Важные новости

Сергій Штепа та шахи: перемоги над гросмейстерами, 14 років без участі в змаганнях і рейтинг ФІДЕ (ІНТЕРВ’Ю)

Сергій Штепа — один з найактивніших депутатів від Запорізької області у Верховній Раді України. В цьому інтерв’ю «Акцент» розкриває досі не відому широкому загалу пристрасть нардепа до шахів.

— Як відбулося Ваше знайомство з шахами? Хто і в якому віці навчив Вас цій стародавній грі?

— Якщо не помиляюсь, це сталось, коли мені було приблизно 7 років. Мене навчав шахам тато. Спочатку я не дуже цікавився шахами – через вік віддавав перевагу комп’ютерним іграм, проте згодом захопився шахами та просив грати зі мною ледь не щодня.

— Як далі розвивалось Ваше захоплення шахами?

— В моїй школі, яка трансформувалась із загальної середньоосвітньої школи №44 спочатку в Академічний ліцей, а потім – в Олександрівську гімназію, проводили шахові змагання серед школярів. Я посів перше місце серед учнів молодших класів.

Після цього батьки запропонували мені записатись до шахового гуртка. Я з радістю погодився і приблизно 6 наступних років час від часу ходив на заняття до тренера, брав участь у шахових турнірах. Кілька разів посідав 2 та 3 місце у чемпіонатах міста з класичних шахів серед школярів – на жаль, 1 місце мені так і не підкорилось. Одного разу посів 1 сходинку на чемпіонаті області з бліцу та швидких шахів – теж у своїй віковій категорії.

В той момент мені було 13 чи 14 років, я почав більше думати про майбутнє, про вступ до університету, вирішив присвячувати час журналістиці – і на цьому моє активне заняття шахами де-факто припинилось. 14 років я не брав участі у жодних змаганнях, не читав шахові книжки та взагалі не грав у шахи за реальною дошкою – тільки онлайн.

— Чи відчували Ви практичну користь від зайнять шахами під час навчання в школі та вузі?

— Шахи розвивають логічне мислення, його швидкість, уважність, посидючість. Це якості, які вкрай необхідні у більшості професій та галузей.

— У 2021 році Ви взяли участь у Парламентських іграх. Розкажіть докладніше про формат турніру, контроль ігрового часу. Яким був склад збірної України на цих змаганнях?

Так, дійсно, у 2021 році за ініціативи Європейського шахового союзу (European Chess Union) відбувся міжпарламентський шаховий турнір серед парламентів країн Європи (також була представлена команда Європейського парламенту).

Здавалось би, який там може бути рівень – це ж просто депутати? Насправді за команду Нідерландів, наприклад, грав Люк ван Велі – багаторазовий чемпіон цієї країни, міжнародний гросмейстер, який колись мав рейтинг 2700+. За збірну Молдови – Віорел (Віктор) Бологан, не менш титулований гросмейстер з найкращим рейтингом 2732. За Болгарію – чемпіонка світу серед жінок Антоанета Стефанова. Це справжні шахові легенди, люди, про яких я чув ще багато років тому, у дитинстві, коли тільки почав захоплюватись шахами. Я навіть і подумати не міг, що колись ми всі будемо депутатами парламентів своїх країн і зіграємо в шахи в одному турнірі.

Україну на цих змаганнях представляли народні депутати Дмитро Костюк, Дмитро Любота, Дмитро Лубінець (зараз Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, який займається, зокрема, питаннями обміну військовополонених) і я. Грали на шаховій онлайн-платформі Tornelo з контролем часу 10 хвилин на партію +2 секунди на кожен хід. Швидкі шахи.

— На Парламентських іграх-2021 ви здолали двох гросмейстерів: екс-чемпіонку світу Антоанету Стефанову та топ-гросмейстера 2000-х Віктора Бологана. Що відчували після перемог над такими потужними суперниками? Чи доводилось Вам раніше перемагати гросмейстерів?

— Я був неймовірно щасливий. Чи повірив би я, що здолаю двох потужних гросмейстерів в одному турнірі, якби мені сказали про це заздалегідь? Навряд чи. До речі, партія з Віорелом Бологаном була дуже кумедною, сповненою взаємних серйозних помилок. Білі проґавили мат в один хід, а чорні цього спочатку не побачили… Гросмейстери – теж люди. Пам’ятаю, після партії Віорел щиро усміхнувся. А от партія з Антоанетою Стефановою була доволі якісною, я здійснив доволі нетипову жертву пішака, після чого розпочалась гостра боротьба.

Заключна позиція партії Штепа — Стефанова. Переглянути партію повністю можна за посиланням.

