У Запоріжжі відбулась презентація українсько-німецької книги «Крихка Спадщина. Архітектурний модернізм Українського Півдня та Сходу: кінець 1950–1980-ті».
Проєкт мав на меті дослідити та розповісти про архітектурний модернізм Запоріжчини, Херсонщини, Одещини, Донеччини, Луганщини та Криму кінця 50-80 років 20 століття. Видання підсумовує дослідження історико-архітектурної спадщини цього періоду, розкриває витоки й значення архітектури другої половини XX ст., представляє зразки другого вітчизняного модернізму прифронтових та тимчасово окупованих регіонів України.
На думку авторів грантової книги, з її допомогою вони зробили свій вклад в культурну деокупацію півдня України. Адже зараз, на їхню думку, особливо важливо повернути історичну цінність унікальному архітектурному стилю модернізм, який використовувався у містобудуванні наприкінці 50-х–80-х років минулого століття.
— Один з наративів, від якого ми ще не відійшли – що архітектура 50-80-х років це суто радянська спадщина, пережиток минулого, що символізує поневолення «совєтами». Але ж це невірно, адже все це обезцінювання української історії того періоду. Це дуже великий пласт, який, якщо його не прийняти, призведе до того, що наше місто втратить свою унікальність, своє обличчя. Цього не можна допустити. До того ж, цю архітектуру будували наші люди, у кожного такого будинку є своя історія, не кажучи вже про те, що архітектурний модернізм того періоду був дуже популярним не тільки в «совєтах», але й по всьому світу. Саме тому це може стати родзинкою нашого міста, потім це допоможе у відбудові наших деокупованих територій. Головне – переосмислити, усвідомити та полюбити своє історичне надбання, — пояснив координатор проекту Павло Кравчук.
Під час роботи над книгою, автори та упорядники тісно співпрацювали з європейськими партнерами, архітекторами, істориками та іншими профільними спеціалістами. Також автори книги досліджували архівні фонди, збирали ілюстрації, креслення, проектні плани та факти про найвидатніші споруди 50-80-х років на території Півдня та Сходу.
— Звісно, під час роботи були деякі складнощі зі збором інформації щодо окупованих територій. Адже через бойові дії ми втратили документальну базу, архіви та зв’язок з місцевими спеціалістами. Але, не дивлячись на це, ми все ж зробили все від нас можливе, щоб і ці території максимально повно відобразити у нашій книзі, — розповів Павло Кравчук.
Зібраний матеріал оформили у вигляді друкованого каталогу та інтернет-порталу українською та англійською мовами.
Всього у книзі 437 зображень та 145 об’єктів архітектури.
Матеріали поширюватимуть як в Україні, так і у Європі.
У мирні та воєнні часи залишаємося разом, бо лише так ми є сильнішими. Долучайтеся до телеграм каналу Форпост медіа.
Усі ми тут — https://t.me/forpost_zp
Источник: https://forpost.media/novosti/u-zaporizhzhi-prezentuvaly-doslidzhennia-pro-arkhitekturnyy-modernizm-mista.html
Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook