Атака на дитячу лікарню, хімічна зброя ЗСУ та знищення інфраструктури: про що брехала окупаційна влада у Запорізькій області

Найбільше фейків в телеграм-каналах колаборантів Запорізької області протягом минулого тижня стосувались звинувачень ППО України в руйнації дитячої лікарні «Охматдит», обстрілах мирних міст, відправки військ НАТО в Україну та маніпуляціях на темі мобілізації. Вміст фейкових повідомлень на цю тему становив 41% з усієї кількості.

При цьому побільшало маніпулятивної інформації щодо безпекової ситуації на Запорізькій атомній станції і посилення атак зі сторони України як раз перед ротацією місії МАГАТЕ. В кожному шостому повідомленні згадується про загрозу для станції від українських спецслужб та військових, атакам з артилерії по водозабору АЕС та утримання «київським режимом» в заручниках рідних співробітників ЗАЕС.

Минулого тижня також побільшало недостовірної інформації щодо просування ідеології Росії на темі ударів по інфраструктурним об’єктам України, застосування м’ясних штурмів військовим командуванням ЗСУ та історій про те, що мешканці українських міст чекають з обіймами російську армію. Також велика доля маніпуляцій була зафіксована на темі мобілізації з просуванням тезисів про те, що місцеві мешканці, яким набридла війна, продовжують диверсії з підпалами автомобілей ТЦК.

У порівнянні з минулим тижнем, в телеграм-каналах колаборантів збільшилася кількість неправдивих повідомлень щодо світової політики та міжнародних відносин – 11% фейкових повідомлень від загальної кількості. Ще 8% фейків стосувалися економічного блоку. На соціальну тематику, знецінення України, територіальну цілісність припало 13% всіх фейків.

За минулий тиждень, з 8 по 12 липня майже не змінилася і картина головних маніпуляторів і фейкометів регіону. Цього тижня лідером з маніпуляцій продовжує залишатися телеграм-канал  голови загальноросійського громадського руху «Мы вместе с Россией» та очільника комісії з питань «суверенітету, патріотичних проектів та підтримки ветеранів громадської палати РФ Володимира Рогова з 32% маніпуляцій. Друге місце посідає «Запорожский Вестник», де 29% всіх публікацій покликані вводити в оману населення тимчасово окупованих територій Запорізької області за її межами. Телеграм-канал «Токмак Сегодня» цього тижня опублікував 26% дописів, які містили маніпуляції. «Наш Енергодар» та «Мелитопольская районная администрация» в кожному шостому дописі мали маніпулятивні твердження.

Найбільше ж фейків цього тижня продукував телеграм-канал канал «Владимир Рогов» — 16% фейків від загальної кількості. В топі фейкометів стабільно залишається і телеграм-канал «Токмак Сегодня» — цього тижня він також опублікував 13% фейків. Третю позицію з 8% посів «Запорожский Вестник».

Всього ж в телеграм-каналах було виявлено 98 маніпуляцій (або 18% від загальної кількості дописів в усіх проаналізованих телеграм-каналах) і 46 фейків (8% від загальної кількості дописів в телеграм-каналах). У порівнянні з минулим тижнем на 3% зросла кількість маніпуляцій, водночас чисельність фейків знизилася на 2%. Такими стали результати моніторингу 10 телеграм-каналів колаборантів, які розповсюджують інформацію на і щодо тимчасово окупованих територій Запорізької області. *

Фейк щодо російського удару по «Охматдиту»

Російські пропагандисти через власні медіа та окупаційні телеграм-канали поширюють фейки, що в дитячій лікарні у Києві лікувалися військові, і в неї влучила ракета української ППО. Пізніше почали поширюватися маніпуляції ще й стосовно найнятих акторів, які обливалися червоною фарбою, що мала зображати кров на тілі медперсоналу

«Визгуны кричали про крылатую ракету х-101 (х-55), хотя очевидно, что ни крылья, ни размер не совпадает по видео прилёта в детскую больницу, который выложили по недосмотрению СБУ (кого-то видимо на подвал отправят). В итоге прилетом оказалось украинское ПВО — ракета AIM-120 из ЗРК NASAMS», — написав окупаційний телеграм-канал «Токмак Сегодня» 8 липня.

