Трудові школи у Запоріжжі – як 104 роки тому відбулась реформа навчальних закладів

Трудові школи у Запоріжжі – як 104 роки тому відбулась реформа навчальних закладів

Які школи зберегли свої сторічні назви

15 грудня 1920 року в Олександрівську відбувається реформа навчальних закладів. Всі вони отримують статус радянських трудових семирічних шкіл. Більше про це розповів запорізький краєзнавець Роман Акбаш.

Читайте також: Промивали мізки та вивозили до Німеччини — як у Запоріжжі під час нацистської окупації діти навчалися в школі

Зазначається, що всього таких шкіл в тодішньому місті було 25. Всі вони  отримали номера – це була перша нумерація шкіл міста. А ще крім номерів школи тоді отримали й нові назви.

Так у нашому місті з’явилися, наприклад, школи Жовтневої Революції, Першого травня, Третього Інтернаціоналу, Паризької Комуни  та Революції 1905 року.  Низка навчальних закладів отримала назви на честь людей –  Лібкнехта, Бебеля, Леніна, Троцького, Франка, Сковороди, Толстого, Горького,  Шевченка.

До нашого часу  номери, отримані 104 роки тому,  збереглись лише у двох шкіл Запоріжжя – №1 та №2 (обидві зараз працюють у будівлях, які були збудовані у 1970-х роках на Шкільній вулиці). Гімназія №1 одночасно є і єдиною, яка зберігала і назву, надану 1920 року – імені Тараса Шевченка. Але неофіційно до Другої світової війни її зазвичай називали Українською.

Ймовірно через назву, яку навчальний заклад отримав  1918 році – Вища українська початкова школа. До того ж і стара шкільна  будівля розташовувалась в районі вулиці Української. До нашого часу вона не збереглась. Знаходилась вона на місці сучасного багатоповерхового будинку по вул. Українській, 8.

Раніше ми писали, як 104 роки тому з’явилася одна з найвідоміших гімназій Запоріжжя. У вересні 1909 року в Олександрівську відкрилась чоловіча прогімназія — неповний середній навчальний заклад для хлопців. Менш ніж через рік, 3 серпня 1910 року прогімназія перетворюється на гімназію — повноцінний навчальний заклад, де замість 4-річного курсу тепер був 8-річний.

Джерело

Share this post

нет
scroll to top