Що споріднює ліонський Lumière Fourmi та запорізький клуб «Сходження»?

Минулої подорожі до Ліону наша невеличка запорізька компанія [історик Валерій Стойчев та пані Люби Рубан, яка вперше побачила французьку гілку своєї української родини] – відвідала Музей братів Люм’єр.

Кінематограф є пристрастю пані Анни Остапець, української француженки, двоюрідної сестри Любові Рубан [знайшли вони одна одну завдяки пошуку, стаття про який була опублікована в нашій газеті]…

А нині Анна запросила мене відвідати один з кіноклубів, який працює при Університеті Lumière та музеї братів Люм’єр. Це три кінотеатри Cinémas Lumière. Bellecour [показує кіноновинки] та Terreaux [спеціалізується на документалістиці] та Fourmi, які підтримують цікавість публіки Ліону до авторського кіно.

Кожен має свій напрямок. Для Lumière Fourmi, яким опікується Флавіан Пунсет, асистент директора Інституту Lumière, – це артхаусне кіно.

Тематику та програму – зазвичай чотири фільми на місяць, готує пан Флавіан, а глядачі, обравши фільм за своїм смаком, долучаються до обговорення…

 Тож, клуб Lumière Fourmi має багато спільного із запорізьким кіноклубом «Сходження» – принаймні, як двоюрідний брат.

Хіба що деякі фільми неможливо було побачити у Запоріжжі за радянських часів – як-от величний німий «Метрополіс» Фріца Ланга [створений у 1927-му], який ми подивилися 24 жовтня. Біографії сценаристки та деяких акторів забарвлені стосунками із нацистами. Та настрій фатальної індустріалізації й захоплених пропагандою народних мас дуже споріднює цей майже тригодинний фільм із соціалістичним будівництвом у Запоріжжі у 1930-ті.

Добре знаючи цю історію із родинних оповідок, а також історію кінематографу [отримала освіту в Університеті Lumière, дипломна робота за творчістю Олександра Довженка], Анна Остапець передала кіноклубу «Сходження» у Запоріжжя колекцію фільмів братів Люм’єр.

До речі, перший фільм братів – «Вихід робітників з фабрики Люм’єр» [1895, тривалістю усього 42 секунди!] – щороку отримує нову версію. Бажаючі приєднатися до зйомок реєструються, й приєднуються до масовки у відомих всьому світу збережених декораціях. Анна Остапець мала нагоду це зробити.

А також вона сподівається, що у клубі Lumière Fourmi вони разом із паном Флавіаном організують ретроспективу фільмів Олександра Довженка для французької авдиторії. А у Запоріжжі матимуть можливість передивится класику німого кіно Луї та Огюста Люм’єрів.

Інеса АТАМАНЧУК, фото авторки

 

 

 

 

Сообщение Що споріднює ліонський Lumière Fourmi та запорізький клуб «Сходження»? появились сначала на Газета МИГ.

Share this post

нет
scroll to top