Я неодноразово перемагав гросмейстерів: і під час тренувальних ігор на інтернет-майданчиках, і навіть в офіційних турнірах зі швидких шахів та бліцу в реальному житті. Проте це не були колішні чемпіони світу чи гросмейстери, які мали рейтинг 2700+. Тому перемоги над Антоанетою Стефановою та Віорелом Бологаном я досі вважаю своїм головним шаховим досягненням. Крім того, ці перемоги особливо цінні, адже в тому числі завдяки ним збірній парламенту України пощастило розділити почесне 3 місце у командному заліку.

Після перемоги над Віктором Бологаном Ви аналізували цю партію? Адже Ви двічі «пробачили» суперника й могли перемагати на два ходи раніше.

Так, я детально аналізував партію. Справедливості заради варто сказати, що в якийсь момент на дошці була позиція, яку комп’ютер оцінював приблизно у +4, тобто дуже значна перевага білих, але Віорел не знайшов хід, який міг забезпечити таку перевагу, і це дало мені шанс вирівняти позицію.


Заключна позиція партії Бологан — Штепа. Переглянути партію повністю можна за посиланням.

— В одному з своїх інтерв’ю Ви розповідали, що маєте офіційний рейтинг ФІДЕ. Коли і яким чином Ви його отримали? Скільки пунктів ЕЛО він складає станом на зараз?

— Рейтинг я отримав у 2018 році, коли після перерви приблизно у 14 років одного вихідного дня поїхав до шахового клубу «Думка» в Запоріжжі та взяв участь у турнірі вихідного дня. До повномасштабного вторгнення такі змагання проводились в нашому місті регулярно, приблизно раз на місяць, і давали змогу кожному шахісту отримати досвід гри у турнірі з дуже сильним складом учасників, в тому числі з кандидатами в майстри, майстрами спорту, а іноді навіть з міжнародними гросмейстерами.

На сьогодні мій рейтинг у швидкі шахи та бліц складає 2000-2100: https://ratings.fide.com/profile/34122982, що приблизно відповідає рівню кандидата в майстри.

— Яким дебютам віддаєте перевагу за білих та за чорних?

— За білих завжди граю E4. За чорних віддаю перевагу французькому захисту у випадку E4 та захисту Німцовича у відповідь на D4. Взагалі мені подобаються більш-менш нечасті, нестандартні варіанти, адже я не маю змоги оновлювати знання дебютної теорії, тому для мене важливо розпочинати партію несподівано для опонента.

— На яких шахових онлайн-платформах можна зіграти з Сергієм Штепою?

— Це chess.com та lichess.org, проте останнім часом майже немає можливості грати в шахи, з’являюсь там вкрай рідко.

— Якому ігровому контролю віддаєте перевагу у онлайн-шахах?

— 3+0. Вважаю, що це оптимальний формат для онлайн-шахів. Бліц, який дає змогу кілька разів замислитись у критичні моменти партії або розрахувати цікаву комбінацію. Разом з тим він майже повністю нівелює різницю в дебютній підготовці.

— У 2012 році Парламент Євросоюзу ухвалив декларацію, спрямовану на просування в країнах Євросоюзу програми «Шахи в школі». У листопаді 2011 року Верховна Рада України проголосувала за викладення шахів у школі, як одного з предметів. Але й досі шахи не представлені в школах навіть на рівні факультативу. Як Ви ставитесь до викладання шахів у школі?

— Суто позитивно. І це питання вже не стільки до Верховної Ради та уряду, скільки до Федерації шахів України. Саме Федерація має опікуватись просуванням шахів, підготовкою фахових тренерів, які вміють працювати з дітьми, розробкою базових курсів для навчання дітей та підлітків.

На жаль, останніми роками діяльність Федерації шахів України викликає чимало питань, і всі вони добре відомі шаховій спільноті.

— Для Вас шахи це спорт чи мистецтво?

Це водночас і спорт, і мистецтво, а також спосіб гарно провести час, потренувати мозок, позбутись стресу та втоми. Я б дуже хотів, щоб наші діти принаймні трохи уваги приділяли саме шахам, а не марній траті часу в Інтернеті чи іграм на смартфоні.

Колись України була кузнею талантів: чого варті тільки Руслан Пономарьов, Василь Іванчук, та багато інших гросмейстерів, які входили в топ світових шахових рейтингів.

Впевнений, що ми можемо повернути втрачений рівень, але це довгий шлях, і він повинен починатись саме з популяризації шахів серед дітей і молоді. (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Підписуйтесь на Акцент в Источник: https://akzent.zp.ua/sergij-shtepa-ta-shahi-peremogi-nad-grosmejsterami-14-rokiv-bez-uchasti-v-zmagannyah-i-rejting-fide-interv-yu/

Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook

Share this post

нет
scroll to top