Невтішні наслідки повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Як змінився склад населення Запорізької області після 24.02.2022

До повномасштабного вторгнення у Запорізькій області демографічна ситуація була більш-менш стабільною, якщо порівнювати із сьогоденням. За оцінкою Головного управління статистики у Запорізькій області, станом на 1 грудня 2021 року кількість населення становила 1 640 876 осіб. На “Акценті” раніше вже проаналізували, скільки людей наразі залишилося у підконтрольній Україні Запорізькій області. Висновки були такі, що з 2019 по 2024 рік чисельність населення Запорізької області зменшилася на 63,8%. 

Якщо за період від 2019-го року по 2022-й населення Запорізької області скоротилося приблизно на 65 тис осіб (з 1,705 млн до 1,640 млн відповідно), то вже у результаті повномасштабного вторгнення на підконтрольних Україні територіях залишилося близько 600 тис осіб (у одному тільки Запоріжжі до вторгнення було 700 тис). Таке радикальне скорочення відбулося лише за 2,5 роки війни. 

Інфографіку було взято з Інституту демографії та соціальних досліджень

Масовий виїзд людей із Запорізької області та окупація

Депутат Запорізької обласної ради та кандидат соціологічних наук Аскад Ашурбеков у інтерв’ю “Радіо свободі” за 5 листопада 2024 року навів число громадян, які виїхали із Запорізької області після початку війни. Він зазначає, що відтік населення складає близько 500-600 тис. Приблизно половина з них переїхала до більш безпечних областей, а інша — за кордон. На окупованих територіях саме Запорізької області залишилось за розрахунками 300-350 тис громадян. 

Пом’якшує демографічний стан підконтрольної частини області переїзд до неї людей з більш небезпечних регіонів України. За словами Аскада, у Запоріжжі було зареєстровано 150 тисяч внутрішньо переміщених осіб. Це показник громадян, які потім виїхали за кордон або у інші області України. Але незважаючи на це, у Запоріжжі кожен п’ятий (за даними Аскада) не є його уродженцем, а приїхав вже після війни з інших територіальних громад області. 

Слід зазначити, що провідні медіа Запоріжжя у кінці 2023 та початку 2024 року давали оцінку в 220-235 тис зареєстрованих ВПО. Серед цих медіа – “Суспільне новини”, “Відбудова Запоріжжя”, “Акцент”, “Локатор-медіа” та багато інших. Майже всі вони посилаються на авторитетні джерела (чиновники обласної адміністрації та експерти з різних дотичних до теми ВПО галузей). Також на сайті пресслужби Запорізької облдержадміністрації було вказано число з цього ж діапазону – 233 тис осіб.

Отже, багато хто з ВПО та просто зі звичайних переселенців залишився у Запоріжжі. Це дозволило більш-менш зберегти чисельність населення міста, але жодним чином не всієї області, а число людей, що виїхали з інших територіальних громад та залишилися в обласному центрі, незрівнянне з кількістю виїхавших до інших областей або навіть країн громадян. 

Повернемося до окупованих територій. Як зазначив Аскад, у них, за деякими розрахунками, залишилося 300-350 осіб. У публікації “Радіо свободи” за 7 грудня 2022 року колишній голова Запорізької обласної військової адміністрації повідомив про 300 тисяч залишившихся на окупованій території Запорізької області. 24 лютого 2024 року вже Іван Федоров у телемарафоні “Єдині новини” надав інформацію про 350 тис осіб. Це інформація з офіційних джерел, тому і рівень валідності таких оцінок досить високий. Тим більше, наразі вже пройшло достатньо часу, щоб виявити більш точно склад населення окупованих територій. 

Причини скрутного демографічного становища у Запорізькій області

Перша причина, яка є найочевиднішею – вторгнення Росії. Ніщо до війни не могло би спричинити такого сильного відтоку людей із Запорізької області. Сама окупація “відгризла” великі території, а на них й досі живуть люди. Їх приблизну кількість вже було вказано вище. Дуже багато громадян України і до війни не мали якоїсь мобільності та перспектив у інших областях України. Хтось просто має господарство у рідному місті, у когось хворі батьки або інші члени родини. Мотиви можуть бути дійсно різними. Також не слід думати, що гуманітарні коридори у 2022 році були єдиним способом виїхати з окупації. Українці також мали або до сих пір мають змогу виїхати до Європи через територію самої РФ але тут також можуть виникнути фінансові або безпекові складнощі. На порталі “Свідок” було опубліковано історію одного хлопця, який також виїхав через Шереметьєво до ЄС. 