А вже 9 липня вони додали допис з наступним абзацем «МИД РФ заявил, что поражение больницы в Киеве ракетой ЗРК NASAMS является доказанным фактом. Собственно, еще вчера все желающие могли наглядно наблюдать разницу между прилетами X-101 и NASAMS».

Російські чиновники та пропагандисти поширюють дезінформацію, намагаючись таким чином зняти з себе відповідальність за обстріл дитячої лікарні «Охматдит» у Києві 8 липня.

Найбільш поширеною тезою росіян є та, що в дитячу лікарню влучила українська ракета протиповітряної оборони (ППО).

Так, міністерство оборони Росії заявило, що наявні відеоматеріали «чітко підтверджують», що падіння українських зенітних ракет завдало шкоди цивільним об’єктам у Києві, ймовірно, маючи на увазі «Охматдит», а не інший столичний медзаклад, який, за визнанням українських офіційних осіб, був пошкоджений уламками ракети, що впала.

Також російські джерела широко розповсюдили відеозапис і зображення ракети за секунду до того, як вона влучила в «Охматдит», а деякі блогери навіть опублікували пости, в яких стверджували, що це була саме українська ракета ППО, а не російська Х-101.

Але, як наголошують аналітики ISW, «траєкторія польоту ракети на відео та видимий турбореактивний двигун під її корпусом збігаються з траєкторією польоту російської ракети Х-101 і не підтверджують твердження, що це був перехоплювач ППО, так само, як і те, що ракета не виглядає пошкодженою перехоплювачами ППО».

Аналіз, проведений Bellingcat із використанням відеоматеріалів із соціальних мереж, а також 3D-моделі ракети, вказує на те, що боєприпаси є російською крилатою ракетою Х-101. Цей висновок збігається із думкою експертів, зокрема докторанта Університету Осло Фабіана Хоффмана, який спеціалізується на ракетних технологіях.

Крім цього, Джефрі Льюїс, експерт із питань ядерної зброї та ракет із Міддлберійського Інституту міжнародних досліджень у Монтереї, Каліфорнія, теж зробив висновок, що на кадрах, опублікованих у соцмережах після атаки на «Охматдит», можна побачити ракету Х-101.

Ракета, зафільмована на відео із соцмереж, має кілька характеристик, включаючи наявність того, що схоже на реактивний двигун у задній частині, а також двох коротких крил поблизу середини. Водночас порівняння скріншоту ракети, яка влучила у лікарню, із 3D-візуалізацією ракети Х-101 показує, що ці дві ракети дійсно мають спільні риси.

«Це відмінні риси крилатої ракети Х-101, яка використовується виключно російськими збройними силами», – заявили у Bellingcat.

Володимир Рогов зманіпулював ракетною атакою по цивільним об’єктам у Вільнянську

Колаборант-блогер з окупованої частини Запорізької області,  який за вказівкою Кремля очолив комісію з питань «суверенітету, патріотичних проектів та підтримки ветеранів громадської палати РФ», Володимир Рогов вчергове збрехав щодо ракетної атаки по місту Вільнянськ.

Так, він в однойменному телеграм-каналі він опублікував маніпулятивний допис щодо ракетної атаки по місту Вільнянськ надвечір 8 липня.

«Наша армия нанесла ракетный удар по скоплению вражеской живой силы — боевиков ВСУ и бронетехники, находящихся в данном населённом пункте. Вежливые ракеты отправили нацистов, на экспрессе к Бандере. По официальной версии гауляйтеров Зеленского, высокоточные ракеты традиционно никуда не попали. «Потерь нет, люди не пострадали», — заявляют оккупационные власти. И правильно — нацисты не люди!», — написав Рогов.

Насправді наші журналісти висвітлювали цю ракетну атаку, яка була націлена на об’єкти інфраструктури міста

Так, за інформацією міського голови Вільнянська Наталі Мусієнко, ворог здійснив обстріл після 21-ї години. Одна з ракет влучила в адміністративну будівлю СТО, друга – на територію цього підприємства. Руйнувань зазнали також підприємство з виробництва соняшникової олії, виготовлення паливних пелет та брикетів.

