Автор знаменитих мультфільмів «Як козаки…» родом із Запоріжжя — цікаві факти

Автор знаменитих мультфільмів "Як козаки..." родом із Запоріжжя - цікаві факти

Легендарний мультсеріал міг називатися «Три запорожці» та інші цікавинки про нього

Ви знали такий цікавий факт, що автор всенародно улюблених мультфільмів, зокрема відомого серіалу «Як козаки …», український художник-мультиплікатор, режисер, сценарист Володимир Дахно — наш земляк? Він народився в Запоріжжі у 1932 році. На жаль, розпитати його про створення знаменитого серіалу про козаків вже немає можливості. Але залишились спогади.

Читайте також: Новий фільм з відомими акторами із Запоріжжя отримав нагороду — також вийшов кліп Жадана за їх участю

А також є алея «Славетні запоріжці» біля нашого Театру молоді, де розміщені великі камені з табличками з іменами та інформацією про відомих людей із Запоріжжя та області, які прославили наш край. Серед них — мультиплікатор Володимир Дахно.

Автор знаменитих мультфільмів "Як козаки..." родом із Запоріжжя - цікаві факти

„Батько” найвідоміших у світі козаків – запоріжець, наш земляк. Персонажі його мультфільмів дуже впізнавані, колоритні й давно стали справжнім національним символом для багатьох поколінь», — розповідала в.о. директора Запорізького обласного художнього музею Інга Янкович на виставці „Як Дахно козаків малював…” , яка проходила у цьому музеї у 2018 році.

Автор цих рядків теж побувала на цій виставці з ескізами та розкадровками з мультфільмів про козаків та карикатурами Володимира Дахна. ЇЇ надав художник Андрій Кулагін, який після смерті Володимира Дахна викупив його архів і створив пересувну виставку,

Автор знаменитих мультфільмів "Як козаки..." родом із Запоріжжя - цікаві факти

«Батько» козаків спочатку збирався стати медиком

Володимир Дахно закінчив Київський інженерно-будівельний інститут, хоча після школи спочатку вступив до медичного інституту. Ще в школі він любив малювати карикатури й шаржі на друзів.

Його незвичайні архітектурні проєкти привернули увагу вже відомих мультиплікаторів Марка Драйцуна і Давида Черкаського – до речі,  також випускників Київського інженерно-будівельного інституту. Вони запропонували Володимиру Дахну роботу в новому творчому об’єднанні мультиплікаційних фільмів на студії «Київнаукфільм» (нині «Укранімафільм»), яке тоді називали «Цех української мультиплікації».

У 1960 році Володимир Дахно дебютував як мультиплікатор з фільмом «Пригоди Перцю». Але на повну його талант розкрився в 1967 році  з виходом першої серії мультфільмів „Як козаки…”.  Цікаві спогади Володимира Дахна та спогади про нього зібрали та опублікували у Запорізькій обласній бібліотеці для дітей «Юний читач».

«У кожного майстра було своє бачення анімації. Мій почерк – більш український. До речі, «Козаки…» допомогли усім в усіх усюдах українську анімацію одразу ідентифікувати, бо вони були колоритні й незвичайні. Можна сказати, що це була підтримка національної анімації.

Не знаю, як у мене виникли такі персонажі, можливо, вплинуло те, що я із Запоріжжя. Я не дуже довго мудрував з козаками. Взяв та й намалював трьох запорожців на кшталт трьох мушкетерів. Один вийшов кругленький, маленький, інший – худий і довгий, третій – здоровий та рум’яний парубок. Потім мені казали, що я дуже точно передав в цих персонажах український характер», — розповідав свого часу Володимир Дахно.

Автор знаменитих мультфільмів "Як козаки..." родом із Запоріжжя - цікаві факти

Про перший мультфільм серії, «Як козаки куліш варили», Володимир Дахно згадував:

«Всі деталі мають під собою реальну історичну основу. Там, скажімо, є хохма, коли козаки, перебуваючи в човні під водою, оглядають берег через спеціальну трубку-телескоп. Так от, у козаків справді були своєрідні підводні човни: вони складали дві «чайки», засмолювали, пірнали під воду й пропливали під ланцюгами, якими турки перегородили Дніпро.

Після цього фільму нам пішли листи від глядачів, і геніальний Володимир Капустян придумав сценарій «Як козаки в футбол грали». Тут уже змішалися цілком різні герої та епохи».

Козаків звуть Грай, Око і Тур, хоча у мультфільмі їх ніколи не називають — цікаві факти

***

Після закінчення інституту Володимир Дахно почав працювати архітектором у Києві. Київську школу № 204 на Троєщині побудували за його проєктом, але прибрали прізвище Дахна з робочих кальок, бо в архітектурній академії не простили, що пішов працювати на «Київнаукфільм».

***

Автори спочатку не могли визначитися, якою мовою озвучувати мультфільм «Як козаки…», українською чи російською, але подумавши, що з приходом слави їм доведеться перекладати мультфільм ще й на інші мови, вирішили обмежитися просто звуками, вигуками й жестами, які зрозумілі у будь-якій країні.

Їх передбачливість виявилась не марною, козаки дуже швидко набули прихильників як у Радянському Союзі, так і за кордоном. Популярність мультсеріалу поширилася на Італію, Швейцарію, Швецію, Болгарію, Румунію та Іран.

Особливо в Ірані мультфільм здобув колосального успіху та популярності.

***

Легендарний мультсеріал міг називатися просто – «Три запорожці». Але у Держкіно Володимиру Авксентійовичу підкинули ідею підібрати більш цікаву назву. Через тиждень він її вигадав – «Як козаки…».

***

Автор знаменитих мультфільмів "Як козаки..." родом із Запоріжжя - цікаві факти

Трьох козаків – довганя, коротуна і силача, у сценарії звуть Грай, Око і Тур, хоча у мультфільмі їх ніколи не називають.

***

За нереалізованими сценаріями нам відомо про те, що Тур родом із Херсонщини.

***

У всіх серіях серіалу присутнє аранжування українських народних пісень.

***

У мультфільмі «Як козаки у футбол грали», як не дивно, Володимир Дахно передбачив склад «української» групи на Євро-2012, змалював її перших суперників та розклад виступів. Щоправда, рахунок не відгадав. Крім того, Віктор Банніков, що був у свій час воротарем «Динамо», розповідав, що після виходу мультфільму «синьо-білі» взяли за традицію дивитися його перед грою, «на успіх».

***

За два місяці до смерті Володимир Дахно обговорював сценарій нового мультфільму – «Як козаки в тридев’яте царство ходили», але спонсорів, на жаль, знайти не встигли.

***

Серіал набув популярності, за його мотивами було, навіть, розроблено відеогру-квест «Як козаки Мону Лізу шукали» (2005, одеська компанія «Jam-Games»). Козаки неодноразово ставали героями реклами, прообразами ляльок.

***

У 2020 році Укрпошта у партнерстві із компанією Art Nation випустила марку із доповненою реальністю «Козаки»  — на ній зображені козаки Око, Грай та Тур.

Автор знаменитих мультфільмів "Як козаки..." родом із Запоріжжя - цікаві факти

Мультфільми про козаків

Створені за участі Володимира Дахна:

  • «Як козаки куліш варили» (1967)
  • «Як козаки у футбол грали» (1970)
  • «Як козаки наречених визволяли» (1973)
  • «Як козаки сіль купували» (1975)
  • «Як козаки олімпійцями стали» (1978)
  • «Як козаки мушкетерам допомагали» (1979)
  • «Як козаки інопланетян зустрічали» (1983)
  • «Як козаки на весіллі гуляли» (1984)
  • «Як козаки в хокей грали» (1995)

Продовження:

Володимира Дахна не стало у 2006 році. Тож, ці мультфільми знімали вже без нього, на студії «Baraban»:

Читайте також: Укрпошта зовсім випустила марки, присвячені Олімпійським іграм

  • «Козаки. Футбол» (2016)
  • «Козаки. Навколо світу» (2018).

Ми писали, що сьогодні в Парижі стартували Літні Олімпійські ігри, де змагатимуться й запорізькі спортсмени. У Запоріжжі відзначили початок Олімпіади у Парижі — відео, фото.

Фото з відкритих джерел

Джерело

Share this post

нет
scroll to top