Вже третій рік запоріжці святкуватимуть різдвяні та новорічні свята в умовах повномасштабної війни – із частими повітряними тривогами, загрозою обстрілів та неодмінною комендантською годиною.
Тому, зрозуміло, і цього року не буде, як колись у мирні часи, ні масових нічних гулянь, ні ярмарків з розвагами під відкритим небом.
Але святкування в колі сім’ї ніхто не відміняв.
Тож хоча б у власній оселі можна створити неповторну казкову атмосферу до улюблених зимових свят – із красунею ялинкою, блискучими прикрасами та різнокольоровими вогниками.
Днями «МИГ» побував у найбільшій в місті локації з ялинковими прикрасами, яка розташована в «Епіцентрі», і провів свій моніторинг цін та асортименту новорічних іграшок.
Штучні ялинки: великі, маленькі і дуже не дешеві
Вибір штучних ялинок, як і раніше, величезний. Ось тільки ціни на них щороку зростають. У порівнянні з попереднім роком, наприклад, цей товар подорожчав, за словами продавців, у середньому на 15 відсотків.
Ялинку «Європейську» з ПВХ висотою півтора метри можна придбати мінімум за 1700 грн; майже таку ж ялинку висотою 2,1 м та «з шишками» – за 3700 грн. А ось ялинка лита (2,1 м) обійдеться вже у 7700-8990 грн.
Навіть зовсім крихітна настільна ялинка у горщику коштує 450 грн.
Гірлянди електричні та декоративні
Пам’ятаю, що два роки тому, коли запоріжці після масованих ворожих ударів по українських енергооб’єктах вперше зіткнулися з багатогодинними стабілізаційними відключеннями електрики, хітом передноворічних продажів стали не кульки чи сувеніри, а ялинкові гірлянди на батарейках. Вони майже миттєво зникли з полиць магазинів. Причому купували ці гірлянди переважно не для прикраси ялинок, а для заміни люстри при відключенні світла.
Наразі виробники заздалегідь прорахували подібну ситуацію, і сьогодні у продажу просто величезна кількість і різноманіття електрогірлянд на батарейках. Тут є гірлянди світлодіодні «Золоті кульки» (а також «срібні») за 360 грн; з білим світлом та таймером – від 240 грн; гірлянди з понад 190 світлодіодних ламп, запрограмованих на декілька різних мерехтінь, за 660 грн тощо.
Великий вибір також звичайних електрогірлянд, які працюють від мережі.
Багатий асортимент і декоративних гірлянд, які імітують сплетені гілки із листям, шишками, або ягодами. Ціна – від 580 грн.
Популярні й різдвяні вінки (350-600 грн) та новорічні текстильні чобітки з різноманітними візерунками для подарунків від Святого Миколая (250 грн).
Колекції кульок: від «Бойових котиків» до «Єдиної України»
Серед новорічних іграшок традиційно найбільший вибір скляних куль переважно українського виробництва, розписаних вручну. Є тут іменні кулі з написами на кшталт «З Новим роком, Поліна (Ліза, Сергій тощо)». Також безліч інших подарункових кульок у вже готовому святковому пакуванні. Найбільші за розміром, із зображенням казкових персонажів, зимових пейзажів та інших новорічних і різдвяних картинок продаються в середньому за 260 грн, розміром поменше – за 100-120 грн.
Звісно, багато кульок із зображення символу майбутнього нового року – змією.
Можна придбати більш прості та дешеві набори пластикових прикрас. Наприклад, набір з 50 кульок діаметром 60 мм обійдеться у 600 грн (12 грн за штуку); набір з 75 різних ялинкових іграшок – 690 грн.
Нова новорічна колекція також представлена від ТМ Angelo Domani. Цього разу це кулі та теремки скляні прозорі із гілочками та янголятами всередині чи декоровані смужками; різні фігурки та підвіски (від 99 грн за шт.)
Дуже природно, наприклад, виглядають прозорі підвіски-бурульки.
Але особливо хочу відзначити українські колекції на патріотичну тематику під загальною назвою «Єдина Україна».
Це кульки діаметром 65 мм з різними малюнками та візерунками (ціна – 135 грн). Є тут петриківський розпис, привітання «Добрий вечір, ми з України», зображення гербу України, кобзи тощо.
До речі, наприкінці 2022 року — першого з початку повномасштабної війни, у продажу з’явився набір ялинкових скляних кульок «Бойові котики», на яких були зображені симпатичні котики в уніформі військовослужбовців ЗСУ та рятувальників ДСНС. Був навіть котик-льотчик під псевдонімом «Привид», а також кішечка-захисниця у військовій формі та з вінком на голові із синьо-жовтих квітів. Чудовий набір!
Зараз також можна придбати новорічні кульки з нашими «бойовими котиками» (ціна 160 грн), але вже виконані в трохи іншому дизайні.
Взагалі українські виробники новорічних прикрас завжди виявляють неабияку креативність і кожного року дивують чимось новеньким. Наприклад, цього року поряд із традиційними новорічними гномиками, сніговиками та оленями я помітила кілька різних скляних фігурок (до речі, не дешевих – 240 грн) жаби. Як на мене, незвичайний вибір. Але обізнані люди розповіли, що жаба символізує багатство, тож не буде зайвою на новорічній ялинці.
Сувеніри, подарунки, м’які іграшки
Серед сувенірів, ясна річ, переважають великі й маленькі фігурки змії (50-140 грн) Їх тут безліч!
Великим попитом користуються новорічні м’які іграшки – ті ж таки змії (200 грн), гномики, феї, сніговики та інші казкові істоти з текстилю.
Серед них і ціла низка Санта Клаусів та Домовиків (середня ціна 1300 грн.)
– Ми вирішили трохи оновити нашу домашню колекцію новорічних іграшок, – каже подружжя Олена та Ігор, – Ось купили дуже симпатичного Сніговика та декілька кульок. У нас вдома штучна ялинка, і ми її до кожного Нового року прикрашаємо. Щоб настрій був святковий…
«Новорічне свято – це завжди диво та надія…»
Ви помітили, що більшість людей, які роздивляються та обирають ялинкові прикраси, незалежно від віку мимоволі стають чимось схожими на дітей – хоча б виразом обличчя?
Зокрема, мою увагу привернула пані, яка ніяк не зважувалася зробити свій вибір і довго придивлялася до ялинкових іграшок. Виявилося, що звуть її Любов. В Запоріжжя разом із чоловіком переїхали з Розівського району (нині окупованого) як вимушені переселенці.
– Новий рік для мене найулюбленіше свято з самого дитинства, – зауважила моя співрозмовниця. – У Новий рік та Різдво в нашій хаті завжди була атмосфера казки – обов’язково ялинка, багато прикрас, усі вікна у візерунках. І вже пізніше, коли діти виросли, а потім і онуки, вони завжди приїздили до нас на Новий рік, і знову в хаті була казка.
Любов розповіла, що зараз донька з онукою перебувають за кордоном, і вони з чоловіком вже другий рік зустрічають новорічні свята удвох, на орендованій квартирі.
– Але ми обов’язково купуємо невелику живу ялинку і прикрашаємо її, – каже Любов. – Бо це як віра в диво, в те, що усе буде добре. Моє найбільше бажання – знов зустріти Новій рік та Різдво в себе вдома, разом з усією родиною. Сподіваємося, що так і буде. Віримо у нашу Перемогу.
Фото авторки
Сообщение Обираємо новорічні прикраси разом з «МИГом» появились сначала на Газета МИГ.