Темпи зростання курсу долара протягом останніх тижнів можуть створити додаткові ризики для стійкості валютного ринку та, відтак, цінової стабільності. Національний банк України готовий відреагувати.
Про це заявили в прес-службі НБУ, повідомляє РБК-Україна із посиланням на «Інтерфакс-Україна».
«Тому НБУ готовий вжити належних заходів для забезпечення стійкості валютного ринку, необхідних для подальшого забезпечення цінової стабільності», — заявив НБУ.
У центробанку вказали, що досі курсова динаміка, попри певне послаблення гривні, узгоджувалася з метою НБУ забезпечити помірну інфляцію, що підтверджує її наближення до цільового рівня 5% у червні.
Поточне зростання курсу долара НБУ пов’язує з розширенням чистого попиту протягом останніх двох місяців під впливом збільшення бюджетних видатків, значна частина яких матеріалізується в попит на валюту, травневої валютної лібералізації, а також тимчасового зменшення пропозиції валюти аграрним сектором.
Нацбанк зазначив, що зараз є всі передумови для забезпечення стійкості валютного ринку.
«Незабаром почне надходити валюта від продажу нового врожаю, а функціонування морського коридору створює можливості для активного експорту та інших товарних груп становить 24 млрд доларів», — повідомив НБУ.
Крім того, цього місяця НБУ очікує на надходження 3,9 млрд доларів від США. «Відповідно, міжнародні резерви знову перевищать рівень 40 млрд доларів», — йдеться у відповіді прес-служби.
Зростання курсу долара
Нагадаємо, зростання курсу долара прискорилося останнім часом. Станом на 18 липня курс піднявся до 41,46 грн/долар. З початку 2024 року курс зріс на 9,2%, або на 3,5 гривень.
Офіційний курс визначається за підсумками торгів на міжбанківському валютному ринку. У рамках режиму «керованої гнучкості» НБУ фактично контролює курс за допомогою своїх інтервенцій.
Хоча НБУ заявляє, що курс змінюється в залежності від ситуації на ринку, очевидного зв’язку між обсягами інтервенцій НБУ та курсом останнім часом немає. Аналітики впевнені, що НБУ наважився на «помірну контрольовану девальвацію гривні».