За інформацією: Суспільне Запоріжжя.
Вид на усі реактори та градирню окупованої Запорізької атомної елекстротанції з підконтрольного Україні населеного пункту на Дніпропетровщині, 29 серпня 2024 року. Суспільне Запоріжжя
Експерти Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), котрі перебувають на тимчасово захопленій Запорізькій АЕС (ЗАЕС), повідомили, що неподалік станції чули вибухи.
Про це йдеться в пресрелізі від 29 серпня на сайті агенції:
«Команда МАГАТЕ, яка працює на ЗАЕС, продовжувала чути вибухи та інші ознаки воєнних дій, іноді поблизу станції. 20 серпня, у зв’язку з повідомленнями про загрозу використання безпілотників у цьому районі, команді було наказано сховатися в приміщенні та перенести свій запланований обхід — на 26 серпня», — йдеться в повідомленні.
Впродовж тижня експерти агенції провели черговий обхід території Запорізької атомної електростанції, зокрема:
- відвідали машинні зали п’ятого та шостого реакторних блоків, але знову не отримали доступ до західних частин будівель, як це було під час огляду машинної зали другого, третього та четвертого блоків у середині та на початку серпня;
- оглянули водойму-охолоджувач та свердловини, які забезпечують водою Запорізьку атомну електростанцію.
Зустріч Рафаеля Гроссі та Володимира Путіна, 06.03.2024. Соцмережа Х/ Рафаель Гроссі
Також гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі повідомив, що наступного тижня планує відвідати Україну, зокрема тимчасово окуповану ЗАЕС:
«Ядерної аварії потрібно уникнути за будь-яку ціну, а ядерну електростанцію ніколи не можна атакувати. Наслідки можуть бути катастрофічними… Я, як і раніше, сповнений рішучості робити все, що в моїх силах, щоб захистити ядерну безпеку, доки тривають воєнні дії», — заявив Гроссі.
Раніше Суспільне повідомляло, що експерти МАГАТЕ, які перебувають на ЗАЕС, повідомили, що зовнішню резервну лінію живлення станції відновлено. Також в агенції тоді додали, що знеструмлення лінії електропередач відбулось 22 серпня після воєнної активності у регіоні.
Що відомо про знеструмлення лінії живлення ЗАЕС
- 23 серпня о 10:45 в НЕК «Енергоатом» повідомили, що 22 серпня, внаслідок російських обстрілів, тимчасово окупована Запорізька атомна електростанція втратила підключення до однієї з лінії живлень.
- 23 серпня о 16:40 в НЕК «Енергоатом» зазначили, що енергетикам вдалося відновити живлення Запорізької АЕС від високовольтної повітряної лінії потужністю 330 кВ.
Читати ще
Читати ще Пожежа на градирні Запорізької АЕС. Що відомо
Що відомо про присутність місії МАГАТЕ на Запорізькій АЕС
Міжнародне агентство з атомної енергії створили у 1957 році як структуру, яка мала запобігти розповсюдженню ядерної зброї та технології з її виготовлення. Іншою її функцією став контроль за мирним використанням атомної енергії у світі, зокрема створення стандартів ядерної безпеки.
Керівними органами МАГАТЕ є Секретаріат, Генеральна конференція та Рада керівників. Нині генеральним директором є аргентинець Рафаель Гроссі. Він має шість заступників.
- 10 травня 2024 року в МАГАТЕ зазначили, що чули звуки вибуху та пострілів поблизу із Запорізькою атомною електростанцією.
- 18 квітня 2024 року в МАГАТЕ повідомили про нову спробу атаки безпілотниками на навчально-тренувальний центр Запорізької АЕС.
- 16 квітня 2024 року експерти МАГАТЕ успішно провели чергову ротацію на Запорізькій АЕС.
- 9 квітня 2024 року експерти МАГАТЕ повідомили, що на навчально-тренувальний центр ЗАЕС, який знаходиться на прилеглій до атомної станції території, здійснив атаку безпілотник. Проте, цього разу прямої загрози ядерній безпеці немає.
- 7 березня 2024 року МАГАТЕ схвалили проєкт резолюції про термінове повернення Запорізької АЕС під повний контроль України.
Що відомо про ситуацію на Запорізькій АЕС
ЗАЕС, найбільша атомна станція в Європі, з 4 березня 2022 року захоплена російськими військовими. РФ розміщує на майданчику станції військову техніку та боєприпаси. Обстрілюють росіяни й саму станцію, руйнуючи ЛЕП, спричиняючи відключення енергоблоків і звинувачуючи в цьому ЗСУ. 5 жовтня Президент Росії Володимир Путін доручив передати у федеральну власність Запорізьку АЕС. Також росіяни створили компанію для управління ЗАЕС. В Енергоатомі назвали це рішення «нікчемним», а також нагадали, що для ЗСУ рішення РФ про «приєднання» українських територій і ЗАЕС не має значення.