Чому ми так не думаємо про українців: найпоширеніші міфи про ромів

Кожна людина з різного куточку міста знає, що таке міф. Міф – це розповідь, яка передає уявлення людей про світ, саме таке визначення дає «Тлумачний словник української мови». Але, як такий спосіб сприйняття світу може вплинути на життя цілої нації?

Слово «цигани» викликає різну реакцію – хтось згадує історії, коли циганки гадали на картах, у когось в голові спливають запальні танці з ведмедями, а хтось одразу ж думає про жагу до золота. Ймовірно, міфи про ромів виникають через брак знань та інформації про людей цієї нації.

Цікавий факт: Поширена самоназва «ром», або «рома» використовують європейські цигани, його вони почерпнули в Італії. А ось назва «цигани» відноситься до XI століття та перекладається приблизно як «недоторканні». Знамените англійське «gypsies» походить від «egyptians» – «єгиптяни». Так називали циган багато народів, які вважали їх вихідцями з Єгипту. Насправді цигани – нащадки вихідців з Індії, які залишили її не пізніше першої половини I тисячоліття нашої ери.

Ось декілька з найпоширеніших міфів про ромів:

Міф 1. Більшість ромів не відвідує школи, або університети та вже змалечку жебракують.

Мабуть, кожен стикався з ситуацією, коли до нього підходила дитина невідомої нації та просила гроші або їжу, а ви одразу вважали, що це циган (ром) без будь – яких доказів або пояснень. Чому ми так не думає про українців?

На думку громадської активістки Анжеліки Бєлової – це пов’язане з історією ромів. На відміну від українців вони довгий час вели кочовий спосіб життя.

Окрім цього, роми маргіналізовані, їх постійно дискримінують за національною приналежністю. Саме через цю причину деякі роми не віддають дітей до школи, або ждіти починають вчитися, але потім не закінчують навчання.

Джерело: reporters.media

Як зазначає Анжеліка, згідно з опитуванням – 100% відвідуваність школи переважає серед сервів – це українські рома. Вони закінчують школу, а як далі бути вони вже самі вирішують. Серед кримських ромів – 50%, які ходять в школу.

Також є лаварі, серед них найменша відвідуваність школи. Це у свою чергу пов’язано з їх соціальним рівнем і відсутністю механізму для інклюзії, тобто держава не займається тим, щоб підвищувати рівень освіти представників такої національності.

Але не всі українці так негативно висловлюються про ромів. Ось одна історія ромської активістки Нелі:

– Особисто я не зіштовхувалася з образами або дискримінацією стосовно того, що я ромка. Але все ж таки був один випадок, коли я працювала адміністратором у кафе й проводила банкет для впливових персон. Після того, як я зайшла в черговий раз щоб перевірити чи все гаразд, то один з присутніх вдарив по столу й сказав: “Щури ану розбіглися звідси”. Він це говорив з натяком на нас (на ромів – ред,.), а потім стояв і намагався якось образити. Про цю ситуацію я розповіла власнику закладу. Якщо чесно, то я не очікувала такого, директор заступився за мене й «налетів» на цього чоловіка так, що він прийшов наступного ранку й вибачився переді мною.

Міф 2. Цигани крадуть дітей.

«Якщо не будеш слухатися, віддам тебе циганам» або «заберуть тебе цигани», – саме такі слова чує майже кожна малеча від своїх батьків. Це настільки «вкручується» в голову, що вже з дитинства людина починає ідентифікувати ромів, як поганців та злодіїв.

«На скільки я знаю, то роми не крадуть дітей. Особисто я не зіштовхувалася з такою ситуацією», – розповідає активістка Неля.

Міф 3. Усі ромки вміють ворожити, визначати долю по картах, а також володіють гіпнозом.

З давніх – давен таким чином жінки заробляли на життя, проте гадати вміє не кожна. Всі розмови про «магічні» здібності ромок – це лише домисли, але доки люди в це вірять – стереотип буде існувати.

«На мою думку це вже минуле століття і ніяк не пов’язане з тим, що відбувається зараз. Я знаю точно, що мало людей і не тільки ромів, які мають здатність гіпнотизувати. Взагалі, це досить складна методика, якою потрібно навчатися. Швидше за все – це хороша психологічна здатність розуміти інших людей», – говорить Анжеліка Бєлова.

Міф 4. Золото для ромів – найбільший пріоритет у житті.

Золоті прикраси дійсно зберігаються в кожній ромській сім’ї та передаються з покоління в покоління. Однак значення дорогоцінного металу в традиційній ромській культурі не варто перебільшувати.

Правда полягає у тому, що роми дійсно вважають за краще дарувати на свята не гроші, а саме золото, бо золото – валюта, яка завжди буде дорогоцінною. Але з часом люди почали спотворювати таке значення, тому й народився міф.

Міф 5. Існування «циганського барона».

Більшість думає, оскільки у ромів немає власної держави, то ними управляють барони – авторитетні чоловіки, владу яких можна назвати «царською».

Ніяких баронів у ромів насправді немає. Слово «баро» ромською мовою означає «важливий, великий, значний». Іноді так називають найбільш шанованих представників громади, а також людей, відповідальних за відносини громади із зовнішнім світом.

Цікавий факт: актори Тамара Череповська, Володимир Череповський, Чарлі Чаплін; співаки Петро Чорний, соліст групи «Корні» – Олександр Бердников, Миколай Сліченко; режисер гурту «Гарячий шоколад» та співак – Дмитро Клімашенко; боксер Тайсон Ф’юрі – всі ці відомі люди за національністю роми.

Міфи про ромську націю виростають саме зі стереотипного мислення, а також закоренілих образів, які нам нав’язують з самого дитинства. Щоб зруйнувати такі образи треба володіти та розвивати критичне мислення. Саме тому існують ромські організації та активісти, які допомагають ближче познайомитися з ромською нацією і позбутися такої стереотипної думки.

Автор – Карина Ревюк

Сообщение Чому ми так не думаємо про українців: найпоширеніші міфи про ромів появились сначала на Forpost.

Источник: https://forpost.media/novosti/chomu-mi-tak-ne-dumaiemo-pro-ukrainciv-najposhirenishi-mifi-pro-romiv.html

Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook

Share this post

нет
scroll to top