У серпні 2024 року споживча інфляція в річному вимірі (р/р) пришвидшилася до 7,5% з 5,4% у липні. У місячному вимірі ціни зросли на 0,6%.
У НБУ назвали, на які товари ціни пришвидшили зростання.
Так, показник базової інфляції в серпні зріс до 6,5% з 5,7% у липні. Пришвидшення зростання споживчих цін зумовлювалося насамперед ефектами гірших цьогорічних врожаїв і впливом вищих витрат бізнесу на продовольчу сировину, енергію та оплату праці. Ціни зросли :
- на борошно через зростання вартості сировини та виробничих витрат,
- на помідори та огірки під впливом меншої пропозиції,
- на молоко через обмежену пропозицію за одночасного збереження високого попиту з боку молокопереробних підприємств.
Разом з цим ціни на яйця пригальмували через посилення тиску з боку виробничих витрат, зокрема на енергію.
Зростання цін на пальне стрімко сповільнилося – до 10,1% р/р. Така динаміка відображала достатність запасів пального та нижчі, ніж очікувалося, ціни на нафту на світових ринках.
Значно збільшилися, зокрема, темпи зростання цін на хліб, окремі борошняні та кондитерські вироби через вищі виробничі витрати. Ціни на більшість кисломолочних продуктів, сири та вершкове масло теж зростали під впливом скорочення виробництва молока-сировини, росту закупівельних цін, активізації експорту біржових товарів і відключень електроенергії наприкінці серпня. Також швидше дорожчали окремі імпортні товари, зокрема кава та чай. Ціни на соняшникову олію сповільнили падіння, а на окремі олійні продукти – пришвидшили зростання під впливом цінових тенденцій на світових ринках.
Натомість м’ясопродукти дорожчали повільніше завдяки вторинним ефектам від подальшого відновлення у тваринництві.
Інфляційний тиск зберігатиметься й у наступні місяці через збільшення витрат бізнесу на оплату праці та електроенергію, поетапне підвищення акцизів та ефекти перенесення девальвації гривні в попередні місяці.