На Хортиці можна отримати цікавий досвід
Останнім часом частина Хортиці в районі музею історії запорозького козацтва, який реконструюють, дуже змінилася в кращу сторону, там з’явилися нові локації.
Влітку відкрили оновлене упорядковане місце для проведення масових заходів — площу «Козацьке коло», де також встановили скульптури-обереги відомих українських авторів.
Майже завершили реконструкцію пагорба Єдності з оглядовим майданчиком і новим сучасним 7-метровим артоб’єктом «Коло Єдності». 14 жовтня офіційно запустили інтерактивне лазерно-проєкційне шоу «Трансформації крізь історію», яке показують поки щосуботи. (Головне дійство розгортається на пагорбі Єдності).
І хоча через погіршену ситуацію з коронавірусом День міста не відзначали та не було традиційного фестивалю «Покрова на Хортиці» й масових гулянь, але людей у святкові вихідні на Хортиці було дуже багато. У тому числі й в районі оновленого пагорба Єдності.
Чи готовий заповідник прийняти таку кількість гостей та про нововведення на Хортиці говорили в програмі «День. Тема» на телеканалі TV5.
— Ми очікували ще більшого напливу людей, тому що планували фестиваль «Покрова на Хортиці», — зазначив генеральний директор Національного заповідника «Хортиця» Максим Остапенко. — Але все одно Хортиця восени, на Покрову, стає традиційним місцем відвідування багатьох запорожців й великої кількості гостей з різних куточків України та з-за кордону.
Це показник того, що Хортиця цікавить людей. На острові багато цікавих інтерактивних об’єктів, історичних місць, пам’яток, природних локацій. Й треба розуміти, що потік туристів буде збільшуватися з кожним роком.
Це покладає на нас серйозні завдання з перебудови роботи заповідника й певним чином, міста. Все це відбувається зараз в рамках програми «Велика реставрація».
— Багато хто вже робив селфі біля артоб’єкта «Коло Єдності» на оглядовому майданчику пагорба Єдності. Як ви його оцінюєте?
— Пагорб з 40-метровим флагштоком — це одна з найвищих точок на Хортиці. Й він завжди приваблював людей. Але раніше пагорб не був облаштований, не був безпечним і зручним для людей різного віку.
Тепер же роботи з його благоустрою майже завершені, об’єкт вже відкритий. На пагорб можна піднятися по доріжці з плавним підйомом, насолодитися красивими видами північної частини Хортиці, Дніпрогесу, видами міста.
Й те, що там з’явився новий цікавий сучасний артоб’єкт — це спроба об’єднати Хортицю з сьогоденням та з майбутнім.
«Коло Єдності» — це не скульптурна композиція, а артоб’єкт. А в сучасному мистецтві не все повинно бути чітко зрозумілим — є речі які спонукають людей замислитися над ідеєю, яку втілював автор. Це цікавий досвід людини, яка підіймається на пагорб — побачити артоб’єкт. (Дійсно, об’єктивно судити про артоб’єкт, не побачивши його «живцем», неможливо. На оглядовому майданчику виникає зовсім інше відчуття, ніж коли ти просто дивишся на його фото. — Ред.).
З колом на Хортиці пов’язано дуже багато. Це й святилища, які мали таку форму. І Бог Сонця Хорс. Козаки сідали в коло та радилися. Тобто, асоціацій з колом дуже багато.
— Зміни на Хортиці дійсно вражають. Чого варте унікальне лазерно-проєкційне шоу! Розкажіть, будь ласка, про нього.
— Разом з облдержадміністрацією громадськістю, представниками великого бізнесу ми шукаємо форми, як зробити Хортицю магнітом. У тому числі й характерні для сучасності й, можливо, для майбутнього. І сучасні технології, такі, як лазерно-проєкційне шоу із зображенням, яке проєктується на пагорб Єдності — одна з них.
Під час шоу можна побачити історію Хортиці від давніх святинь, козацтва до сучасності. Такі форми приваблюють людей не менше, ніж історичні пам’ятки.
Поєднання таких сучасних речей з сивою старовиною або з природними об’єктами мені здається дуже перспективним напрямком. Саме з використанням різних сучасних форм у всьому світі розвиваються туристичні локації. І, тим самим, привертають увагу до їх збереження.
— Днями на Хортиці відбудеться запуск імерсивної аудіовистави»Шлях»…
— Це теж дуже цікавий проєкт, пов’язаний з пагорбом Єдності. Аудіовистава створена за однойменною книгою історика Ярослава Грицака і філософа Олександра Комарова й розповість про походження українців, коріння та українську ідентичність.
Біля підйому на пагорб ви зможете через додаток завантажити аудіовиставу та слухати протягом приблизно 15 хвилин. Піднімаючись на пагорб, приблизно 400 м по доріжці, ви ознайомитеся з ідеями та концепцією, які автори пропонують для усвідомлення себе в українському просторі, цій території. З їх уявленням, як розвивалася українська історія та до чому вона веде в майбутньому.
Це цікава атракція для людей, які хочуть отримати інтелектуальний досвід спілкування з Хортицею. Адже заповідник — це не тільки експонати, природні об’єкти, а й досвід людини, яка потрапляє на Хортицю.
Нагадаємо, запорізька Хортиця увійшла до переліку об’єктів національного проєкту «Велике будівництво». Її реконструкція стартувала у 2021 році. Відродження острова Хортиця було ініційоване Президентом України Володимиром Зеленським, тому проєкт реалізується під його особистим контролем.
Реконструкція триває завдяки взаємодії державної влади з соціально відповідальним бізнесом Групою Метінвест, яка виступає партнером національного проєкту.
Метінвест долучився до проєкту реконструкції Хортиці з самого початку та забезпечує супровід ініціатив від зародження ідеї до розробки концепції, згідно з якою наразі тривають перетворення. Хортиця перетворюється на сучасний безбар’єрний простір для культури, туризму, духовності, відпочинку, саморозвитку.
Як писала «Индустриалка», Архітектор з Нідерландів поділився враженнями від Хортиці.
Читайте також: Как в Запорожье работают музеи, театры и кинотеатры.
Фото Олександра Прилепи
Сообщение Чому Хортиця приваблює все більше людей появились сначала на Индустриалка — новости Запорожья.
Источник: http://iz.com.ua/zaporoje/chomu-hortitsya-privablyuye-vse-bilshe-lyudey
Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook