Європейський Союз виділить для України додаткову допомогу в розмірі близько 160 млн євро на «ремонт, підключення та стабілізацію» на період цієї зими. Про це заявила голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн під час пресконференції з виконавчим директором Міжнародного енергетичного агентства Фатіхом Біролем.
Це додаткове фінансування включає 60 млн євро гуманітарної допомоги на облаштування сховищ і закупівлю обігрівачів та близько 100 млн євро на ремонтні роботи й відновлювальні джерела енергії.
За словами Урсули фон дер Ляєн, ці 100 млн євро надійшли з доходів від заморожених російських активів в ЄС. «Це абсолютно справедливо, щоб Росія заплатила за зруйноване», – наголосила голова Єврокомісії. Загальна сума підтримки, наданої для енергетичного сектору України з лютого 2022 року, становить щонайменше 2 млрд євро, не враховуючи пожертвувань у натуральній формі.
«80% теплових електростанцій і третину гідроенергетичних потужностей України було зруйновано. Наша мета – відновити 2,5 ГВт потужностей. Це приблизно 15% потреб України», – сказала Урсула фон дер Ляєн.
Вона також нагадала, що завдяки синхронізації української електромережі з європейською ЄС може експортувати 2 ГВт електроенергії до України, що також покриває близько 12% потреб країни взимку. Це компенсує, наприклад, еквівалент втрати вироблення електроенергії на Запорізькій атомній електростанції, яка зараз перебуває під незаконним контролем Росії.
Вона також повідомила, що ЄС продовжить координувати всю можливу підтримку від його держав-членів через Механізм цивільного захисту: «Наразі нам вдалося відправити в Україну понад 10 тис. електрогенераторів та трансформаторів, і така допомога продовжить надходити». Вона додала, що Литва розібрала цілу теплову електростанцію і зараз «по шматочках» перевозить її в Україну.
Урсула фон дер Ляєн також зазначила, що ЄС стимулює децентралізоване виробництво енергії для стабілізації потоку енергії в країні. «Це включає розгортання більшої кількості відновлюваних джерел енергії в країні. Як відомо, сонячні електростанції на дахах важче пошкодити та легше відремонтувати, ніж велику централізовану інфраструктуру. Це не тільки допомагає забезпечити стабільний потік енергії в країні, але й також сприяє енергетичній незалежності України та «чистому переходу»», – сказала вона, додавши, що ЄС відправляє сонячні панелі до 21 лікарні в країні для забезпечення безперебійного енергопостачання. Вісім із них мають бути повністю обладнані до цієї зими.
Джерело: портал Східного партнерства
Сообщение ЄС надасть новий пакет допомоги для підтримки енергетичної безпеки України взимку появились сначала на Газета МИГ.