Підрив дамби, виправдання обстрілів Запоріжжя, згода на службу в 16 років: що насправді стоїть за черговими фейками

В сучасному інформаційному просторі, особливо в російських медіа, фейки стали невід’ємною частиною новинного потоку. Щодня з’являється безліч неправдивих повідомлень, які намагаються маніпулювати думками громадськості та викривляти реальність.

Основною метою таких фейків є створення викривленого уявлення про події, щоб досягти певних політичних або соціальних цілей. Розглядаючи найбільш поширені російські фейки, важливо навчитися розрізняти правду і маніпуляцію, критично оцінювати джерела інформації та розвивати медіаграмотність.

Епічні заяви про грабування на Курщині

Російське державне інформаційне агентство ТАСС опублікувало новину про розграбовані будинки в селищі Глушкове Курської області, звинувативши в цьому українських військових. Однак, за даними Центру протидії дезінформації при РНБО України, підрозділи ЗСУ ніколи не перебували в цьому населеному пункті. Це свідчить про те, що російська пропаганда ненавмисно розкрила факти мародерства, вчиненого власними військовими на території Росії.

Постановка на військовий облік юнаків 16-17 років

Інформація про те, що під час постановки на військовий облік у Територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) юнаки віком 16–17 років підписують «згоду на військову службу після повноліття», не відповідає дійсності.

Київський міський ТЦК та СП пояснив, що під час приписки до призовної дільниці від юнаків збирають інформацію для виявлення громадян, потенційно готових до навчання у військових закладах або до служби в майбутньому. Призов на військову службу за мобілізацією здійснюється лише після досягнення 25-річного віку.

Відповідно до законодавства України, приписка до призовних дільниць проводиться щороку протягом січня—березня для громадян, яким у рік приписки виповнюється 17 років. Це необхідно для взяття на військовий облік та визначення наявних призовних ресурсів.

Підроблені листи з закликами до військових

Фейкова кампанія із залученням імені американської організації Freedom House спрямована на те, щоб деморалізувати українських військових та посіяти сумніви в їхній службі. Підроблені листи, які нібито розсилаються від імені Freedom House, закликають українських бійців залишити свої позиції та повернутися додому. Щоб надати цьому повідомленню переконливості, автори фейку використали фальшиву електронну адресу й логотип організації, що зазвичай асоціюється з захистом прав і свобод у світі.

Насправді ж, Freedom House ніколи не займається такими розсилками, а сам текст повідомлень містить явні ознаки підробки – русизми та мовні помилки, що характерно для пропагандистських матеріалів.

Оправдовування обстрілів Запоріжжя

Цей допис належить так званому «гауляйтеру» – російському колаборанту Володимиру Рогову, який на окупованих територіях України активно поширює пропаганду і дезінформацію. У своєму дописі він намагається виправдати удари по цивільних об’єктах у Запоріжжі, стверджуючи, що це «інфраструктурні об’єкти, використовувані для бойових дій».

Насправді ж, такі заяви є спробою виправдати обстріли мирних жителів, оскільки цілі цих ударів – житлові будинки та інші цивільні споруди. Подібні дописи є типовим прикладом пропагандистських фейків, спрямованих на введення в оману громадськості щодо дій російських військ.

Підрив дамби під Запоріжжям

У мережі з’явилося повідомлення про можливі плани російських військових підірвати дамбу в населеному пункті Василівка. Однак, такий сценарій викликає подив, адже ця дамба була вже пошкоджена внаслідок підриву у 2022 році, і наразі у водосховищі фактично немає води, яка могла б спричинити затоплення або інші масштабні наслідки. Ця заява може бути ще одним інформаційним вкиданням, спрямованим на підняття напруги серед місцевого населення та відволікання уваги від реальних дій на фронті.

Підписуйтесь на Акцент в


Share this post

нет
scroll to top