Чи вийдуть США з НАТО під час президентства Трампа: думка експертів

США навряд чи вийдуть з НАТО під час керівництва 47-м президентом Дональдом Трампом. Водночас відкритим питанням залишається те, як Вашингтон ставитиметься до статті 5 й підтримки союзників.
Про це розповіли експерти в матеріалі РБК-Україна «НАТО в часи Трампа. Чи можуть США вийти з альянсу і чим це загрожує».

Як пояснив голова правління громадської організації (ГО) «Центр стратегічних досліджень» Павло Жовніренко, ймовірно Трамп припинить погрози щодо виходу Штатів з НАТО. Раніше ж республіканець «мотивував» таким чином партнерів по альянсу збільшити витрати на оборону до 2% ВВП, що було, за словами експерта, «шантажем».
Водночас поняття «платити за рахунками» може бути ширшим й не факт, що у Трампа не з’являться інші вимоги, які буду пов’язанні із конкретними членами альянсу. Наразі ж не усі учасники альянсу змогли досягти витрати на оборону у розмірі 2% від ВВП.
«Не можу собі уявити, що формально Сполучені Штати вийдуть з НАТО, але яке саме ставлення буде до статті 5 і до допомоги іншим країнам альянсу — це відкрите питання», – зазначив аналітик Стокгольмського центру дослідження Східної Європи Андреас Умланд.
Жовніренко додав, що політика невтручання вкладається у попередні моделі поведінки Вашингтона під час світових воєн. В майбутньому Штати максимально відтягуватимуть пряму участь в якихось військових операціях, як це було під час двох світових воєн.
«Я не хочу бути «Касандрою», але виглядає так, що Штатам, можливо, буде потрібен новий Перл-Харбор для того, щоб вони впряглися», — додав експерт.
Погрози Трампа вийти з НАТО
Під час першого президентства Трамп закликав союзників по НАТО збільшити зусилля для виконання своїх фінансових зобов’язань у рамках НАТО, зокрема, піднявши принаймні до 2% від ВВП витрати на оборону. Після початку повномасштабної війни
Зрештою повномасштабна війна в Україні все ж підштовхнула західні держави до значного збільшення військових бюджетів.
Колишній глава Європейської ради Шарль Мішель стверджував про необхідність переходу Євросоюзу до режиму «військової економіки» через потенційну загрозу з боку Росії.
Норвегія, своєю чергою, як писали ЗМІ, через розташування поблизу стратегічно важливого моря, також планує подвоїти свої військові витрати протягом наступних 12 років.

Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.

Share this post

нет
scroll to top