У Вашингтоні 10-12 липня відбувся черговий саміт НАТО.
Які його наслідки для України?
По-перше, у підсумковому документі зафіксован одностайна думка держав-членів, що Україна обов‘язково стане повноцінним членом членом Альянсу.
“Ми будемо і далі підтримувати (Україну) на її незворотному шляху до повної євроатлантичної інтеграції, що включає членство в НАТО“, – сказано в рішенні саміту.
По-друге, члени Альянсу одностайно взяли на себе зобов’язання щодо того, що Україна отримає “базове фінансування в розмірі як мінімум 40 млрд євро протягом наступного року”.
Воно включатиме:
- закупівлю військового обладнання для України;
- безоплатну передачу зброї та іншого обладнання;
- витрати на обслуговування і логістику військової техніки для України;
- витрати на тренування бійців сил оборони України;
- операційні витрати, пов’язані з наданням військової підтримки Україні;
- інвестиції в оборонну інфраструктуру та оборонну промисловість України;
- внески до трастових фондів НАТО для України.
Є питання щодо розподілу грошей між країнами-членами НАТО, але це визначатиметься трохи пізніше.
По-третє, лідери України, США, ще 21 держави НАТО, а також ЄС та Японії за підсумками зустрічі підписали “Український компакт” (Ukraine Compact) – багатосторонній документ, що містить зобов’язання щодо підтримки України.
У ньому держави-підписанти зобов’язуються виконувати свої зобов’язання за двосторонніми безпековими договорами:
- Підтримувати нагальні потреби України у сфері оборони та безпеки, у тому числі шляхом продовження надання допомоги у сфері безпеки та навчання, сучасної військової техніки, а також оборонної промисловості;
- Прискорити зусилля з розбудови майбутніх Збройних Сил України;
- У разі майбутнього збройного нападу Росії на Україну після завершення нинішніх бойових дій – швидко і колективно зібратися на найвищому рівні для визначення відповідних наступних кроків на підтримку України, включаючи надання швидкої і сталої допомоги у сфері безпеки та накладення на Росію економічних та інших штрафів.
Договір є відкритим для приєднання інших держав і буде діяти паралельно з просуванням України до вступу в ЄС і НАТО.
Рада Україна-НАТО (РУН), що є ключовим органом співпраці України з Альянсом, ухвалила рішення за підсумками засідання на найвищому рівні.
У заяві РУН держави Альянсу ще раз підкреслили, що майбутнє України – в НАТО.
Альянс буде “розробляти вимоги щодо оперативної сумісності з НАТО” і “підтримувати реформу сектора оборони і безпеки України та забезпечення довгострокової оперативної сумісності збройних сил” України і держав-членів Альянсу.
Також Україна отримає допомогу, щоб привести оборонні закупівлі України у відповідність до найкращої євроатлантичної практики.
За матеріалами «Європейської правди»
Сообщение Майбутнє України – в НАТО появились сначала на Газета МИГ.