Незламний центр крові: як півтора роки великої війни живе прифронтове Запоріжжя

«Ділитися кров’ю важливо не лише за гострої потреби, а завжди, коли є можливість. Формувати свідому спільноту донорів, які на регулярній основі здають кров, варто не з прикрих новин. Слід говорити про те, як донація впливає на організм, кому наша кров може допомогти і як підтримувати здоровий спосіб життя, аби допомагати іншим.», — підкреслює у своїх інтерв’ю Ірина Славінська, засновниця ДонорUA та Президентка ГО «Всеукраїнська асоціація донорів України».  

На жаль, через обстріли Запоріжжя та області, які посилилися протягом останніх кількох тижнів, потреби у крові тут стабільно високі. Але, як зазначають в Запорізькому обласному центрі служби крові, охочих регулярно допомагати й рятувати життя тут теж чимало.

Запорізький обласний центр служби крові з перших днів повномасштабного вторгнення рф в Україну працює 24/7 (тобто подеколи і у вихідні), аби забезпечити регіон рятівними компонентами для переливання. Усю систему крові тут тримають на своїх плечах 150 співробітників центру, навантаження на яких виросло в кілька разів, а з настанням блекаутів через ураження енергетичної інфраструктури України восени 2022 року — тільки посилилося.

Максим Оніщенко — заступник директора з технічних питань — разом з командою організував тимчасові укриття, створив запас пального для функціонування резервних джерел живлення центру крові. За перший тиждень розробили графіки цілодобових чергувань, сформували оперативні бригади для реагування на будь-які ризики та загрози.

«Спочатку працювали цілодобово, потім позмінно, іноді залишаємося понаднормово, щоб виконати роботу вчасно та якісно. Потреба в донорській крові лишатиметься стабільно високою і надалі. Щодня до лікарень прибувають нові поранені бійці, і наша служба повинна надати допомогу як військовим, так і цивільним, що постраждали від воєнних дій. Крім того, залишаються і планові ургентні операції, онкологічні захворювання, ускладнені пологи. Тож я, як лікар, зобов’язаний працювати в такі тяжкі і відповідальні для держави часи», — ділиться Юрій, лікар-трансфузіолог центру крові.

 

Попри всі виклики, постійні обстріли та небезпеку, працівники центру не втрачають оптимізму. Їхні історії вражають: хтось, як-то фельдшер Владислав Шубін, почав свою медичну кар’єру в перший день великої війни, хтось ночував або на певний час навіть переїхав жити на роботу, адже вдома не було укриття, хтось навесні 2022 року прийшов як донор, а пізніше доєднався до команди центру крові, щоб допомогти рятувати життя, для когось служба крові вже стала другою родиною за майже 20 років роботи.

Через посилення обстрілів українських енергетичних об’єктів зросло також навантаження на енергосистему. А в центрі крові електроенергія потрібна безперебійно, щоб кров та її компоненти зберігалися в правильних умовах. Фахівці з технічної команди центру обслуговують технологічне обладнання самі, без сторонніх сервісів і служб, щоб контролювати роботу центру крові під час тривалих відключень світла і підтримувати працездатність служби крові у будь-яких умовах упродовж максимально довгого терміну.

На центри крові по всій країні зараз покладено важливу місію — наповнити національний банк крові для порятунку цивільних та військових пацієнтів. Тож кожен здоровий громадянин віком від 18 років та вагою від 50 кілограм може зробити свій внесок і допомогти співробітникам центрів крові. Для того, щоб більше людей дізналися про те, як бути донорами з користю для власного здоров’я, команда ДонорUA два місяці тому до Всесвітнього дня донора запустила всеукраїнську кампанію #Розквітай.

 

Як долучитися до донації у Запоріжжі або у будь-якому іншому місті України:

—        Зареєструватися на платформі ДонорUA;

—        В особистому кабінеті запланувати донацію, обравши місто і центр крові;

—        Дотриматися дієти донора;

—        Прийти в обраний день і час, поділитися кров’ю та відновити сили опісля.

 

Реєструючись на платформі ДонорUA і уважно дотримуючись рекомендацій з пам’ятки донора, усі охочі здати кров можуть зробити це максимально швидко та просто. Доза крові, яку беруть у донора — 450 мл — здатна врятувати до трьох життів.

Аби висловити підтримку українським лікарям, які щодня допомагають донорам та пацієнтам у непростих умовах, міжнародні партнери — американські фонди Global Blood Fund та Our Blood Institute — розпочали інформаційну кампанію, присвячену Запорізькому центру крові, а також щотижня пригощають працівників центру гарячими обідами в рамках проєкту #СередаПодяки. Через значне робоче навантаження обідня перерва працівників центру триває в середньому 15 хвилин. Тож завдяки проєкту #СередаПодяки міжнародна спільнота у співпраці з автоматизованою платформою з рекрутингу донорів ДонорUA прагне по мірі можливостей підтримати та потурбуватися про медиків, аби час, який фахівці Запорізького центру крові витрачають на приготування обіду, вони могли хоча б іноді заощаджувати та присвячувати родині та відпочинку.  

 

 

Підтримати українську систему крові та діяльність команди ДонорUA можна також на платформі Buy me a coffee разовим внеском або підпискою: https://e.surl.li/donorua_buymeacoffee. Завдяки внескам благочинців команда ДонорUA за офіційною рекомендацією МОЗ доставляє кров та її компоненти у прифронтові регіони. Одна така поїздка може врятувати близько 1000 життів.

фото: ДонорUA

У мирні та воєнні часи залишаємося разом, бо лише так ми є сильнішими. Долучайтеся до телеграм каналу Форпост медіа.
Усі ми тут — https://t.me/forpost_zp

Источник: https://forpost.media/novosti/270161.html

Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook

Share this post

нет
scroll to top