ДЕНЬ 986-й РОСІЙСЬКОЇ АГРЕСІЇ – DAY 986 RUSSIAN AGRESSION
5 листопада в Україні і світі святкують Всесвітній день поширення інформації про проблему цунамі. Дата була обрана в честь японського селянина. Він 5 листопада 1854 року пожертвував своїм урожаєм для порятунку свого селища та односельців. Він першим помітив лихо, що наближається та підпалив свої снопи рису. Люди побачили вогонь та встигли вчасно покинути свої будинки та село. Коли цунамі закінчилося, він доклав усі зусилля на відновлення села.
Саме тому, у грудні 2015 року за ініціативи японської делегації було заведено відзначати 5 листопада Днем поширення інформації про проблему цунамі.
Цей день призначений для підвищення обізнаності про ризики цунамі та необхідні заходи безпеки. Ініціатива була започаткована після того, як цунамі в Південно-Східній Азії 2004 року призвів до значних людських жертв і руйнівних наслідків.
Цей день спрямований на підвищення обізнаності населення про цунамі, їхні наслідки та заходи безпеки, які можуть бути вжиті для зменшення ризиків. Він також сприяє підтримці міжнародного співробітництва у сфері попередження цунамі та надання допомоги постраждалим.
Також 5 листопада Міжнародний день менеджерів-волонтерів. Цей день присвячений підвищенню обізнаності про важливість волонтерської діяльності та відзначенню тих, хто працює на цій некомпенсованій платою роботі, щоб допомогти іншим.
Цей день був заснований 1987 року Міжнародним центром волонтерської діяльності (ICVolunteers), який має свої штаб-квартири в Женеві та Берні. Метою цього дня є підвищення обізнаності про важливість волонтерської діяльності та відзначення тих, хто працює на цій некомпенсованій платою роботі, щоб допомогти іншим.
Мета створення професійного свята – привернути увагу світового суспільства до необхідності та важливості праці менеджерів-волонтерів. Вони допомагають людям та змінюють їхнє життя на краще.
А ще 5 листопада Всесвітній день ромської мови. Цей день присвячений підтримці та збереженню ромської мови, культури та спільноти. Всесвітній день ромської мови започатковано 5 листопада 2008 року в Загребі, Хорватія. Саме під час презентації першого ромсько-хорватського та хорватсько-ромського словника ромським вченим і політиком Велько Кайтазі була підписана хартія, яка проголошувала 5 листопада Днем ромської мови в Республіці Хорватія. Ця подія, організована Кайтазі та Хорватською асоціацією освіти ромів “Калі Сара”, поклала початок руху, який отримає міжнародне визнання.
У 2009 році Всесвітній симпозіум зі стандартизації та кодифікації ромської мови ще більше закріпив цю дату як всесвітнє свято.Парламент Хорватії першим офіційно підтримав ініціативу у 2012 році, закликавши інші країни та міжнародні організації наслідувати цей приклад.У 2015 році ЮНЕСКО офіційно проголосила 5 листопада Всесвітнім днем ромської мови, визнаючи важливість мови для ромського народу та культурне розмаїття, яке вона представляє.
Ромська мова, також відома як циганська, є однією з найбільш поширених мов циганських спільнот у світі. Цей день ставить перед собою мету збільшення обізнаності про ромську мову та культуру, підтримку мовної різноманітності та зміцнення ідентичності ромських спільнот. Він також сприяє зміцненню міжкультурного діалогу та співпраці між різними спільнотами.
Як назвати дитину, яка народилася 5 листопада
Іменини: Гаврило, Григорій, Тимофій.
Талісманом людини, народженої 5 листопада, є змійовик. Щільна гірська порода. В давнину змійовик носили лише шамани і чаклуни. Однак, його також рекомендують носити всім, у кого є багато ворогів.
Цього дня народилися:
- 1941 рік — заслужений художник України, графік і живописець Борис Дроботюк;
- 1946 рік — майстер художньої кераміки, живописець, графік, педагог і громадський діяч Ганна Мигович;
- 1952 рік — український футболіст і тренер Олег Блохін.
Пам’ятні дати і події 5 листопада
- 1605 рік — “Порохова змова” у Британії;
- 1625 рік — підписують Куруківську ординацію;
- 1913 рік — Велика Британія анексувала Кіпр і разом з Французькою республікою оголошує війну Османській Імперії;
- 1916 рік — імператори Німеччини і Австро-Угорщини проголошують створення Королівства Польща;
- 1935 рік — випускають настільну гру “Монополія”;
- 1953 рік — у Києві офіційно відкривають міст імені Євгена Патона — першу в світі суцільно зварену конструкцію;
- 1963 рік — відкривають станції київського метрополітену “Політехнічний інститут” і “Шулявська”;
- 1964 рік — відкриття тролейбусний рух у Чернігові;
- 1965 рік — відкривають станції київського метрополітену” Гідропарк”, “Лівобережна” та “Дарниця”, а також електродепо “Дарниця”;
- 1968 рік — Василь Макух вчиняє на Хрещатику самоспалення на знак протесту проти колоніального становища Української РСР та окупації Чехословацької Соціалістичної Республіки;
- 1971 рік — відкривають станції київського метрополітену “Святошино”, “Нивки” і “Берестейська”;
- 2015 рік — в Україні започатковують Національну програму з попередження дорожньо-транспортного травматизму дітей та молоді Traffic Challenge.
Джерела:
https://tsn.ua/other/yake–5-listopada-svyato-vse-pro-cey-den-yake-cerkovne-svyato-scho-ne-mozhna-robiti-2692395.html
/daytoday.ua/5-lystopada/
Сообщение 5 листопада – Всесвітній день поширення інформації про проблему цунамі появились сначала на Газета МИГ.