За прогнозами НБУ інфляція в Україні піде на спад у другій половині 2025 року

Згідно з даними Державної служби статистики України, споживча інфляція у грудні 2024 року зросла до 12% у річному вимірі. У місячному вимірі ціни збільшились на 1,4%.

Про це повідомляє Акцент із посиланням на НБУ.

У грудні зростання цін на сирі продукти в річному вимірі сповільнилося порівняно з листопадом. Так, дещо повільніше зростали ціни на курятину й яйця на тлі розширення пропозиції, зокрема через потепління. Дещо повільніше зростали ціни на овочі та фрукти завдяки активізації імпорту. Натомість зростання цін на борошно, крупи та молоко пришвидшилося під впливом підвищення вартості сировини та виробничих витрат.  А зниження цін на цукор і свинину сповільнилося.

За словами НБУ, основними факторами прискорення інфляції стало стрімке подорожчання продуктів харчування через нижчі врожаї та посилення цінового тиску через зростання витрат бізнесу на енергозабезпечення й оплату праці. Певний вплив мало також послаблення обмінного курсу гривні.

Пришвидшення зростання цін у грудні пояснюється збільшенням виробничих витрат, зокрема закупівельних цін на сировину, а також пожвавленням зовнішнього попиту. У результаті високими темпами зростали ціни на хліб, борошняні й кондитерські вироби, а також м’ясо- та  молокопродукти. Також швидше зростали ціни на соняшникову олію під впливом низьких обсягів переробки. 

Отже, за даними НБУ, сирі продукти харчування за рік подорожчали на 13,2%, базова інфляція досягла 10,7%, а адміністративно-регульовані ціни (акцизні товари, ліки, комунальні тарифи) зросли на 16,3%. Вартість пального збільшилась на 4,8%.

За прогнозом Національного банку України, у перші місяці 2025 року інфляція продовжить зростати. Проте у другій половині року очікується її повернення до траєкторії зниження завдяки заходам монетарної політики НБУ, кращим врожаям та поліпшенню ситуації в енергетиці.

Подписывайтесь на Акцент в

The post За прогнозами НБУ інфляція в Україні піде на спад у другій половині 2025 року first appeared on Портал Акцент.

Share this post

нет
scroll to top