Будинок Поліни Райко є унікальним об’єктом культурної спадщини: протягом 6 останніх років свого життя (1998-2004) проста сільська жінка перетворила його на суцільну інсталяцію. Розписами та малюнками були вкриті всі стіни, стелі, двері, хвіртки, ворота. Цінність творчості Поліни Райко була підтверджена багатьма українськими дослідниками, а ще вона була яскравим маркером української ідентичності та української душі півдня.
Після катастрофи й затоплення розписи будинку, зроблені по глиняному тиньку, були частково знищені, а те, що вціліло – сильно пошкоджене. Ці кадри миттєво поширилися Україною і світом. Люди, які раніше не чули про Поліну Райко, дізналися про неї з новин – з новин про російський злочин. Емоційний шок та почуття гніву були настільки сильними, що ім’я Поліни Райко стало асоціюватися насамперед зі знищеною спадщиною. Сама художниця та цінність її творчості розчинилася у медійному потоці, не менш бурхливому, ніж потік води під час катастрофи.
НЕВИДИМЕ – це сама Поліна Райко та її справжня історія, яку ми не хочемо втратити на тлі війни і російських злочинів проти культурної спадщини.
НЕВИДИМЕ – це ті історії, які ховаються у малюнках Поліни Райко.
НЕВИДИМЕ – це прихований за красою біль. Це сила і здатність перетворювати втрати на мистецтво – те, чому може нас навчити Поліна Райко.
НЕВИДИМЕ – це ідентичність. Українська ідентичність півдня, яку можна довго описувати словами, яку намагалися і намагаються знищити росіяни, проте вона все одно проростає від свого невидимого, але сильного коріння.
У 2005 році Центр культурного розвитку «Тотем» видав каталог робіт Поліни Райко «Дорога до Раю», який до 2024 року був єдиним виданням і основним джерелом інформації про унікальну художницю.
У 2024 році створено нову книгу. Вона доповнена новими дослідженнями, архівом малюнків Поліни Райко, який був врятований, фотографіями людей, які побували в будинку Поліни Райко.
Мистецьке життя Поліни Райко має тривати.
Вхід вільний.
Видання створено завдяки щирій підтримці американського народу й Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданій через проєкт USAID “Демократичне врядування у Східній Україні”.
Вказані думки та висновки відображають позицію ГО Центр культурного розвитку «Тотем» та не обов’язково відображають позицію чи думки USAID або Уряду Сполучених Штатів.