Бюджет 2019: на що жити будемо

Вдруге поспіль бюджет області на наступний рік Запорізька обласна рада голосує до настання нового фінансового року

20 грудня обласна рада одноголосно затвердила обласний бюджет-2019. Який позитив і які ризики несе в собі головний фінансовий документ області – «Индустриалке» розповів перший заступник голови Запорізької обласної ради Єгор Семенков.

Егор Семенков – Єгоре Олександровичу, бюджет області – це кілька сотень сторінок, повністю зрозумілих хіба що фінансистам… Які основні параметри фінансового плану на 2019 рік ви б виділили?

– Наступного року область житиме на 9 млрд 735 млн грн. Це майже на 300 млн грн. менше, ніж цього року. Бюджет збалансований. Заробітна плата з нарахуваннями збільшилася на 11,8%, збільшення фінансування енергоносіїв передбачено на 21,8%, зростання інших захищених статей видатків – на 17,1%. Сподіваємося на отримання протягом року додаткових коштів з державного бюджету та додаткових власних надходжень.

– За рахунок чого буде напов-нюватись загальний фонд обласного бюджету наступного року?

– Основними джерелами напов-нення загального фонду обласного бюджету є податок на доходи фізичних осіб (65,4%), податок на прибуток підприємств (22%) і рентна плата (9,4%). Для того, щоб бюджет був виконаний, потрібна стабільна робота промислового майданчика Запоріжжя, малого та середнього бізнесу.

– Тобто надія, в основному, на промислових гігантів?

– Великі промислові підприємства дають регіону стабільність та можливість гарантовано та впевнено забезпечувати видатки на соціальну сферу. Як і раніше, «Запоріжсталь», «Мотор Січ», «Запоріжкокс», «Запоріжвогнетрив», Запорізька атомна електростанція, Запорізький залізорудний комбінат та інші підприємства забезпечують значний відсоток формування бюджетів всіх рівнів, зокрема, обласного бюджету. Однак, Запоріжжю, Енергодару, Дніпрорудному, Токмаку, Пологам та іншим населеним пунктам області необхідне стабільне поповнення бюджету й з боку малого та середнього бізнесу.

Прибыльная часть областного бюджета-2019Для розвитку області також необхідні інвестиції. На щастя, інвестори в Запорізькій області є: будуються Приморська та Орлівська вітроелектростанції, сонячна електростанція в Токмаку, перевантажувальний термінал компанії «Нібулон» та інші об’єкти. Будівництво – це додаткові робочі місця і додатковий ресурс бюджету.

– А які основні напрямки видатків обласного бюджету?

– Обласна рада прийняла бюджет утримання обласних установ та закладів. Загальна сума коштів, направлених на утримання, – 4,283 млрд грн. Від цієї суми 44,1% направлено на утримання 59 діючих закладів охорони здоров’я (обласна клінічна лікарня, обласна дитяча лікарня, інфекційна і багато інших). На другому місці за обсягом фінансування – освіта. 34 заклади освіти обходяться обласному бюджету у 1,427 млрд грн., питома вага видатків – 33,3%. Установи соціального захисту, яких 15, потребують 9,2% бюджету; культура, 15 закладів, – 4,5%; молодь та спорт, 9 закладів, – 1,7%; 7 закладів захисту неповнолітніх – 0,2%.

Бюджет утримання, в першу чергу, забезпечує заробітну плату лікарів, медичних сестер, вчителів, вихователів, санітарок, прибиральниць та інших співробітників закладів. На це направляється 74,6% бюджету. Решта коштів спрямовується на енергоносії – 7,2%. Інші захищені видатки, зокрема харчування, потребують 9,9%.

– Єгоре Олександровичу, які були труднощі формування бюджету області 2019 року?

– Держава надто часто змінює «правила гри». По-перше. В 2018 році діяв так званий «митний експеримент», коли частина коштів від перевиконання митних надходжень направлялась на будівництво та ремонт доріг регіону. За цим експериментом в 2018 році область отримала 536 млн грн. Однак в 2019 році митний експеримент вже не працюватиме. Це не вигідно області, адже багато підприємств обслуговується на запорізькій митниці, отже, могли б забезпечити додаткові ресурси на будівництво та ремонт доріг.

По-друге, Верховна Рада України в листопаді прийняла зміни до Податкового кодексу, якими збільшила ставку збору на викиди промисловими підприємствами двооксиду вуглецю (СО2) – складової екологічного податку – з 41 копійки на тонну викидів до 10 грн. за тонну. При цьому ця збільшена в 25 разів сума йтиме не до місцевих бюджетів, а до держбюджету. Тобто запоріжці не побачать цих грошей ні в нових парках, ні в зелених насадженнях, ні в сучасній сміттє-збиральній техніці.

