За що засудили видатного хортицького педагога
11 січня 1938 року був розстріляний Генріх Епп – видатний хортицький педагог. Про життя Генріха Еппа розповів запорізький краєзнавець Роман Акбаш.
Читайте також: Захоплювався Хортицею та козаками — 169 років тому народився відомий дослідник Запорізького краю
Генріх Генріхович Епп народився у Хортиці (зараз – Верхня Хортиця, частина Запоріжжя) 9 травня 1873 року. Його батько Генріх Давидович був дуже помітним членом менонітської громади – вчитель, голова правління Централшуле (Хортицького центрального училища), проповідник та врешті решт старійшина, керівник усієї громади Хортицької церкви (до речі, церковними старостами обиралися свого часу і його батько та дід). Мати Генріха Генріховича – Елізабет Перк (в дівоцтві) – народила Генріха вже в другому шлюбі. Вона була вдовою Пітера Леппа – видатного годинникаря та промисловця.
Генріх Генріхович теж увійшов в історію Хортиці, як і його пращури. Він став одним з найвідоміших науковців та педагогів менонітської спільноти нашої країни. Здобув вищу освіту в університеті, з 1900 року викладав у Централшуле (зараз в її будівлі – школа №82), а вже через п’ять років став її директором.
На цій посаді фактично став і засновником Хортицької вчительської семінарії (її історію зараз продовжує Запорізький педколедж). У 1920 році Еппу було надано звання «професор».
На жаль, пізніше Еппа відсторонили від вчительства та від рідної вже школи. Кажуть, що то сталося після того, як він «не так, як треба» відповів на питання когось з радянських посадовців.
«Чи вірите ви в бога?» – запитали у Генріха. Він відповів чесно, як справжній меноніт: «Так!».
Генріх Генріхович Епп був заарештований співробітниками Запорізького управління НКВС у вересні 1937 року. Звинувачення: «проводив організовану контрреволюційну роботу». Засуджений до розстрілу 27 грудня 1937 року. Місця поховання досі невідоме.
Раніше ми писали, як склалась доля Абрахама Коопа, засновник першого промислового підприємства у Запоріжжі.
Джерело