенець — безпосередньо на позиціях, також лікуємо».

Нагадаємо: як інформував Акцент, вранці 12 серпня армія країни-агресора поцілила керованою авіабомбою по місту Оріхів. Унаслідок удару загинув поліцейський, ще 12 громадян отримали поранення, серед них — четверо працівників поліції.

З’явилися ФОТО наслідків авіаудару РФ керованою бомбою по ОріховуБув поранений під час авіаудару Оріхова: на Запоріжжі пішов з життя поліцейський Перевірка стану укриттів у Запоріжжі

За словами Артема Кисько, перевірка укриттів — це не поліцейська функція, а ДСНС, але поліцейські також приймають участь у комісії, бо стан укриттів не завжди показують для оцінки співробітників ДСНС або представників влади, через що іноді потрібен вплив правоохоронців.

«Ми перевірили всі укриття і зараз ця робота по третьому колу відбувається — і у зв’язку з навчальним сезоном, тому що владою доручено, там де ми зможемо змішану форму запустити, там де є хороші укриття, щоб там могли знаходитися діти. (…) Але не всі там (відповідальні за стан укриттів — ред.) вони розуміють, або розуміють, але не хочать реагувати. Тому разом з обласною прокуратурою відкрито ряд кримінальних проваджень, по яким зараз ведеться розслідування і будемо дивитися. (…) Мета — примусити виконувати те, що зараз потрібно у військовий час», — сказав у підсумок начальник ГУ Нацполіції Артем Кисько.

Побачити фотографії та відео Акцента з брифінгу на тему «Результати роботи запорізької поліції за напрямками службової діяльності в умовах воєнного стану» можна нижче.

Матеріал підготував Олександр Коваль. (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Підписуйтесь на Акцент в Источник: https://akzent.zp.ua/nachalnik-gunp-rozpoviv-vse-pro-situatsiyu-zi-zlochinnistyu-ta-robotoyu-politsiyi-na-zaporizhzhi-reportazh/

Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook

Share this post

нет
scroll to top