Що швидше біженці наважаться поїхати, то більше коштів можуть отримати.
Українцям готові платити, аби вони лише повернулися додому. Програми вже розробили декілька країн, і що швидше біженці наважаться поїхати, то більше коштів можуть отримати. Про які суми йдеться та чому країни пішли на такий крок, йдеться в ексклюзиві Вікторії Гнатюк для TSN.UA.
Станом на липень за кордоном перебувало понад 6 мільйонів українських біженців, які через війну були змушені залишити свої домівки. Люди подекуди продовжують прибувати до різних країн, але розраховувати на таку підтримку, як на початку повномасштабної війни, не варто. Деякі країни навіть тимчасово призупиняли в’їзд до своєї країни або обмежували програми, інші почали думати, як простимулювати українців повертатися назад на Батьківщину, і три країни вже розробили такі програми.
Що пропонує Швейцарія?
Одна з таких країн — Швейцарія. Уряд країни обіцяє, що швидше українець добровільно захоче поїхати з їхньої країни, то більше грошей отримає. Таку програму заохочення зробили, аби якомога більше людей повернулося додому. Суми виплат коливаються від 1 тисячі до понад 4 тисячі доларів на кожну особу. Урядова стратегія щодо повернення українських біженців зі Швейцарії передбачає вікно виїзду від шести до дев’яти місяців. Отож, статус тимчасового захисту «S» планують скасувати за два-три роки після початку війни, тобто 2024 або 2025 року. Відповідно до планів швейцарської влади, до цього часу приблизно 70 тисяч українців зможуть повернутися додому, 80% із них — добровільно. Решта 20%, або 14 тисяч осіб, чекатимуть на кінець терміну для перебування.
Що кажуть в уряді Чехії?
Спецпрограму з добровільного повернення додому вже підготувала і влада Чехії. Там українці можуть перебувати до кінця березня 2025 року, якщо ж люди ухвалять рішення повернутися додому раніше, уряд відшкодує частину витрат. Про це йдеться у поправці до закону: «Необхідно реагувати на зростальний попит іноземців на допомогу в поверненні до України. Хоча ситуація в Україні багато в чому не є задовільною, доречно запропонувати допомогу тим, хто зацікавлений у поверненні».
Скільки біженців у Чехії?
Для розуміння, лише в Чехії станом на середину серпня 2023 року, за даними МВС, перебувало понад 360 тисяч біженців з України, які мають візи тимчасового захисту, більшість із них жінки й діти. Водночас управління верховного комісара ООН у справах біженців нещодавно закликало країни, які приймають біженців, не примушувати їх до повернення на батьківщину. А от влада України, навпаки, просить країни-союзники стимулювати українців повертатися додому й допомагати їм у цьому питанні фінансово.
Заява уряду Ірландії
Готовий платити за повернення й уряд Ірландії. Однак яку саме суму — наразі невідомо. Там зазначають, що у країні є велика кількість людей, які живуть в Україні у відносно тихих областях, мають вціліле житло і загалом могли б повертатися, але їх лякає невідомість. Лякає відсутність роботи, грошей і перспектив. Саме тому таких людей вирішили підтримати фінансово.
Скільки готова заплатити Норвегія?
Схожу програму розробляють і в Норвегії. Ця країна готова заплатити кожному українцеві 1,5 тисячі євро за повернення додому, хоча до країни досі продовжують прибувати біженці, але й кількість тих, хто хоче повернутися, зростає.
Щоб отримати гроші, треба дотриматися вимог
Отже, щоб отримати цю виплату, особа повинна подати спеціальну заявку і дотриматися усіх вимог: має бути посвідка на проживання у Норвегії, а також потрібно підтвердити свій намір залишити країну. Для цього доведеться надати куплені квитки, описати маршрут, яким ви будете діставатися України, а також оформити повідомлення про переїзд. До слова, це квиток в один кінець. В уряді наголошують, що якщо людина повернеться до України, отримає гроші, а потім знову захоче приїхати до Норвегії у статусі біженця, то всі кошти доведеться повернути.
«Якщо ви повернетеся до Норвегії, ви повинні виплатити всю або частину грошової підтримки, яку ви отримали, коли залишили Норвегію. Сума, яку ви маєте повернути, залежить від того, як довго ви залишалися у своїй країні», — зазначили в уряді Норвегії.
Хто скасовує підтримку українських біженців?
А є країни, які альтернативу не пропонують і на додаток скасовують виплати. Одна з таких країн — Польща. Уряд країни заявив, що від 2024 року, найімовірніше, продовжувати підтримувати українців не будуть. Про це в одному з інтерв’ю заявив речник уряду РП Пьотр Мюллер: «Ці рішення, які було ухвалено після початку війни в Україні, мають тимчасовий характер… У зв’язку з тим, що ці рішення поступово втрачатимуть чинність, оскільки так прописано в законі, вони не продовжуватимуться”.
Скільки українців ще можуть бути в Польщі та хто ще приймає біженців?
Водночас у Польщі біженців усе ще приймають, однак легально перебувати там вони можуть до початку березня 2024 року. Дозволяють в’їзд іще кілька країн, як-от Велика Британія, США, Канада, Німеччина, Чехія, Іспанія, Італія, Франція та Румунія. Однак кожна країна підтримує людей по-своєму і запроваджує певні обмеження. Тож перш ніж вимушено залишати Україну, варто добре вивчити умови проживання в країні, куди плануєте поїхати. Водночас експерти прогнозують, що до України можуть не повернутися до 3 мільйонів біженців, що може с ати Україні у 7% ВВП. (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Підписуйтесь на Акцент в Источник: https://akzent.zp.ua/chotiri-krayini-platyat-ukrayintsyam-za-povernennya-dodomu-nazvano-sumi/
Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook