Зарплати суддям, мільярди на дороги і відмова фінансувати армію: що не так з бюджетом-2025

Кабінет міністрів ухвалив проект державного бюджету України на 2025 рік до другого читання. Порівняно з першим читанням загальні видатки збільшено на 2,82 млрд гривень, у тому числі по загальному фонду збільшено на 50 млрд гривень, а по спеціальному фонду зменшено на 47,19 млрд гривень.

Проєкт бюджету викликав суспільний резонанс і став предметом палких суперечок в раді, адже, судячи з цифр, оборона країни не є пріоритетом в кошторисі на наступний рік.

Кому найбільше фінансування:

Значну частину коштів знову направлять на «Велике будівництво»:  Для Державного агентства відновлення та розвитку закладено – 53,16 млрд. Видатки на Дорожній фонд збільшені до 44 мільярдів гривень.  На 1,29 млрд гривень збільшили кошторис на розвиток та утримання автомобільних доріг – з 11,31 до 12,6 млрд гривень.

Зарплати посадовцям: Значно збільшуються видатки на утримання чиновників, суддів, митників і прокурорів. Зарплати суддів зросли на 40%. Видатки Рахункової палати збільшені на 242%.  Таким чином судді отримуватимуть зарплати, рівнозначні тим, що отримують військові «на нулі».

На 1,6 млрд гривень зріс бюджет Держагентства водних ресурсів, на мільярд гривень – Міністерства фінансів. Державна митна служба отримала додаткові 662 млн гривень, а Рахункова палата – 516 млн гривень.

В процентному співвідношенні  підвищення видатків виглядає так: Рахунковій палаті на 242%, АРМА на 66%, суддям на 40%, податківцям на 39%, митникам на 27%, БЕБ на 24%, прокурорам на 22%.

Бюджет Міністерства розвитку громад та територій збільшили на 8,35 млрд гривень – з 32,81 до 41,16 млрд гривень. З цієї суми 3 млрд гривень направлять на компенсації українцям за знищене житло. Ще 1 млрд гривень заклали на програму «єВідновлення» для компенсації за майно, пошкоджене внаслідок бойових дій.

Позбавляє шансів на перемогу?

Найбільшої критики бюджет влади зазнав через відсутність гідного фінансування на оборону. Видатки на Міністерство оборони залишилися практично незмінними, з мінімальним збільшенням на 0,7 мільярда гривень. Таким Міноборони отримало в держбюджеті на наступний рік 1,5 трильйона гривень, але разом із тим у рішенні Комітету нацбезпеки та оборони є запит від МОУ на 2025 рік ще на додаткові 6 трильйонів і 700 мільйонів гривень. Тобто лише ¼ частина потреб МО задовольняється ухваленим бюджетом на 2025 рік.

При цьому влада зберегла конфіскацію в місцевих громад військового ПДФО: ці кошти не повертаються бригадам.

Правки опозиції щодо збільшення видатків влада відхилила:  «Європейська Солідарність» подала до уряду розрахунки на збільшення фінансування, що спрямоване на армію, на 257 мільярдів гривень. Згідно з ними, 236 млрд мали б іти на розвиток, закупівлю та ремонт озброєння, а також інвестиції в технології. 21 мільярд мав би залишатися на балансі військових частин, які мали б можливість без корупції та бюрократії, швидко витрачати кошти платників податків на забезпечення усім необхідним. Жодна з наших пропозицій не була врахована. Гроші опозиція віднайшла з інших видатків

Лідер «Європейської Солідарності», п’ятий президент Петро Порошенко заявив, що бюджет-2025 позбавляє Україну шансів на перемогу і підриває довіру міжнародних партнерів.

 «Особливо неприпустимо, що влада продовжує фінансувати корупційні схеми під виглядом «інвестиційних проєктів». Це мільярди гривень, які могли б піти на дрони, техніку, боєприпаси. Але замість цього вони йдуть у кишені корумпованих підрядників. Більше того, кошти західних партнерів, які виділяються на підтримку України, використовуються для непрозорих проєктів і сумнівних витрат. Це підриває довіру до України і може поставити під загрозу подальшу допомогу»

«Цей проєкт бюджету вкотре підкреслює, що видатки на оборону точно не є пріоритетом. Уряд не почув голосу парламенту і в цьому напрямку бюджет не зазнав змін», — зазначив Петро Порошенко.

 

Читайте також: Окупанти перетворили лікарню у Запорізькій області на військовий шпиталь

 

Більше новин та відео — у нашому Телеграмі: https://t.me/forpost_zp

Долучайтесь!

 

 

Share this post

нет
scroll to top