По-третє, в бюджеті 2019 року зменшено на 65 млн грн., або на 10% порівняно з 2018 роком, розмір додаткової дотації з державного бюджету на здійснення переданих видатків на утримання закладів освіти та охорони здоров’я. Її обсяг передбачено у сумі 603 млн грн. З урахуванням індексу інфляції у 2018 році в районі 9%, ця дотація мала бути збільшена. Адже коштів на освіту та медицину не вистачає ні обласному бюджету, ні іншим місцевим бюджетам.

До речі, саме у зв’язку з нестачею коштів виникають серйозні суперечки, кому їх не вистачає більше: містам обласного значення чи районам та об’єднаним територіальним громадам? Для ретельного опрацювання розподілення додаткової дотації досягнута домовленість розподілити кошти наприкінці січня 2019 року.

По-четверте, залишається проблемою фінансування закладів профтехосвіти.

Власником багатьох училищ є держава, проте обов’язок їх фінансування перекладено на міста обласного значення та обласні бюджети. Коштів на цю мету не вистачає. Так, зараз на розгляді в обласній раді знаходиться звернення Запорізької міської ради з клопотанням виділити трансфер з обласного бюджету в розмірі 188 мільйонів гривень на їх утримання.

– На які ще потреби будуть спрямовані кошти обласного бюджету?

– На природоохоронні заходи. Обласна рада вже затвердила екологічний фонд у розмірі 110,8 млн грн. Значні кошти на розвиток територій отримають міста Мелітополь, Токмак, Бердянськ, Василівка, Дніпрорудне та інші.

Крім того, на соціальну підтримку громадян направлено 44,3 млн грн., на будівництво сільських амбулаторій – 30,1 млн грн., на оздоровлення дітей пільгових категорій – 28,9 млн грн., на будівництво соціальних об’єктів – 13,1 млн грн., на кредитування сільських забудовників та молодих сімей – 3,3 млн грн.

Частково вже виділені кошти й на капітальні видатки: на утеплення та ремонт Запорізького обласного центру молоді (5,7 млн грн.); утеплення будівлі Запорізького дитячого будинку-інтернату (5,7 млн); на ремонт приміщень для відкриття обласного центру підтримки інклюзивної освіти – 2 млн грн. В прийнятому бюджеті передбачено придбання 6 автомобілів швидкої медичної допомоги (14,8 млн). Також депутати затвердили співфінансування з обласного бюджету проектів, які фінансуються з Державного фонду регіонального розвитку (ДФРР).

– Можете зробити прогноз: яким може бути бюджет розвитку Запорізької області цього року?

– Остаточну суму на сьогодні назвати важко, вона буде відома в січні, адже ще продовжується бюджетний процес, оплачуються рахунки. Проте, приблизна сума бюджету розвитку – близько 200 млн грн. Обласна рада буде його розподіляти в лютому 2019 року.

Крім того, затверджений бюджет 2019 року сформований виходячи з тих реальних заробітних плат, які фактично склалися в економіці області. При підвищенні реальних доходів запоріжців, відповідно, збільшаться відрахування до бюджетів всіх рівнів та до обласного бюджету зокрема.

– Та якщо бюджет розвитку все ж таки дозволить області розширити свої можливості, на що будуть спрямовані ці додаткові кошти?

– По-перше, необхідно забезпечити капітальні видатки на наші установи, профінансувати обласні програми. Серед них: програма «Назустріч людям», спрямована на підтримку соціально незахищених верств населення, програми розвитку охорони здоров’я, освіти і науки, малого та середнього підприємництва та інші.

По-друге, високу ефективність показала Програма сприяння виконанню депутатських повноважень депутатами обласної ради («депутатський фонд»). В минулому році відсоток освоєння коштів склав більше 96%. Приблизно на тому ж рівні виконання програми очікується й цього року. В 2018 році за рахунок «депутатського фонду» фінансуються 874 заходи. Придбано обладнання для лікарень, шкіл, санітарні автомобілі для амбулаторій, будуються спортивні та дитячі майданчики, ведеться будівництво водогонів, здійснюється ремонт житлового фонду тощо. Частина коштів направлена на придбання обладнання та проведення ремонтів в Запорізькому обласному онкологічному диспансері та інших закладах обласної ради.

По-третє, підтримки потребує КП «Облводоканал», який обслуговує близько 200 тисяч мешканців області. Фінансування потребують й інші напрямки. Депутатам необхідно бути дуже виваженими, щоб правильно розподілити бюджет розвитку.

– Чи буде виконаний бюджет області-2019?

– Обов’язково буде. Я думаю, що всім необхідно налаштуватися на позитив, спокійно працювати, зустріти Новий рік з любов’ю в серці і з миром в душі.

Автор: Мария Копейкина

Читайте также: В Запорожской области ОТГ получили более 105 тысяч га земли

Источник: http://iz.com.ua/ukraina/prognozy-2019/byudzhet-2019-na-shho-zhiti-budemo

Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook

Share this post

Добавить комментарий

scroll to top