До речі, вище вже було вказано, що у кінці 2022 року було представлено число 300 тис осіб, що перебувають в окупованій частині Запорізької області, а вже Іван Федоров у 2024 приводить 350 тис. З чим пов’язана така різниця в офіційних даних, сказати важко. Можливо, у перший рік війни було проблематично проводити перелік громадян, які залишилися на окупованих територіях, по причині того, що дуже багато людей не давали знати про себе. Спочатку довгий час не було світла у людей, які залишилися по той бік фронту, потім з’явилося світло але зник інтернет. Але найважливіше – російські спецслужби проводили інформаційну чистку, було багато повідомлень про людей, яких тримали декілька днів невідомо де. 

Тому українським соціологам та фахівцям деяких інших галузей було важко тримати зворотній зв’язок. Можна припустити, що ця похибка (50 тис) є наслідком цих обставин. Якщо висловитися простіше, ці 50 тисяч могли просто недорахувати у перший рік війни. Або не 50 тис, а більше, просто багато хто дійсно міг виїхати через територію РФ, бо у 2022-2023 роках це була доволі типова ситуація. 

Друга причина того, що у Запорізькій області різко знизився рівень населення після ПВ – обстріли з боку РФ, масова паніка одразу після 24-го лютого. Всі жителі Запоріжжя, напевно, пам’ятають ті евакуаційні рейси Запоріжжя-Львів. У одній з публікацій “Радіо свободи” директор Центру стратегічного розвитку територій Андрій Орлов розповів про кількість людей, що виїхали із Запорізької області за час війни (дата випуску цієї статті – 11.07.2023): 

“Директор Центру стратегічного розвитку територій із Мелітополя Андрій Орлов розповів, що до повномасштабного вторгнення у Запорізькій області проживали 1 млн 200 тис. осіб. Виїхали приблизно 500 тис., зокрема, до інших регіонів України та за кордон.”

Слід зазначити, що за даними Головного управління статистики у Запорізькій області, на момент 1 грудня 2021 року кількість населення становила 1 млн 640 тис осіб. Чому Андрій Орлов оцінив її в 1 млн 200 тис – не зрозуміло. Не дивлячись на це, маємо 500 тис виїхавших громадян.  Можна зробити припущення, що у подальшому 2023 році це число вагомо не збільшилося, бо основним чинником виїзду з Запоріжжя та прифронтових областей був страх через різкий наступ російських військ, які на початку війни “відхопили” багато територій та погрожували ближнім до Запоріжжя селам і містам. Тоді ще мало хто знав справжній розклад сил на напрямку та емоції більш за все керували діями громадян. Також була друга хвиля масових виїздів – перші обстріли енергетичної інфраструктури Запоріжжя (Дніпровська ГЕС потрапляла під російські атаки декілька разів. Вперше – 31 жовтня 2022 року) та подальші щотижневі та іноді щоденні обстріли, що проводили до руйнувань багатьох багатоповерхівок. Наразі зрозуміло, що причини виїжджати у людей дійсно були. Місто перебувало під великою небезпекою по причині ракетних обстрілів. А потім ще й відключення світла дали про себе знати. 

Отже, якщо скласти 500 тисяч тих, хто виїхав, та 350 тис громадян, які залишилися в окупованих територіях Запорізької області, вийде більш-менш правдиве число. Але потрібно брати до уваги те, що деяку інформацію (наприклад, кількість людей, що залишились в окупації) важко розрахувати та точно дослідити. 

Всьому причина страх перед зовнішньою агресією та її об’єктивні наслідки

З 1 млн 600 тис осіб у підконтрольній частині Запорізької області залишилося, за різними оцінками, лише 700-600 тис. Тому числа, що ілюструють кількість тих, хто виїхав і проживає наразі в окупації, які були представлені вище, здаються правдивими. Також підкріплює деяку довіру до них й те, що більшість з них була представлена офіційними джерелами та експертами з цієї теми. 

Висновок можна зробити такий, що повномасштабне вторгнення завдало Запорізькій області важку шкоду не тільки територіально та економічно, але ще й демографічно. Обездоленими залишилися сотні тисяч по всій Україні, багато хто з них врятувався від летальних наслідків війни, але є багато тих, хто, на великий жаль, не зміг вижити. І це дуже прикро, адже людське життя є найважливішою цінністю.

Підготував Руслан Мась

Підписуйтесь на Акцент в

Share this post

нет
scroll to top