За інформацією Запорізької ОВА поранення отримали чотири людини. Один чоловік потрапив до реанімації в тяжкому стані, інших відпустили додому після надання необхідної допомоги.

«Дуже постраждали підприємства, тому що попадання було практично пряме. Це три підприємства, які давали дійсно серйозний податок для міста, це була підтримка наша і ми обов’язково їх відновимо, — сказала очільниця міста Наталя Мусієнко.

В фоторепортажі з місця ракетної атаки наші журналісти наглядно показують, що мова йде про цивільні підприємства, а не про бази ЗСУ. Замість бронетіхніки тут можна побачити зруйновану адмінбудівлю СТО та згорілі цивільні автомобілі, що знаходились на ремонті.

«Я працював тут на СТО, машини ремонтував, років вісім працював. Погоріли машини – самі бачите. Ні роботи, ні ангару, нічого немає. Збитків тисяч на 200 доларів, може і більше з врахуванням ангару і техніки. Машини робили цивільні, згоріло вісім машин клієнтів. Відновлювати немає що», — розповідає Віктор, який працював на СТО автослюсарем.

На підприємстві з виготовлення паливних пелет і брикетів також все розтрощено, нічого не залишилось: ні стін, ні даху, але на щастя ніхто з працівників не постраждав.

Фейк про лабораторію з виготовлення хімічної зброї ЗСУ

Представники окупаційної влади вигадали черговий фейк щодо застосування та виготовлення хімічної зброї з боку ЗСУ. На підтвердження цього російська пропаганда демонструє відео, що було нібито зняте в районі Авдіївки,  де виявили українську лабораторію з виробництва хімзброї.

Відповідні дописи з посиланням на пресслужбу російського міністерства оборони поширили провідні окупаційні телеграм-канали.

«Под Авдеевкой обнаружена лаборатория ВСУ по производству химоружия. Лаборатория обнаружена в ходе проведения инженерной разведки, сообщает начальник войск радиационной, химической и биологической защиты ВС РФ генерал-лейтенант Игорь Кириллов. Анализ содержимого емкостей показал наличие серной кислоты и цианистого натрия, следовых количеств цианид-анионов, что говорит о возможности использовании найденного оборудования для производства отравляющих веществ. Использование киевским режимом токсичных химикатов, в том числе синильной кислоты, подтверждается многочисленными показаниями свидетелей — мирными жителями и российскими военнослужащими», — зазначає телеграм-канал «Запорожский Вестник».

На відео не можна ідентифікувати реальне місце розташування цієї лабораторії та підтвердити, що вона знаходиться в Авдіївці. Немає доказів того, що у приміщенні є елементи виготовлення хімічної зброї, крім слів російських військових.

Російські ЗМІ поширюють слайди з брифінгу Міноборони РФ, де показані скріншоти з відео та опис обладнання, а також зразки нібито «хімічної зброї». Це фейк. Як повідомив «Укрінформу» голова Авдіївської ВЦА Віталій Барабаш, виробництво хімічної зброї в тій лабораторії, яку показують росіяни, неможливо хоча б через відсутність необхідного обладнання.

В Авдіївці знаходиться найбільший у Європі коксохімічний завод, тому на такому підприємстві та у його околицях теоретично можуть бути хімічні лабораторії. Але заявлене обладнання здебільшого радянських часів і не придатне для виробництва хімічної зброї.

Обвинувачення загарбників абсурдні, бо така лабораторія для створення «хімічної зброї» може бути відтворена будь-яким росіянином вдома за 400 тисяч рублів. Видавати звичайне хімічне обладнання, яке можна купити у самій Росії, за лабораторію з виробництва хімічної зброї – це маніпуляція та вигадка.

На слайді з пресбрифінгу російських окупантів можна побачити наслідки російських обстрілів у містах Рубіжне та Сєвєродонецьк на Луганщині, а також у населеному пункті Довгеньке на Харківщині. Росія звинувачує Україну у терактах із застосуванням хімічних речовин, які вони самі та здійснили навесні 2022 року.

Таким чином, російська пропаганда продовжує використовувати сфабриковані відео та фальшиві звинувачення для дискредитації України.

Джерело: 061.ua

Share this post

нет
scroll to top